Home / Kişisel Gelişim / Karar Vermeyi Kolaylaştıran Yöntem

Karar Vermeyi Kolaylaştıran Yöntem

Bazen hayata öyle bir hal alır ki vereceğiniz bir karar tüm yaşamınızı etkileyebilir. Çoğu zaman bu gibi kararlar alınırken o anın rehavetine kapılırsınız. Geleceği düşünmeden alınan bu karalar uzun vadede sorunlara neden olur. Bu nedenle olabildiğince sinirli, üzgün ve çok mutluyken ani kararlar alınmamalıdır. Bunun dışında kişisel gelişim uzmanları ayakları yere basan karar alma konusunda adına 10/10/10 dedikleri bir yöntemi öneriyorlar.

Karar Vermeyi Kolaylaştıran Yöntem
Karar Vermeyi Kolaylaştıran Yöntem

Nasıl Uygulanır?

Bu yönteme göre; bir karar almadan önce derin bir nefes alıyorsunuz. Bu kararı aldıktan 10 dakika sonra ne hissedebileceğinizi düşünüyorsunuz. Sonraki aşamada 10 ay sonra kararın sonuçlarının en olabileceğini tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Tüm bunların ardından daha uzun vadede kararın sonuçlarını tahmin etmek için 10 yıl sonrasını düşünüyorsunuz. Geleceğe yönelik olan bu düşünceler sizleri yanlış bir karar almaktan alıkoyuyor.

Bu yöntemi bir örnek ile açıklamak gerekirse sizlere şu örneği verebiliriz: Diyelim ki çok iyi bir işiniz var ancak patronla ettiğiniz bir kavga sonucu istifa ederek işinizden ayrıldınız. Peki, bu istifanın ardından kendinizi nasıl hissedeceksiniz. Belki de aylarca başka bir iş bulamayacaksınız. İşten ayrılmanızdan 10 yıl sonra belki de orada sahip olduğunuz konuma sahip olamayacaksınız. Tabi bunların tam tersi de olabilir. Bu nedenlerle alacağınız kararlarda 10 gün 10 ay ve 10 yıl kuralını uygulayabilirsiniz.

kaynak: https://www.uplifers.com/onemli-kararlar-vermenizi-kolaylastiracak-13-etkili-yontem/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ergen, Çocuk, Arkadaş baskısı, arkadaş, baskı,

Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir