Home / SPOR / Kalp Sorunları Spor Yapmaya Engel Mi?

Kalp Sorunları Spor Yapmaya Engel Mi?

Kalp Sorunları Spor Yapmaya Engel Mi?

Kalp krizi nedir? Kalp hastaları spor yapabilir mi? gibi sorular, kalp krizi olaylarının son zamanlarda artmasıyla paralel olarak arttı.

spor, spor yapmak, kalp krizi, kalp sorunları, spor kalp ilişkisi, kalp sorunu olan spor yapabilir mi
Kalp Sorunları Spor Yapmaya Engel Mi?

Kalbin içinde kan olmasına rağmen kasların beslenmesi için damarlara ihtiyacı vardır. Kalbi besleyen ana üç tane damar bulunur. Bu üç damardan herhangi birisinin tıkanması kalp krizine sebep olur. Kalp krizi dediğimiz zaman, tıkanan damarın beslediği kalp kasının bundan hasar görmesi ve bu hasar sonucunda yeterli verimlilikte çalışamaması veya oradaki kas dokusunun ölmesi akla gelir. Böylece kalbin genel performansında azalma oluşur ve uzun vadede kişinin hayatını tehdit eder. Kalp krizi geçiren hastaların yüzde 20-30’unu o esnada kaybediyoruz. Ancak kişi hastaneye erken ulaşabilirse, hasar almadan kişinin kalbini koruyabiliyoruz. Bu açıdan kişilerin kalp krizi konusunda bilgisinin olması çok önemli.

Kalp hastaları spor yapabilir mi?

Kalp hastalarının düzenli egzersiz yapmasını istiyoruz ama yapabilecekleri sporları ve spor esnasında kalp atışlarının ulaşacağı hızı yine doktorlarına göre belirlemeleri lazım. Zira kalp hastalığı kategorileri çok değişik. Kişide kalp damar hastalığı, kalp kapak hastalığı olabilir ya da kalp krizi geçirmiş olabilir. O yüzden “kalp hastaları spor yapamaz!” diye bir kural yok ancak bu sporlardaki performanslarını, onları takip eden doktorun önerilerine göre ayarlamaları lazım.

 

Kaynak: Men’s Health

hakkında Gizem Sürer

Check Also

kardiyo , Plates, spor salonu, Yoga, Spor, spor yapma, egzersiz

Spor Yapmayı Sevmeyenlere 5 Alternatif

Sporunun yararları saymakla bitmez, metabolizmanızı hızlandırır, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı destekler. Ancak bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir