Home / Kişisel Gelişim / İlişkiniz Bitmeden Harekete Geçin: Aşkı Öldüren 3 Neden

İlişkiniz Bitmeden Harekete Geçin: Aşkı Öldüren 3 Neden

İlişkiniz Bitmeden Harekete Geçin: Aşkı Öldüren 3 Neden

Bilim insanlarının çalışmalarına ve filozofların analizlerine rağmen aşk gizemini koruyor. Yine de, aşkın kuvvetlenmesini sağlayan şeyleri az çok bilebiliyoruz. Bununla ilişkili olarak, aşkı öldüren faktörleri de daha iyi anlıyoruz.

Şimdilerde ilişkiler eskisinden çok daha istikrarsız. Romantik ilişkileri başlatma ve bitirme özgürlüğü, eskiden ilişkileri sürdüren ikiyüzlülüğün ya da kaderciliğin yerini aldı. Aynı zamanda, çatışmalarla başa çıkabilme becerisi neredeyse tamamen kayboldu. Sonuçta giderek daha fazla insan yalnız kalıyor.

İdeal bir dünyada, ilişkiler uzun sürdürmek üzere kurulur. Çiftler ilk günlerin hevesini geride bırakır. Partnerler birlikte büyür ve sağlam bir bağ kurar. Bu nedenle ilişkilerin bitmesine sebep olan şeylere göz atmak önemlidir. İşaretleri anlayabilirseniz, ilişki tamamen bitmeden harekete geçebilirsiniz.

1. Cicim aylarının bitmesi

Bu, ilişkileri kendi başına bitirebilen bir faktör değildir. Burada daha çok ilişkinin esnekliğini kaybetmesinden bahsediyoruz. Bu kritik bir zamandır; partnerler birbirleriyle konuşup uzlaşmaya varmalı ve adapte olmalıdır. Böylece bir arada olmak ilişkiyi sarsan bir şey değil, kişilerin hayatına artılar katan bir faktör haline gelir.

Cicim aylarında ya da aşık olma safhasında birlikte olduğumuz kişiyi idealize ederiz. Duygularımızın yoğunluğu nedeniyle muhakeme gücümüzü kaybederiz. Olanları olduğu gibi göremeyiz; aksine, her şeye bir çiçek dürbününden bakarız. Burada, doğru görünen ama kesin olmayan bir aşk imgesi olan idealleştirmeden bahsediyoruz.

Kısa ya da uzun dönemde bu orantısızlık geçer. Her şey yolunda giderse, sevgi ve karşılıklı anlayış ilişkiyi bir arada tutan ve daha da güçlendiren bir tutkala dönüşür. Diğer yandan, bu dönem çoğu ilişkinin bittiği zamandır. Bunun nedeni, partnerinizi en sonunda olduğu gibi görebilmenin ezici olabilmesidir. Karşımızdaki kişiler mükemmelden inanılmaz derecede kusurlu bir hale dönüşürler. Bu, bir ilişkinin güçlendiği ya da bittiği zamandır.

Aşkı öldüren şeyler elbette bu faktörlerle sınırlı değildir. Yine de, bu yazıda bahsettiklerimiz romantik ilişkilerin bitmesinin en yaygın sebepleridir. Bunlar üzerine derinlemesine düşünmek için zaman ayırmak ve ilişkinizi daha istikrarlı hale getirmek ve ilişkinizin kalitesini artırmak için zamanında harekete geçmek önemlidir.

aşkı öldüren faktörler, aşkın bitmesi, cicim ayları, monotonluk, çiftler arası zayıf iletişim
İlişkiniz Bitmeden Harekete Geçin: Aşkı Öldüren 3 Neden

2. Monotonluk

Monotonluk konusu genellikle yanlış anlaşılır. İster yalnız olun ister bir partneriniz olsun, hayata sıkıcı zamanlar da dahildir. Her zaman bazı rutinler vardır ve bazen bunlar yeterince ilgi çekici değildir. Hiç kimse, ya da en azından neredeyse hiç kimse, hayata sürekli bir parti ya da olağanüstü bir maceraymış gibi davranamaz. Can sıkıntısı hayatın bir parçasıdır. Hayatlarımızın ne kadar ilgi çekici olduğu fark etmeden her birimiz bunu yaşarız.

Bununla beraber, bazı zamanlarda kendimizi durgun haller içinde de bulabiliriz. Bunlar bizi kaçmanın imkansız gibi göründüğü bunaltıcı rutinlere götürebilir. Biz neredeyse farkına bile varamadan, hayat aynı şeylerin sonsuz bir tekrarı haline gelir. Yenilik ve değişime yer yoktur.

Bu tip bir monotonluk aşkı öldürebilir. Bu durumlarda rutin, duygularınızı duyarsızlaştırır, uyuşturur ve cansızlaştırır. Bu durumlarda ilişkinin bitmesi ya da partnerlerden birinin yeni birini bulması olasıdır.

3. Zayıf iletişim

Partnerinizle iyi bir iletişim kurabilmek, konuşacak yeni şeyler bulmak ya da eğlenceli şeyler hakkında konuşmak anlamına gelmez. İşin gerçeği, iyi bir iletişim kurmak çok daha basittir. Saygılı bir şekilde o an nasıl hissettiğinizi ya da ne düşündüğünüzü söylemeniz yeterlidir. Diğer yandan, kötü iletişim çok daha karmaşıktır. Yalan söylemek, kısıtlamak ya da manipüle etmek her zaman daha zordur. Bunlar daha fazla fiziksel enerji ve daha büyük duygusal ve düşünsel efor gerektirir.

İlişkilerin bitmesine sebep olan faktörlerden biri yanlış iletişim düzeninin benimsenmesidir. Bir şey söylemek isterken başka bir şey söylediğimizde ya da sarf ettiğimiz sözler vücut dilimizin ve ses tonumuzun anlattıklarına bir tezat teşkil ettiğinde yanlış iletişim kurmuş oluruz. Bunlara manipüle etmeye çalışmak ve iletişim kurmamak da dahildir.

İletişim bir ilişki için temeldir. Söylenmemiş şeylerin sebep olduğu yaralar iyileşemez. Kötü iletişimin ilişkinizi bitirmesine izin vermeyin. Öncelikle kendinizle, sonra da partnerinizle iyi bir iletişim kurmak üzerine çalışın. Ne hissettiğinizi, ne istediğinizi anlayın ve bunları ifade etmenin yollarını bulun.

 

Kaynak: Aklınızı Keşfedin

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

iletişim, Zor insanlar, iyi ilişkiler, zor insanlarla başa çıkma yolları,

Zor İnsanlarla Baş Etmenin En Etkili Yolu!

Araştırmalara göre iyi ilişkilerin beden ve zihin sağlığı açısından yararlı olduğu görülmektedir. İlişkilerde zorluk çıkaran kişileri hayatınızdan çıkarmak aslında yapılabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir