Home / Kişisel Gelişim / İş Görüşmesinde Kaçınılması Gereken Hatalar

İş Görüşmesinde Kaçınılması Gereken Hatalar

Mülakat çoğu zaman endişe vericidir. Bir yandan alçak gönüllü ve kendinden emin davranırken bir yandan da kendini ve başarılarını iyi bir şekilde anlatıp karşındakilere kendini beğendirmeye çalışırsın.

Çok fazla şey söylersen senden pek hoşlanmayabilirler. Çok az şey söylersen de insanlar yeteneklerin olup olmadığını hakkında şüpheye düşebilirler.

Görüşme yapan kişinin şirkette seninle aynı işi yapmadığını ve aklını okuyamadığını unutma. Dolayısıyla son işinde yaptığın her şeyi listelemek yerine çalışmanın takıma, markaya veya şirkete katacağın değerlerle ilgili konuş.

Mülakatın baskısında gerçekten kendin olmakta zorlansan bile kendini her zaman rahatlatmaya çalış. Görüşmeciyle ya da görüşmecilerle kurduğun bağlantının büyük bir etkisi olabilir.

Bir sonraki mülakatın akışını değiştirmek ister misin? O zaman okumaya devam et.

İş Görüşmesinde Kaçınılması Gereken Hatalar

1. Hazırlıksız olma

Mülakattan önce mutlaka hazır olunması gerekir. Şirket ve yaptıkları hakkında bilgi edinmek görüşme yaptığın kişilere bu işi istediğini veya işe en uygun adayın sen olduğunu göstemen konusunda büyük yarar sağlar. Şirketi ya da yaptıklarını araştırmaya zahmet etmezsen görüşmeci işi isteyip istemediğin hakkında endişe duyabilir.

2. İlgisiz görünmek

Görüşme yapan kişi enerjisini ve tutkusunu bulunduğu şirkete yatırdığı için aynı bağlılığa ve heyecana sahip olan birini işe almak isterler. Gerçekten onların şirketlerine özel bir ilgi duymadığını söyleyerek anında şirketteki kariyerini başlamadan sona erdirirsin.

Eğer şirkete ve yaptıklarına karşı duyduğun ilginden emin değilsen, isteksiz bir cevap vermek yerine seni etkileyen şeyin daha fazla öğrenme fırsatı bulmak olduğunu söyleyebilirsin.

3. Yanlış şeylere odaklanmak

Kapsam ve etki birbirinden ayrılamaz. Kendini kanıtlamak etkini arttırmanı mümkün kılar. Görüşmeciler mütevazı ve öğrenmeye istekli biriyle çalışmak istiyor, işi bir başka pozisyon veya kariyer hedefi için bir basamak olarak gören biriyle değil.

Sadece kendin için değil, şirketi ve ekibi nasıl daha da geliştirmek istediğini açıkla. Projeleri sonuna kadar başarıyla nasıl yürüttüğünü açıklayarak bir takım oyuncusu olduğunu göster. Ortalama, isteksiz bir cevap vermek yerine daha fazla bilgi edinme fırsatı için heyecanlandığını söyle.

4. Kişisel farkındalığa sahip olmamak

Mesela; ”En zayıf yönünüz nedir?” sorusu kesinlikle hileli bir soru değildir. Hiçbir zayıf yönünün olmadığını söyleyerek görüşmecilerin kendinin farkında olmadığını düşünmeni sağlarsın; bu da gelişime açık olmadığını anlamına gelir.

Zayıf yönlerini dürüst bir şekilde söylemenin yanı sıra bu yönlerini iyileştirmek için attığın somut adımların ne olduğunu paylaşarak görüşmeci ile bir bağlantı kurarsın.

5. Dinlemek yerine kendini göstermek

Güçlü bir aday aynı zamanda harika bir dinleyicidir. Sorunun arkasındaki nedenin ne olduğunu sormak ve öğrenmek için isteklidir. Kendini göstermek için verdiğin mütevazı olmayan cevaplar yerine entelektüel olarak meraklı olduğunu ve yeni bilgileri öğrenmek istediğini göster.

Bir mülakatta soruyu dinle ancak bunun arkasındaki mantığı da göz önünde bulundur. Görüşmeci yeteneklerin hakkında daha fazla bilgi edinmek için soru soruyor. Nasıl yanıt verdiğin sadece bariz soruyu cevaplama yeteneğinle ilgili değil, aynı zamanda tümdengelimsel akıl yürütme yeteneklerin hakkında da çok şey söylüyor.

6. O Kelimelerden Kaçın

Belki işe alım sürecinin sonuna gelindiğinden, belki çok zorlu geçen görüşmelerin sonunda işe alımcıların ‘sen bizim tercihimizsin’ hissini verdiğinden, adaylar yorgunluk, rahatlık, oldu bu iş hissi içerisinde kolaylıkla boş bulunurlar. Henüz her şey sonuçlanmadan, sürece zarar verebilecek, bu adam da hemen rahatladı dedirtecek izlenimler vermeye gerek yoktur. Bitiş noktasına ulaşmadan söylenmemesi gereken bu sözlerden bazıları işte şöyle:

“Hayır”

Bir soruya sırf bir kelimeyle cevap vermek, hele de bu kelime “hayır” ise, bir şeyleri kesip attığınız izlenimini verebilir. Bazen bir soruya negatif cevap vermek tek dürüst cevap seçeneği olabilir ancak böyle durumlarda sadece hayır deyip durmak yerine, daha detaylı bir cevap vermeyi deneyin. Kapıları kapamadığınızı, hangi konu olursa olsun, pozitife çevirmek istediğinizi net bir şekilde gösterin.

“Hemen başlayabilirim!”

Ödenmemiş aidatlar birikince ve aylardır yeni işe girmeye can atarken, görüştüğünüz potansiyel işvereninize, şirkette ne görev olursa yapacağınızı veya hemen yarın başlayabileceğinizi söyleme isteği duyabilirsiniz. Bu isteğiniz, işle ve şirketle ilgili ne kadar istekli olduğunuzu, farklı rollerde bulunmaya hazır olduğunuzu ve her türlü esneklik sağlamaya açık olduğunuzu göstermekle beraber, bu gibi söylemlerin dezavantajı sizi sabırsız veya çaresiz göstermeleridir.

“Biz”

Birinci çoğul şahıs birçok sebepten görüşmelerde yaptığınız işleri anlatırken tercih sebebidir. Doğruluk payı büyüktür, tüm yaratıcı fikirler sizden gelmiş olamaz, olsa bile uygulamada mutlaka takımınızdan destek almışsınızdır. Biz diyerek mütevazı ancak etkileyici bir hikâye içinde başarılarınızı anlatmanız takdir görecektir. Ancak, yaptığınız tüm görevleri anlatırken, biz derseniz, karşınızdakiler işin ne kadarını sizin, ne kadarını meslektaşınızın yaptığını sorgulamaya başlayabilir. Herhangi kuşku uyandıracak bir anlatımda bulunmayın.

“Hemen her şeyi sordum, başka sorum yok”

Özellikle bitmek bilmeyen uzun görüşme süreçlerinin sonunda, gerçekten işverenle veya iş fırsatıyla ilgili soracak sorunuz kalmamış olabilir. Durum böyle de olsa, benim bu noktada sorum yok demeyin, daha önce başkalarına sorduğunuz soruları çevirip yeni insanlara sorun. “Geçen görüşmemizde Ahmet Bey’e bu soruyu sormuştum ancak kendisi IK departmanından sizin, üretim departmanının şefi olarak bu konudaki görüşlerinizi çok merak ediyorum… “ gibi bir değiştirmeyle aynı soruyu görüştüğünüz farklı kişilere sorabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/is-gorusmesinde-en-cok-yapilan-4-hata/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ergen, Çocuk, Arkadaş baskısı, arkadaş, baskı,

Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir