Home / Kişisel Gelişim / Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim hayatınız boyunca takip etmeniz gereken bir süreçtir. Doğduğumuz günden beri bir gelişim içerisindeyiz. Yeni yetenekler ve nitelikler geliştirmek için kişisel gelişim sürecini başlatmak ve sürdürmek zorundayız. Neden yeni yetenekler geliştirmeliyiz? Zorunda mıyız? Evet! Çünkü insan, hayatta kalabilmek ve hedef koyup bunları gerçekleştirebilmek için kişisel gelişimini tamamlaması gerekir.

Bu yazıyı yazma amacım istihdam konusunda beklentilerinizi arttırmaktır. Ayrıca özgüveninizi arttırmak ve kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlamak için koymanız gereken hedeflerde hangi yeteneklere ihtiyacınız olduğunu belirleyebilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiyi sağlamak istedim.

Yukarıda söylediğim gibi doğduğumuz andan itibaren bir gelişim sürecindeyiz. Yaşamın ilk yıllarında ailemiz ve öğretmenlerimizi gelişimimizi sağlamak ve sürdürebilmek için çaba sarfederler. Ama bu geçici bir destektir. Bir gün bir anda yalnızlaşırsınız ve gelişiminizi sürdürebilmeniz için gerekli kaynaklara erişiminiz ortadan kalkar. Eğer buna bir çözüm bulmazsanız gelişiminiz durur ve hedeflerinize ulaşmanız imkansız hale gelir.

Kişisel gelişim hayatın hiçbir evresinde durmamalıdır. Sürekli ilerlemelidir.

Kişisel gelişim neden önemli?

Bunlar hep maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi sebebiyle karşımıza çıkıyor. Aslında kişisel gelişimle ilgili birçok öneri var ama Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi bunlar arasında en popüler olanı. Maslow’un kendini gerçekleştirme süreciyle ilgili aşağıda kısa bir açıklama yapmaya çalıştım.

Kendini gerçekleştirme nedir?

yaşam kaliteni artır
kişisel gelişim

Maslow bireylerin kişisel gelişimini tamamlayabilmesi için bazı ihtiyaçların karşılanması gerektiğini söylüyor. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçların tatmin edilmesine bağlı…

Bir insanın ne ölçüde gelişebileceği bazı ihtiyaçların karşılanmasına bağlı ve bu ihtiyaçlar şu meşhur hiyerarşiyi oluşturur. Örneğin evsiz birine üniversiteye gitme hedefi koyabilir misiniz? Hayır? Çünkü bir insanın öncelikle güvenlik ihtiyacı vardır. Bir evi ya da barakası olmalı. Kendini güvende hissetmeli. Evi olduktan sonra diğer aşamaya geçer ve hiyerarşiyi bu şekilde tamamlar. Kişisel gelişim bu şekilde gerçekleşir. Bu gelişim yaşam boyu gerçekleşeceği için bir kimse bu gelişim sırasında her bir ihtiyacı için motivasyon gereksinimi duyacaktır. Bu motivasyonda her ihtiyaç için farklı olacaktır. Biliyorum biraz karışık oldu ama yazının devamında daha iyi anlayacaksınız.

Kaynak: iienstitu

hakkında Semra Mutlu

Check Also

iş, kariyer, kariyer planlaması,

Kariyer Planlaması Yapılırken Göz Ardı Edilen Kritik Detaylar

Kariyer planlaması, gelecek hedefleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Birçok kişi özellikle lise eğitiminden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir