Home / Genel / Saç Bakımı / Kepeğe Elveda!

Kepeğe Elveda!

Kepek en büyük saç sorunlarından biridir; erkekler ve kadınlar için. Kepek sorunu kişilerin sosyal yaşamlarına doğrudan etki eder. Saçlar temiz olsa dahi fresh bir görünüm yakalamak oldukça zordur. Hele ki koyu bir tişört, gömlek giymek kabus gibi bir şey olur. Ancak en sık görülen saç sorunlarından biri olması nedeniyle pek çok kepek tedavisi bulunur. Kepek yani, saç derisinin pul pul dökülme problemi cildin ve saç derisinin kendisini yenilemesinden kaynaklanır. Aslında biz her yıkandığımızda saç derimizdeki ve vücudumuzdaki ölü deriyi atarız. Ancak bu gözle görülür bir durum değildir. Kepek ise cildin kendini aşırı hızlı yenilemesi ve ölü derinin kendisini atamamasından kaynaklıdır. Bu problemi tetikleyen pek çok unsur bulunur. Kepek tedavisine geçmeden önce kepek oluşumunu tetikleyen faktörleri inceleyelim!

kepekten arınmanın yolları
kepek problemi nasıl giderilir

Kadınlarda ve erkeklerde kepek sorunun en temel sebebi yanlış şampuan seçimidir. Pek çok kişi şampuan satın alırken saç tipini göz ardı eder. Marketlerde, oldukça ucuz fiyatlara satılan şampuanlar kimyasal içerirler. Kepekten tutunda dökülmeye, saç kuruluğuna kadar pek çok problemi de beraberinde getirirler. Özellikle kalabalık ailelerin yaptığı bir yanlış, ortak bir şampuan kullanmaktır. Halbuki her saçın ihtiyacı farklıdır ve saç tipine ve saç sorunlarına göre şampuan seçimi gerçekleşmelidir. Kimyasal barındırmayan, kepek şampuanları tercih etmek, bu problemi yenmenizde olmazsa olmazdır.

Cilt kuruluğu problemi olan kişilerde kepek sorunu oldukça fazla görülür.  Hatta bu durumda kepek şampuanları da yetersiz kalabilir. O nedenle yapılacak ilk şey kuruluk problemi ile başa çıkmak olmalıdır. Bunun için birazdan sıralayacağımız bitkisel yöntemlerle saç bakımı gerçekleştirmek gerekir. Zeytinyağı ve bal gibi doğal kürler saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu engelleyebilir. Yine aynı şekilde nemlendirici içeriği olan şampuan kullanımı gerçekleştirilmelidir. Kuru cilt sorunundan kaynaklı kepeklenme gerçekleşiyorsa bol bol su tüketmeye gayret edilmelidir.

Kepekli saçların yaşadığı sorunlar

Kepek görünüm kadar sağlık açısından da oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Kepekli saçlarda meydana gelen sorunlar:
*Dökülme
*Kaşınma
*Deride kızarıklık
*Saçların incelmesi

KEPEK NASIL GİDERİLİR?

Kepek için üretilen şampuanları kullanmak istemeyip, doğal yöntemlerle çare arayanlar için birkaç tavsiyemiz var. İşte kepek için doğal  yöntemler:

Sirke
Saçlarınızı şampuanlamadan önce 2 kaşık sirkeyi dilerseniz spreyli bir şişe yardımıyla saçlarınıza sürün. Saçlarınıza masaj yaparak beklediğiniz 10 dakikanın sonunda durulayarak daha sonra şampuanlayabilirsiniz.

Sirkenin bir diğer yöntemi de şampuanın ardından 2 bardak soğuk suya 1 fincan elma sirkesi ekleyerek durulama suyu yapmanızdır.

Kaynak: Milliyet

 

hakkında Semra Mutlu

Check Also

doğal karışımlar, cilt bakımı, kişisel bakım tüyoları,

7 yağ ile güzelliğinize güzellik katın

7 yağ ile güzelliğinize güzellik katın Aylar önceden planlanmış olsa bile tatile çıkmak her zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir