Home / Sağlık / Diyet / Lifli besinlerin diyet için faydaları!

Lifli besinlerin diyet için faydaları!

Lif Nedir?

Lifler, tüketilen meyve ve sebzelerin vücudunuz tarafından sindirilemeyen ama emilen bölümlerine denir. İki çeşit besin lifi vardır. Bunlar suda çözünen ve suda çözünemeyen şeklinde adlandırılmaktadır. Bu iki lif grubu sadece bitkilerde bulunmaktadır. Sindirim sisteminden ise parçalanmadan geçmektedirler. Bu da kişilerin uzun süre tok kalmasını sağlayarak daha az yemek yenmesini sağlamaktadır.

Gün içinde bir kişinin, ortalama olarak alması gereken lif miktarı 1000 kalori için 14 gram olarak önerilir. Bu her 1000 gram için önerilen miktardır. Yani günde 2000-2500 arasında kalori alan sağlıklı bir yetişkin birey için  28-35 gram arası lif tüketimi önerilmektedir.

Suda Çözünebilen Lif İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Suda çözünebilen lif, adından da anlaşılacağı gibi bağırsaklarda çözülmekte ve jel kıvamında bir maddeye dönüşmektedir. Bu jele benzeyen madde, sindirim sisteminin çalışma hızını yavaşlatır ve tokluk hissini uzamasını sağlar.

Çözünebilen besin lifleri, sindirimi yavaşlatır ve kandaki kolesterol düzeyinin korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle yemeklerden sonra oluşan kan şekeri dalgalanmalarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

sağlıklı kilo verme sağlıklı zayıflama
Lifli besinlerin diyet için faydaları!

Lif tüketiminin faydaları;
Kilo vermenize destek verir.
Sindirim sistemi hastalıklarından korur.
Hemoroid problemini giderir.
Kabızlığı giderir.
Kalp hastalıklarından korur.
Kan şekerinizi kontrol eder.
İnflamasyonu azaltır.
Bağırsak içi florayı düzenler.

Hangi besinlerde bulunur?

3 Posa tam buğday taneleri, bunlardan yapılmış tahıl ürünleriyle sebze ve meyvelerde (özellikle meyve kabuk-larında) bulunur. Tahıl ürünlerinin posa değeri ve kalitesinin korunması için, tahılın saflaştırılmamış olması gerekir.

* Buğday tanesinin kaba kepeği ve özünü ayrıştırmadan yapılan ürünler, vitamin-mineral ve lif yönünden çok değerlidir.
* Buğday tanesinin etrafında kepek bulunur. Altındaki tabaka B1, B2, B6, folik asit, çinko ve potasyumdan çok zengindir. Onun da altındaki taba-kada saf nişasta ve biraz da ‘gluten’ diye adlandırılan bir protein vardır.
* Bundan yıllar önce bu kadar rafine gıda yoktu, ülkemizde kuru baklagil daha çok tüketilirdi, Şimdi teknoloji ve hızlı yaşam şekli beslenme şeklimizde lifi azalttı. Tüm bu nedenlerle günlük ortalama 30-40 gram posa alınması birçok açıdan sağlığımıza olumlu katkı sağlar.
* Bunun için armut, elma (kabuklu), incir, portakal başta olmak üzere 5-6 meyve, 3-4 porsiyon sebze, 1 porsiyon kuru baklagil yemeği ve bulgurdan oluşan bir tahıl yemeği,  5-6 dilim tam buğday ekmeği tüketilmelidir.
* Tam buğday unuyla yapılmış ürünler içerdikleri zengin B vitamini ve lifler düşünülerek kepek karıştırı-larak hazırlanmış ürünlerle beyaz undan yapılmış ürünlere tercih edilmelidir.
* Besinlerdeki posa; çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılır. Çözünebilen posa daha çok kuru baklagiller, meyve, arpa ve yulafta bulunur. Bağırsakta suyu tutarak yumuşak ve hacimli bir dışkı oluşturur, bağırsaktan geçiş zamanını düzenler. Bu özellik bazı bağırsak hastalıklarının tedavisinde önemlidir.
* Rafine buğdaydan üretilen ekmeklerde saf nişasta ve glüten kısmı vardır. Yani buğdayın en besleyici kısmı atılır. Normal kepek ekmekte ise rafine edilmiş beyaz una kepek eklenir. “Tam buğday unu”ndan kastedilen, buğdayın tamamının ekmekte kullanılmasıdır. Tam buğday unundan yapılan ekmek, sinir hücrelerinin iyi çalışması ve beyni etkileyen toksik maddelerin vücuttan atılmalarında önemli görevi olan B grubu vitaminlerinin de çok iyi bir kaynağıdır.
Lif bir besin öğesi değildir
Posa diğer adıyla lif, bir besin öğesi değildir ve hiçbir vitamin, mineral ya da kalori sağlamaz. Fakat birçok yoldan sağlığımıza yararı vardır.

Kaynak: Milliyet

http://binterplast.com

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Zayıflama Kürleri,evdeki malzemeler ile Zayıflama Kürleri,zayıflamak için yiyebilceğiniz besinler,kürler

Evinizdeki Malzemeler İle Zayıflama Kürleri

Yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, zayıflama zamanı gelmiş demektir. Bu noktada para dökmeden yüzde yüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir