Home / Gündem / Marketlerde büyük tuzak!

Marketlerde büyük tuzak!

Marketler daha fazla kazanmak için ince hesaba girişti. Rafta ‘indirimli’ diye sattığı ürünü kasada kestiği fişe yansıtmayan marketler vatandaşı mağdur ediyor…

promosyon
Marketlerde büyük tuzak!

ETİKET ALDATMACASI

80 kuruşluk bir içeceğin etiketi kaldırılıp ’10 tanesi 10 lira’ yazılarak avantajlı ürün algısı yaratılıyor. Rafta etiket üzerinde üstüne çizgi çekilmiş eski fiyatla düşürülmüş yeni fiyatı bir arada gören tüketici indirimli ürün aldığını sanıyor. Ancak şişirilmiş fiyatla ürünü rafa koyan satıcı haksız kazanç elde ediyor.

IŞIK HİLELERİ Marketlerde özellikle sebze, meyve ve et reyonlarında kullanılan ışıklar bile özel tasarım. Ürünlerin taze gösterilmesi için parlak ve beyaz ışık kullanılıyor. Et reyonlarında ise beyaz ve hafif pembe ışık eti taze gösteriyor.

EN AZ 3 KAT FARK VAR Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, çiftçiden alınan ürünle raftaki arasında en az 3 kat fiyat farkı olduğunu belirterek, “Aracıların aradan çekilmesi gerekiyor. Üreticinin etkinliğinin artması için kooperatiflerin sayısı artmalı ve daha nitelikli hale gelmeli. İçinde bulunduğumuz dönemde büyük marketler büyük oranda piyasaya hakim. Gramaj oyunu piyasadaki büyük sorunlardan.720, 960 gibi gramajlar var, bunlar tüketicinin karşılaştırma olanaklarını sınırlıyor. Ürün grubuna göre bir standart belirlenmeli” dedi.

FİYATI ŞİŞİRİYORLAR Marketler indirim oranını yüksek göstermek için sepetlerdeki promosyonlu ürünlerin fiyatını şişiriyor. Aynı ürünün raftaki fiyatı daha düşükken, sepetteki promosyonlu ürünü yüksek fiyattan gösterip sözde indirim yapıyorlar. Son kullanma tarihi geçmek üzere olan ürünlerden zarar etmek istemeyen üretici ve market bu ürünleri ‘yüzde 50 indirimli’ etiketleriyle marketlerin en stratejik noktalarında satışa sunuyor.

Kaynak: İzmirkenthaber

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Instagram, anket, oy , intihar,

Instagram’da Ölüm – Yaşam Anketi

Malezya’da 16 yaşındaki genç bir kız, Instagram üzerinden ‘yaşamalı mıyım yoksa ölmeli miyim?’ anketi yaptı. Çoğu kullanıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir