Home / Sağlık / Meme kanseri nedir ? Belirtileri nelerdir?

Meme kanseri nedir ? Belirtileri nelerdir?

MEME KANSERİ NEDİR?

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması anlamına gelir. Vücuttaki bütün hücrelerin çekirdeğinde, hücrelerin normal büyümelerini ve sağlıklı olmalarını kontrol eden genler mevcuttur. Bu genler, hücrelerin normal bir şekilde çoğalmalarını kontrol etme görevini yerine getirirler. Bu genler radyasyon, çevre etkenleri mikroorganizmalar vs gibi çeşitli faktörlerle bozulma gösterebilir. Şayet bu çoğalma belli bir sıralama ile meydana gelmezse, doku fazlalığı ortaya çıkar, bu doku fazlalığına tümör ismi verilir. Şayet bu dokuda yer alan hücreler yayılma ve başka yerlere gitme eğilimi gösterirlerse habis yani halk adıyla kötü huylu tümör (kanser), oldukları yerde kalmaya devam ederler ise, halk adıyla iyi huylu yani, selim tümör ismini alırlar.

meme kanseri
Meme kanseri nedir ?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. 2018 yılında dünyada 2 milyon kadar yeni meme kanseri tanısı konulacağı ve 600 bin kadar kadının da meme kanserinden hayatını kaybedeceği belirtiliyor. Türkiye’deki kanser istatistiklerine göre de; meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, kadınlarda gelişen tüm kanserlerin yüzde 25’ini oluşturuyor. Yürekleri ferahlatan haber ise tedavideki büyük gelişmeler sayesinde erken tanı konulduğunda meme kanserinde tam şifa sağlanabilmesi!

Meme kanseri belirtileri

Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik

Meme başından akıntı, kanlı ya da şeffaf renkli

Meme başında içe doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu

Meme başı derisinde değişiklikler; soyulma, kabuklanma gibi

Meme cildinde yara ya da kızarıklık

Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması

Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2017/01/17/meme-kanseri-nedir-belirtileri-nelerdir

hakkında Semra Mutlu

Check Also

ağrı, Baş ağrısı, Baş ağrısının sebebi ,

Baş Ağrsına Doğal Kesin Çözüm

Baş ağrısı günlük yaşantımızın neredeyse bir parçası haline gelmiş durumda. Her zaman kullandığımız ağrı kesici haplar, baş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir