Home / Genel / Karpuz Çekirdeği Suyu Sağlığa Faydalı Mı?

Karpuz Çekirdeği Suyu Sağlığa Faydalı Mı?

Karpuz çekirdekleri, kan basıncını düşürmekten kalp sağlığını korumaya ödem atmaktan yaşlanmayı geciktirmeye kadar birçok konuda sağlığa faydalıdır.

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti sadece yenebilir kısmı ile değil çekirdeğiyle de fayda veriyor. A, C, B1, B6 vitaminleri içeren karpuz çekirdekleri, biyotin magnezyum ve potasyum gibi mineraller yönünden de zengindir.

  • Karpuz çekirdeğinde bulunan arginin ve amino asit içeriği, kan basıncını dengelemede ve koroner kalp hastalıkları tedavisinde kullanılıyor.
  • Yüksek oranda antioksidan içeren karpuz çekirdekleri cilt yapısına olumlu şekilde etki ederek yaşlanmayı geciktirir.
  • Magnezyum yönünden zengin olan karpuz çekirdeği, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Magnezyum dolu olan karpuz çekirdeği, bu yönü ile metabolik faaliyetlerin artmasını sağlayarak kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sorunları engellemeye yardım ediyor.
  • Ödem tedavisi için 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı karpuz çekirdeği ve bir bardak ılık suyu karıştırıp için. Bu uygulamayı günde iki defa yaparak ödemden kurtulabilirsiniz.
  • Diyabet sorunu yaşayanlar karpuz çekirdeklerinden yardım alabilirler. Çekirdekleri 1 litre suda kaynatıp ılıyana kadar bekletin ve için.
  • Karpuz çekirdeği suyuna bir parça pamuğu bandırın ve pamuğu sivilcelerinizin üzerine uygulayın. Bu yöntem, ölü hücreleri ve kirleri arındırarak akne sorunundan kurtulmanızı sağlayacak.
  • Saçınızı karpuz çekirdeği suyu ile yıkarsanız daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Karpuz Çekirdeği Suyu Hazırlanışı

Yaklaşık 30 adet karpuz çekirdeğini 2 litre suda 15 dakika kaynatın. Yeterince kaynattığınız karışımı ılımaya bırakın. Soğuyan karışımı süzüp kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/pSx5e

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir