Home / İlişkiler / Evlilik / İdeal Evlilik…!

İdeal Evlilik…!

Evlilikte bay/bayan mükemmeli arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin, çünkü evliliklerde kişilerin her yönden uyumlu ve denk oldukları kusursuz evlilik yoktur. Ayrıca %100 uyumlu mükemmel bir eş aramak yalnıştır .İdeal evlilikte evlilik bağıyla bağlanmak, sadece teknik olarak ya da resmiyette iki insanın birbirine karşı sorumluluk sahibi olması anlamından çok daha fazla anlamı içinde barındırır. Bazı evli çiftler bu anlamı yaşamaktan uzaktırlar. Bunun en önemli nedenlerinden biri ideal evliliğin yolundan değil, kendilerine “iyi” gelen başka bir yoldan gitmeyi tercih etmeleridir.

ideal evlilik nasıl olur
ideal evliliğin sırları!

“GÜVEN YOKSA EVLİLİK DE YOK”

“Bu kurumun amacı bütünleşme arzusudur. Çünkü insanoğlu annesi ile bir bütün olarak ana rahminde gelişir. Bu bütünlük duygusu anneyle bir olma isteğidir. Anne rahminde kişi kendini güvende ve cenneteymiş gibi hisseder. Fakat annenin rahminden çıktığında insan o duyguya yeniden kavuşmak ister. İşte sağlıklı ve mutlu bir evlilik, bu bütünlük duygusunu verdiği için kişiye güveni hissettirir. Ama güven yoksa bu takdirde hırçın ve çaresiz hissettirir. Bu yüzden evlilikler çoğu zaman insanı ya hırçın ve çaresiz ya da huzurlu ve mutlu kılar.”

İdeal evliliklerle ilgili yanlış bir beklentiyi düzeltmekte fayda var. İdeal evlilik yapmış olan eşler birbirlerine aşıkmış ve bu aşk her geçen gün artarak büyüyen bir aşkmış gibi düşünülüyor. Halbuki, ideal evliliğin aşkla çok da ilgisi yoktur. Bildiğimiz gibi aşk bir süre devam eden, bir süre sonra azalan bir duygudur. Aşk, ideal evliliğin olmazsa olmaz bir bileşeni değildir. İdeal evlilik geçici hevesler ve hisler üzerine kurulu olmaktan çok ötedir ve daha somut, daha gözle görülür temellere odaklanmamız daha faydalı olacaktır. Bu soru, yeni evlilik hazırlığı yapan çiftler tarafından da çok sık sorulur: “Bana aşık olursa beni asla terk etmez değil mi?”. Aşık olan eşler de terk eder. Bir insanın eşini terk etmesini önleyen şey aşktan çok daha kalıcı, çok daha derinlerde yatan bir değerdir. Bu nedenle de evlenirken “Bana aşık mı?” sorusunu sormak gereksizdir. Önemli olan, evlenen iki insanın arasında bağ kurup kurmadığıdır. Bağ kurmayan, yüzeysel olarak ilişki kuran insanlar çok kolay kopabilirken, bağ kuran, anne babasıyla bağlanmış ve bağlanmanın önemini hissedebilen insanlar kolay kolay kopmazlar.

Kaynak: Milliyet

hakkında Semra Mutlu

Check Also

tanışmak, tanışma,

Karşınızdaki Kişiyi Tanımak İçin Mutlaka Bu Soruları Sorun

Nasıl bir insanla karşı karşıya olduğunuzu anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bu soruları sorarak karşınızdaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir