Home / kadın / Kına İle Saç Nasıl Boyanır?

Kına İle Saç Nasıl Boyanır?

Kına İle Saç Nasıl Boyanır?

Saçlarının beyazlarını kapatmak ya da saç renginde değişiklik yapmak isteyen kadınlar genelikle kimyasal içerikli saç boyalarını tercih ederler. Ancak kimyasal içerikli boyalar, hem saçlara zarar verir hem de yıpranarak dökülmesini sağlar. Zaman zaman yapılan hatalar nedeniyle de plastik görünümü oluşan kimyasal içerikli saç boyaları tercih etmek yerine ülkemizin doğal güzelliklerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin bunlardan biri kınadır. Kına, ülkemizde yeni evlenen kızların kına gecelerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Boyadığı dokuya kızıl bir renk veren kına tozu. Siyah ve yeşil kına olmak üzere iki tipte bulunmaktadır. Yeşil kına gerçekte saf değil, boya karıştırılarak yapılmış bir üründür. Kına ile saçlarınızı boyamaya hazır mısınız? Gelin birlikte kına saç boyama işlemi nasıl yapılır öğrenelim…

Doğal kına, kına saç boyama işlemi, Yeşil kına, Kına, boya, Saç, saç rengi, kadın, saç boyaları,
Kına İle Saç Nasıl Boyanır?

Boyayı hazırlamak için metal bir tabak ayarladıktan sonra, süt veya ılık suya saçınızın uzunluğu ve kalınlığına göre kına ilave ederek karıştırın. Kınayı hazırlarken ellerinizde kına izi kalmaması için eldiven mutlaka kullanın. Oluşan karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırın. Yüzeyine bir miktar su dökerek karışımı yaklaşık 8 ile 10 saat arasında bekletin. Bekleyen kına boya kıvamına gelmesinin ardından saçlara uygulanabilir.  Boya kıvamına gelen karışımı saç köklerinden başlayarak, uçlarına doğru güzelce sürüp yedirin. İstediğiniz bölgeye kınayı uyguladıktan sonra geriye sadece sarıp beklemek kalıyor.

NOT: Karışım elde etmenizin ardından bir miktar tuz ilave ederseniz, saçlarda oluşan rengi sabitler. Yaklaşık 2 ile 4 arasında bekleyerek kınanın tonunu ayarlayabilirsiniz.

Kınayla Bakır Renk Nasıl Yapılır?

Doğal kına ile farklı renk tonları elde etmek isteyenler için derlediğimiz bir kaç renk ve tarifi şu şekilde,

Yukarıda anlattığımız şekilde, hazırladığınız karışıma yaklaşık 1 su bardağı suda soğan kabuğu kaynatarak suyunu ilave edebilirsiniz. Ardından yapılacak uygulamalar aynı şekilde devam etmelisiniz. Soğan kabuğu ilave edilen karışım saçlarınızda bakır renk verecektir.

Kınayla Kızıl Renk Nasıl Yapılır?

Aktarlardan aldığınız doğal kınayı yukarıda belirttiğimiz şekilde hazırlayarak, ekstra soğan kabuğu suyu yerine, bir miktar pancar suyu eklerseniz, saçlarınızda kına kızıl bir renk oluşturacaktır.

Kaynak: https://www.ciltguzellik.com/kina-ile-sac-nasil-boyanir-kina-ile-sac-boyama/

hakkında elif oğuz

Check Also

ev tedavileri, saç, parlak saçlar, doğal güzellik,

Düz ve Parlak Saçlara Sahip Olabilirsiniz!

Düz ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, saçınıza içten ve dıştan gerekli bakımları yapmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir