Home / Genel / Kişilik Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Kişilik Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Küresel olarak bireylerin yaklaşık% 10’unun kişilik bozukluğu yaşadığını biliyor muydunuz ?

Paranoid kişilik bozukluğu (PPD), bireyin başkalarına karşı makul olmayan şüphe geliştirmesine neden olabilecek bir tür kişilik bozukluğudur. Bir bireyin ilişkilerinde sürekli olarak şüpheli olduğunu veya eleştiriye aşırı duyarlı olduğunu gözlemlerseniz, PPD’sine sahip olma olasılığı yüksektir.

Paranoyak Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paronayak kişilik bozukluğu (PPD), etkilenen kişinin tuhaf veya eksantrik davranmasına neden olan bir kişilik bozukluğu türüdür. Bu hastalık “Küme A” adı verilen bir grup kişilik bozukluğuna girmektedir.

PPD olan kişilerde genellikle paranoya da vardır. Bu, böyle bir sebep olmasa bile, sınırsız güvensizliğe ve başkalarının şüphesine yol açabilir.

Bu bozukluğun bir diğer özelliği, başkalarına güvenmekte isteksiz olmak ve kin vermek. PPD genellikle erken erişkinlik döneminde ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Paranoid kişilik bozukluğu ile ilişkili ana belirti ve bulgular aşağıda tartışılmaktadır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

PPD’li bireyler, dışarıdaki diğer kişilerin onları küçümseme, tehdit etme veya onlara zarar vermeye çalıştığına inandıklarından dolayı sürekli güvendedirler. Bu temelsiz inançlar, etkilenen kişinin yakın ilişkiler kurma becerisine müdahale edebilir.

 • Başkalarının onlara zarar vermeye veya onu küçümsemeye çalıştığına inanmak
 • Başkalarının sadakatini, taahhüdünü veya güvenilirliğini şüphe etmek
 • Başkalarına güvenme de ki isteksizlik
 • Eleştiri konusunda aşırı duyarlı olmak
 • Çabucak kızıyor / düşmanca davranıyor
 • Eşi / eşine, sebepsiz yere geldiğinde tekrarlanan şüpheler
 • İlişkilerde soğuk ve uzak olmak
 • Gevşemede zorluk

Kişilik Bozukluğunun Sebepleri Nedir?

hastalık, kişilik bozukluğu, Paronayak kişilik bozukluğu,

PPD’nin kesin sebebinin henüz bulunamamasına rağmen, biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonu tarafından tetiklendiğine inanılmaktadır.

Paranoid kişilik bozukluğu sıklıkla şizofreni öyküsü ve diğer sanrısal bozukluk öyküsü olan yakın aile üyelerine sahip kişilerde görülür.

Erken çocukluk döneminde duygusal veya fiziksel travma, PPD gelişimine katkıda bulunan bir başka faktördür.

Siz  paranoyak kişilik bozukluğu belirtileri gösterdiğini düşünüyorsanız, bir doktora görünmeniz en iyisidir.

Kişilik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktora gittiğinizde, size sergilediğiniz belirtiler ve aileniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorarak başlayabilirler.

Etkilenebileceğiniz diğer olası durumları aramak için fizik muayene yapabilirler. Gösterdiğiniz muayenenin veya semptomların PPD’yi göstermesi durumunda, daha fazla test için bir psikoloğa, psikiyatriste veya bir zihinsel sağlık sağlayıcısına gönderileceksiniz.

Akıl sağlığı hizmeti sağlayıcısı, size çocukluk, iş, okul ve ilişkilerinizi sormayı da içerebilecek kapsamlı veya ayrıntılı bir değerlendirme yapacaktır. Ayrıca hayali bir durumla nasıl başa çıkacağınız veya cevaplayabileceğiniz de sorulabilir. Çeşitli durumlara verdiğiniz tepkiyi ölçer ve ardından bir teşhis koyarlar.

Paranoyak kişilik bozukluğuna sahip olduğunuz tespit edilirse, doktorunuz sizin için tartışacak ve bir tedavi planı oluşturacaktır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

PPD tedavisinin asıl sakıncası, etkilenen bireylerin çoğunun tedaviyi kabul etmekte zorluk çekmesidir. Bununla birlikte, genel olarak, bu hastalığın tedavisi çok başarılı olabilir.

PPD tedavisine devam etmek isteyen bireyler konuşma terapisi veya psikoterapi alabilirler.Bu tedaviler şu amaçlara yöneliktir:

 • Bireyin hastalıkla baş etmesine yardım etmek
 • Sosyal durumlarda başkalarıyla nasıl iletişim kurulacağını öğretmek
 • Paranoya duygularını azaltmaya yardımcı olmak

Bazı ilaçlar paranoyak kişilik bozukluğunun tedavisinde de yardımcı olabilir. Bazı ilaçlar özellikle hastanın depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi diğer ilgili durumları varsa iyi çalışır. Bu gibi ilaçlar arasında:

 • benzodiazepinler
 • antidepresanlar
 • antipsikotikler

Bu ilaçların konuşma terapisi / psikoterapi ile birleştirilmesi, PPD’nin başarıyla yönetilmesinde yardımcı olabilir.

Aşağıda tartışılan komplikasyonlardan kaçınmak için paranoid kişilik bozukluğunun tedavisinden yararlanmak önemlidir.

Kaynak: https://site-backlink.com/dXBZX

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir