Home / Genel / Kiraz Sapı Çayının Faydası Var Mıdır?

Kiraz Sapı Çayının Faydası Var Mıdır?

En sevdiğimiz meyveler arasında yer alan, lezzetli tadı her defasında damaklarımızda kalan kirazın sapının demlenmesiyle elde edilen kiraz sapı çayı, en az kiraz kadar faydalı olan bir besin olma özelliği taşıyor.

Sindirim sistemi sağlığımızı gözeten, metabolizmamızı hızlandıran, kabızlığa iyi gelen kiraz sapı çayının saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunuyor.

Kurutulmuş kiraz sapı çayının faydaları başlıklı bu yazımızda aynı zamanda kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır? sorusunu da yanıtlamaya çalışacağız.

Kiraz Sapı Çayı Nedir?

Kiraz saplarının kurutulması, ardından da uygun saklama koşullarında muhafaza edilmesi sonrasında elde edilen kurutulmuş kiraz saplarının demlenmesi ile elde edilen kiraz sapı çayı, son derece besleyici, vitamin ve mineraller açısından zengin bir çay olarak kabul ediliyor.

Pek çok diyetisyen tarafından zayıflamak isteyenlere de önerilen kiraz sapı çayı, lezzetli ve eşsiz tadı ile de pek çok bitki çayından ayrılıyor.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kurutulmuş kiraz saplarının tıpkı çay demler gibi demlenmesi sonrasında hazırlanan bu çayı dilerseniz marketlerden hazır bir şekilde temin edebilirsiniz.

Ancak, marketlerden satın aldığınız ürünlerin taze kurutulmuş kiraz sapları ile aynı sonucu vermeyeceğini de hatırlatmakta fayda var.

Kiraz Sapı Çayı Tarifi

 1. Bu leziz mi leziz çayı kendi ellerinizle hazırlamak istediğinizde aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 2. Öncelikle kiraz sapını güzelce ayıklayın.
 3. Ardından geniş ve temiz bir bez üzerine kiraz saplarını yayın.
 4. Kiraz saplarını güneş almayan bir ortamda 3 gün boyunca kurumaya bırakın. Serin bir ortam tercihinde bulunmanız, bu noktada oldukça önemli.
 5. Ardından kuruttuğunuz kiraz saplarını cam bir kavanozda saklayın.
 6. Çayınızı demlemek istediğinizde bu sapları cam kavanozdan çıkarın. Kalan miktarı ağzı kapalı cam kavanozda saklamaya devam edebilirsiniz.
 7. Kiraz sapı çayını demlemek istediğinizde bir buçuk litre suyu bir çaydanlığa ya da tencereye koyun.
 8. Ardından birkaç adet, ortalama 15 gram kiraz sapını iyice kaynatın.
 9. Çay kaynadığında çayınızı 5-10 dakika ılımaya ve demlenmeye bırakın.
 10. 5-10 dakikanın sonunda çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır, kiraz sapı çayı,  kiraz sapı çayının faydaları,

En sevilen bitkisel çaylardan biri olan kiraz sağı çayının faydaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Düzenli içildiğinde sağlığa faydası olan kiraz sapı çayı zayıflamak için etkili bitki çaylarından biridir. İşte kiraz sapı çayının faydaları

 • Ödem attırıyor

Özellikle regl dönemindeki bayanların ortak şikayetlerinden biri olan şişkinliğe iyi gelen kiraz sapı çayı, ödemin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasına olanak tanıyor.

Yüz şişmelerini de gideren bu etkili çay; bir yandan da böbreklerin temizlenmesine katkıda bulunuyor. Böylelikle kişinin böbrek sağlığını gözeterek, çoğu böbrek rahatsızlığına yakalanmasının önüne geçiyor. Böbrek kum ve taşlarının daha kolay bir şekilde düşürülmesine aracılık ediyor.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor

Genelde vücudun susuz kalması doğrultusunda gelişen idrar yolu şikayetlerini en aza indirgeyen ve idrar söktürücü bir etki gösteren bu çay; idrar yolu enfeksiyonlarını da doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Özellikle kadınlarda görülen sistite iyi gelen kurutulmuş kiraz sapı çayı; erkeklerde de prostat sağlığını gözetiyor.

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan kurutulmuş kiraz sapı çayının faydaları arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi ve pek çok hastalığa yakalanmaktan bizleri koruması da bulunuyor.

Vücudumuzun serbest radikallerle daha kolay ve etkili bir şekilde savaşmasını sağlayarak, vücudumuza direnç katıyor.

 • Metabolizmamızı hızlandırıyor

Özellikle düzenli ve sürekli olarak kilo alımından şikayetçi olanların mutlaka tüketmeleri gereken bu çay; metabolizma hızımızı en az iki katına çıkarıyor. Böylelikle yavaş çalışan metabolizma yüzünden vücudumuzun kalori yakımında zorlanmasını durdurmuş oluyor.

Sonuç olarak, kalori yakımının hızlanması doğrultusunda kilo almamızı da önlemiş oluyor. Aynı zamanda şekersiz olarak tüketildiğinde fazlalık yağlarımızdan kurtulmamıza öncülük ediyor.

 • Eklem iltihaplanmalarını tedavi ediyor

Eklemlerdeki iltihaplanmayı yavaşlatan bu çay, iltihaplanmanın neden olduğu ağrıları da dindiriyor. Özellikle romatoid artrit gibi iltihaplı eklem rahatsızlığı bulunan hastalara gün içerisinde birkaç bardak kiraz sapı çayı tüketmeleri öneriliyor.

 • Güçlü bir antioksidan olarak kanı temizliyor

Güçlü bir antiokdisan olan kiraz sapı çayı; vücudumuzu ve kanımızı toksik maddelerden arındırıyor. Kanımızı temizleyerek, organlarımız arasındaki oksijen iletimini hızlandırıyor.

Kaynak: https://site-backlink.com/l9fkw

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir