Home / Güncel Haberler / İş Hayatında Sinirlerinizi Kontrol Etmek Bu Kadar Basit Olmamıştı

İş Hayatında Sinirlerinizi Kontrol Etmek Bu Kadar Basit Olmamıştı

Üzüntü, kaygı ve öfke duymak normal ve sağlıklı davranışlar olarak kabul edilse de bu duyguları yansıtma biçimleriniz sizi diğer insanlardan farklı kılıyor.

Haftalarca süren yoğun çalışmalar sonunda projeniz iptal edildiğinde, patronunuz sizi zorladığında ya da sorunlu bir müşteriyle karşılaştığınızda öfkeleniyor olabilirsiniz. Bu koşullar altında duygularınızı kontrol etmek zorlaşabilir. Ancak durum ne olursa olsun vereceğiniz tepkiler arasında tercih yapmak aslında sizin elinizde.

öfke anı, İş hayatı, İş yeri, öfke, duygularınızı kontrol etme,

Acele Etmeyin

Evet, öfke hızlı reaksiyon vermeniz için sizi kandırabilecek en güçlü duygulardan biri. Ama siz ondan daha güçlü olmayı seçebilirsiniz. Sizi sinirlendiren şey küçük bir eleştiri ya da büyük bir haksızlık olabilir. İşte bu noktada olaya kilitlenmek yerine kendinize odaklanmayı seçin. Zihninizi durdurun ve sadece nefes alın. Derin nefes almak doğru hissetmeye giden en etkili yoldur. Bir süre sonra önemi kalmayacak hatta hatırlanmayacak bir olumsuzluk için öfkelenmenin de anlamsız olduğunu hissedeceksiniz.

Öfke Sinyallerini Tanıyın

Tıpkı olumsuz durumlar gibi öfke anında vücudunuzun verdiği tepkiler de birbirine benzer. Bu işaretleri tanırsanız öfkenizi başlamadan durdurabilirsiniz. Yüksek nabız atışı, kalp çarpıntısı, hızlı soluk alıp verme ve ateş basması en belirgin öfke işaretleridir. Bu belirtileri fark ettiğinizde ortamdan uzaklaşabilir, sinirlenmek yerine sakinleşmek için fırsat yaratabilirsiniz.

Kendinizi Doğru İfade Edin

Profesyonel bir iş hayatında saygı ve nezaket en iyi çalışma arkadaşlarınızdır. Sürekli maruz kaldığınız kişisel bir davranış sizi öfkelendirebilir. Soğukkanlı davranarak bu davranışın size hissettirdiklerini doğru bir dille ifade etmeniz sorunu çözmek için büyük bir adım olacaktır. Ani gelişen olaylar karşısında ise gurur ve ego savaşı yerine saygı ve nezaketi tercih edin. Tıpkı öfke gibi nezaket de bulaşıcıdır. Tercihinizi doğru yapın.

Yapıcı Olun

İş yerinizde bir sorun yaşadığınızda öfkelenmek yerine sorunu çözmeye odaklanabilirsiniz. Enerjinizi insanlarla tartışmak yerine çözüm bulmak için harcayın. Sinirlenmek, haklı çıkmak, sesinizi yükseltmek sadece o an için egonuzu besler. Oysa sorunu tekrar yaşanmayacak şekilde çözüme kavuşturarak iş yerinizde uzun süreli huzurlu bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Karşınızdakini Dinleyin

Karşınızdaki kişinin düşüncesini, duygularını ve olayın ne yönde geliştiğini doğru anlamak için dinleyin. Belki de sorun sandığınız kadar büyük değildir. Konuşarak sorunu büyütmek yerine dinleyerek tarafsız davranabilir ve çözümün bir parçası olabilirsiniz.

Kişisel Algılamayın

İş hayatında zaman zaman eleştiri almak, çalıştığınız projenin reddedilmesi hatta çalışma arkadaşlarınızdan bazılarının sizi sevmemesi normaldir. Eleştirilmenin ve reddedilmenin sadece işlerin daha iyi ilerlemesi için yaşandığını bilin. Bunu kişisel hakaret olarak algılamak ve öfkelenmek sizi daha iyi bir çalışan yapmaz.

Kaynak: https://site-backlink.com/IHaI2

hakkında elif oğuz

Check Also

yasak aşk, ünlüler,

Yasak Aşk Yaşayan Ünlüler

Pek çok ünlü, yaşadığı yasak aşk hikayesiyle magazin dünyasını derinden sarstı. İşte bugüne kadar ünlüler dünyasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir