Home / İlişkiler / Evlilik / İletişim Kopukluğu…!

İletişim Kopukluğu…!

İletişim sorunu neyden kaynaklanır? Evlilikte ve herhangi bir ilişkide iletişimin nasıl kurulduğu çok önemlidir. Eş problemlerinin ve eşlerin çözemedikleri sorunların çoğu bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Evlendikten sonra eşlerin en çok çıkmaza düştükleri konulardan biri de; eşi değiştirme mantığıdır.

İletişim
İletişim Kopukluğu

İletişim problemleri en çok eşlerin birbirlerine aşağıda verilen mesajları vermelerinden kaynaklanır. “”Ben değişmem, sen değiş.”” “”Sorun sende, ben de değil”” “”Sen böyle olduğun için biz bu problemleri yaşıyoruz.”” “”Eğer sen bunları yapmasaydın ya da yapsaydın böyle olmazdı?”

Sorunun kaynağı başka biri olarak görülürse; kişinin olaylara bakışı, duygu ve davranışı doğrudan bu düşünceden etkilenir. Sorunun nasıl tanımlandığı, yaşanılan soruna nasıl bir çerçeve koyulduğu çok önemlidir. Terapideki en önemli gelişim aşamalarından biri de “”bu bizim sorunumuz”” bakış açısına gelmektir. Karşı tarafı suçlayarak sorunlar çözülmez. Eşlerin yaptıkları/yapmadıkları diğer eşi olumlu ya da olumsuz etkiler. Bir şikayet varsa; sorun var demektir. Fakat eşler birbirlerini suçlayarak, yetersiz hissettirerek soruna yaklaştıkları sürece bu başka sorunların da oluşmasına yol açar. Eşlerin birbirini suçlaması, sorunun kaynağı olarak sadece karşı tarafı görmesi, problemi çözmeyeceği gibi daha da büyütür, daha da çıkmaza girilmesine yol açar. Evlilikte yaşanan sorun çoğu zaman bu bakış açısıdır. Eşler birbirlerine genellikle “”ben değişmem, sen değiş”” mesajı verirler. Eşlerinin hoşlarına gitmeyen davranışlarına yönelik katkılarını ve etkilerini kabullenmek istemezler. İlişki karşılıklıdır.

Yetişkin ilişkisinde herkes kendi davranışlarından sorumludur. Eşler, bu sorumluluğu aldıkları anda değişim ve dönüşüm başlar. Eşler birbirlerinin dünyasında olayları anlamlandırmadıkça ve anlamadıkça empatiyi ve birbirlerine karşı duyarlılığı kaybetmeye başlarlar. Eşler birbirinden farklıdır ve bu farklılık doğaldır. Olaylara verilen tepkiler de farklıdır. Bu farklılığı anlamadıkça; ilişkide duyarlılığı geliştirmek zorlaşır, hatta imkansızlaşır. Bir kişinin dünyasında anlamlı olan şey, başka birinin dünyasında hiç anlamlı olmayabilir. Ama bu birisi için önemli olmayanın, karşı taraf içinde önemli olmaması gerektiği anlamına gelmez. Karşıdaki kişiyi, yargıları bir kenara bırakarak duymak ve anlamaya çalışmak; mutlu bir ilişkiye doğru giden yolda başlangıçtır. Bu başlangıç yapılması zorunlu bir başlangıçtır.

Kaynak: http://pakuapsikoloji.com/iletisim-kopuklugu

hakkında Semra Mutlu

Check Also

cinsel ilişki haberleri, cinsel ilişki

Cinsel ilişki anketinden çıkan sonuç şaşırttı

Cinsel ilişki anketinden çıkan sonuç şaşırttı İnsanlar Kulaklık Takıp Cinsel İlişkiye Giriyor Bu Anket Olay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir