Home / Kişisel Gelişim / Kendine Zarar Veren İnsanların Özellikleri

Kendine Zarar Veren İnsanların Özellikleri

Kendine Zarar Veren İnsanların Özellikleri

Sigmund Freud, hepimizin hayata ve her şeye karşı yapıcı bir itici güce sahip olduğunu ve onu yaşam yolculuğu olarak adlandırdığını söyler. aynı zamanda bu itici güç, bizi ölüm ve yıkıma yönelten bir karşı noktamızdır. Tarih boyunca ve tüm kültürlerde savaşların olmasının nedenlerinden biri budur. Aynı zamanda birçok insanın kendini yıkıcı davranışlar geliştirmesinin nedeni de yaşam yolculuğudur. Ancak, bu itici gücün yarattığı davranışlar sadece bazı durumlarda kalıcılık gösterir. Kişinin kendine zarar verme durumunun kalıcılık göstermesi de çok fazla öfkeye meydan veren durumların sonunda ortaya çıkar. Gerçekte, bu saldırgan dürtüler başka bir şeye yönlendirilir, fakat bir nedenden dolayı onları ifade etmek imkansızdır. Bazen, bunun nedeni sevdiklerine yönelmeleri veya bireylerin kendilerine ses vermekten korkmalarıdır. Bu durumlarda, kişi saldırganlığı kendi üzerine çevirir. Ve o vakit, kendilerini en kötü düşmanı olarak gördüklerinde ve kendilerini yıkıcı kişilikler oluşturmaya başladıklarında farklı sonuçlar ortaya çıkar.

psikoloji, kişisel gelişim, kendine zarar verme, saldırganlık, sosyal intihar, kendine zarar veren insanlar, kendine zarar veren insanların özellikleri

Kendine zarar veren insanlar  tamamen mantıksız ve çılgın gibi görünürler. Ancak, görüldüğü gibi bu hepimizin içinde daha büyük ya da daha az ölçüde taşıdığımız olumsuz bir dürtüdür kendine zarar vermek. Peki kendine zarar veren insanlar hangi özellikleri taşırlar?

1. Kişinin Olumsuz Fikirlere Sahip Olması

Kendine zarar veren insanların fikirleri, birinin değerini düşürmek, o kişinin ilerlemesini engellemek ya da başkalarının başarılarını engellemeyi amaçlayan tüm düşünceleri içerir. Kendine zarar veren bir kişinin zihninde, bu düşünceler neredeyse otomatik olarak ortaya çıkar. Diğer bir yaklaşım ise kişinin neyinin eksik olduğunu, neyinin mükemmel olmadığını ya da sahip olmadığı şeylerini her zaman hatırlatması ve kendine bunu inandırmasıdır. Kısacası bütün bu olanlar kendini yok etmek için güçlü bir yakıttır.

2. Beslenme bozuklukları

Beslenme tarzımız, kendimiz hakkında ne düşündüğümüz ve hissettiğimiz hakkında çok şey söylüyor. Aslında,yemek yememek, kişinin kendini cezalandırması olarak görülür. Ve bu kişiler vücuduna sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları besinleri vermezler. Ya da bunun tam tersi bir durum olan çok fazla yemek yemek, hem kısa hem de uzun vadede farklı sağlık sorunları oluşturur. Bu bazen doyumsuz bir iştaha yol açar. Ancak kendine zarar veren kişilerin ne kadar yedikleri önemli değildir, tatmin olmazlar  ve bunun yerine, üzüntü, suçluluk gibi etkenler daha fazla yemek yeme isteğine yol açar.

3. Kendine Acımak

Kendine zarar veren insanlar genellikle başkalarına karşı düşmanca ve zararlı tutumlar takınırlar. Gereksiz çatışmalar yaratırken, düşüncesiz, kaba, kıskanç ve dedikoducu bir yapıya sahiptirler. Diğerler insanları, temel olarak bir çatışma kaynağı ve sorun olarak görürler. Onlara göre diğer insanlar onları her zaman hayal kırıklığına uğratır. Çoğu zaman, bu çatışmalardan sonra, kendilerine acıma duygusunu kalplerinin derinliklerinde hissederler. Saldırırlar, ama diğer kişi karşılık verdiğinde, kendine zarar veren kişi haksız bir eylemin kurbanı gibi davranır.

4. Sosyal İntihar

Sosyal intihar, çevresindekilerle duygusal bağları bitirdiğinde ortaya çıkar. Bu genellikle aşamalı bir süreçtir. Birincisi, başkalarıyla birlikte olma konusunda bir isteksizlik vardır ve bu durum azar azar ilerleyen bir sosyal yalıtıma dönüşür ve kişi kendini toplumdan soyutlar. Kendine zarar veren insanlar sadece kendilerini değil, başkalarını da rahatsız eden bir dizi davranış sergilerler. Bazen aşırı çekicidirler veya başkalarına karşı hor görünürler. Daha sonra başkaları tarafından olumsuz muamele görürler. Ama başkalarını reddetmelerinin haklı olduğunu düşünürler.

Kaynak: Aklınızı Keşfedin

hakkında Gizem Sürer

Check Also

iş, kariyer, kariyer planlaması,

Kariyer Planlaması Yapılırken Göz Ardı Edilen Kritik Detaylar

Kariyer planlaması, gelecek hedefleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Birçok kişi özellikle lise eğitiminden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir