Home / Güncel Haberler / İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

İş görüşmesi görgü kurallarını bilmek başarılı görüşmelerin önemli bir parçasıdır. Nasıl giyindiğin, bir iş görüşmesine ne kazandırdığın, görüşmeciyi nasıl selamladığın ve nasıl iletişim kurduğun, hepsi görüşmenin sonucunda büyük bir fark yaratabilir.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları
  • İş görüşmesine ne giyilmeliyiz?

Bir iş görüşmesi için giyinirken sunduğun görüntü gerçekten önemlidir. Görüntün görüşmeci üzerinde ilk izlenimi oluşturan şeydir. Bu ilk izlenim en akılda kalandır; bu nedenle görüşme yaparken uygun giyinmek önemlidir.

İlgilendiğin iş türü ne olursa olsun ilk izlenimin harika olmasını istersin. Bu yüzden bir mülakata giderken giyimine özen göstermelisin.

  • İş görüşmesine yanımızda neler bulunmalı?

Bir iş görüşmesine hazırlıklı gelmek önemlidir. Mülakatçıya sunmak için özgeçmişinin ek kopyalarını ve bir referans listesi getir. Ayrıca görüşmeciye sorulacak bir soru listesi de getir. Eğer sunmak istediğin bir şeyler varsa dizüstü bilgisayarını veya tabletini götürebilirsin.

  • İş görüşmesine erken gidilir mi?

Bir iş görüşmesi için birkaç dakika erken veya en geç vaktinde gitmen önemlidir. Nereye gittiğini, ne kadar yolculuk süresine ihtiyacın olduğunu ve görüşme yerine nasıl gideceğini öğren.

Eğer geç kalıp oraya zamanında ulaşmak için acele edersen o mülakat normalden daha stresli geçer çünkü sakin kalmaya fırsatın olmaz.

  • Görüşmeciye nasıl selam verilir?

İş görüşmesi yapacağın yere vardığında kendini danışma görevlisine tanıt. Kim olduğunu ve kiminle buluşacağını bilmelerini sağla. Görüşülen kişiyi sağlam bir el sıkışma ile selamla ve kendini tanıt.

Küçük bir konuşmaya hazır ol ancak fazla abartma. Görüşmecinin liderliğini takip et ve konuşmayı yönlendirmelerine izin ver.

  • Mülakat sorularına cevap vermenin en etkili yolları?

Mülakat sorularına cevap verirken soruları dikkatlice dinle, cevaplarını ifade etmek için zaman ayır ve ne sorduğundan emin değilsen görüşmeciden soruyu tekrarlamasını iste.

Kısa ve net olmaya çalış, cevap verdiğinde konuyu dağıtma. Ancak cevaplarının soruları yanıtladığından, odaklandığından ve işle ilgili yetkinliklerini vurguladığından emin ol.

  • Görüşme nasıl bitirilir?

Mülakatın sonuna doğru işe alım yöneticisine, işe uygun olduğunu düşündüğünü ve işle çok ilgilendiğini söyle. İşe alım sürecinde bir sonraki adımın ne olacağını ve ne zaman geri dönüş alacağını sorman uygundur. Son olarak görüşmeciye seninle görüşerek geçirdiği zaman için teşekkür et.

  • İş görüşmesi telefon ile yapılırsa?

Telefon görüşmesi görgü kuralları, işe alım konusunda şahsen iş görüşmesi görgü kuralları kadar önemlidir. Başarılı bir telefon görüşmesi seni işe alma sürecinin bir sonraki aşamasına götürecektir.

İlk olarak telefona kesinlikle kendin cevap vermelisin. Daha sonra yüz yüze mülakatta olduğu gibi görüşmeciyi dikkatlice dinle ve cevap vermek için birkaç saniye bekle.

  • İş görüşmesi yemeğinde davranmalı?

Olası bir çalışanla yemek yemek yöneticilerin iletişimini ve kişile ararası yetkinliklerini ayrıca sofra adabını daha rahat bir ortamda gözden geçirmelerini sağlar. İyi tavırlar sana başka bir adaya karşı üstünlük sağlayabilir; bu yüzden görüşmeye gitmeden önce yetkinliklerini geliştirmek için biraz zaman ayır.

  • Teşekkür notunun önemi nedir?

Teşekkür notu yazmak iş görüşmesi görgü kuralları arasında en etkilisidir. Teşekkür etmek için zaman ayırmak sadece mülakatı takdir ettiğini göstermekle kalmaz aynı zamanda işe olan ilgini tekrarlama fırsatı verir.

Kaynak: https://biacaip.com/yasa/kadin/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir, Down sendromlu çocuk yetiştirmek, Down sendromlu çocuklar,

Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down sendromlu çocuklar, ebeveynlerin daha fazla desteğine, şefkatine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Down sendromlu çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir