Home / Genel / Huzursuz Bacak Sendromu Çekiyor Olabilir Misiniz?

Huzursuz Bacak Sendromu Çekiyor Olabilir Misiniz?

Ayakların ve bacakların fazla hareket ettirilmesi huzursuz bacak sendromunun (HBS) bir göstergesi olabilir. Eğer bu sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, mutlaka doktora danışmalısınız.

Sürekli olarak bacakları hareket ettirme isteği, bir hastalığın semptomu olabilmektedir. Eğer uzanırken ayak ve bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı hissediyorsanız, Willis-Ekbom hastalığı (WEH) olarak da bilinen huzursuz bacak sendromundan (HBS) muzdarip olabilirsiniz.

Bu sendrom ile ilgili sorun, sebebinin hala bilinmiyor olmasıdır. Bununla birlikte nörolojik bir bozukluk olduğu ve dünya nüfusunun %3’ünün bu sendromun şiddetli bir şekilde yaşadığı bilinmektedir.

Bazı risk faktörleri olsa da, sendromun altında yatan esas sebep hala bilinmemektedir. Bazı istatistiklere göre, dünya nüfusunun yaklaşık olarak %10’unu bu durumdan kaynaklanan semptomlardan muzdariptir.

Anemi, böbrek yetmezliği ve bazı ilaçlar da bu sendromun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Hamilelik de kadınlarda huzursuz bacak sendromuna yol açabilen faktörler arasındadır. Son zamanlarda, bu sendromun dopamin aktivasyonuyla ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Bu nörotransmitter, merkezi sinir sistemi aracılığıyla hareket ve koordinasyondan sorumludur.

Willis-Ekbom Hastalığı (WEH) veya Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) Nasıl Teşhis Edilir?

böbrek yetmezliği , sinir sistemi, ayak, bacak, huzursuz bacak sendromu,

Uzanırken bacakları hareket ettirme isteği. Bu durum, refleks veya hiperaktivite ile karıştırılmamalıdır. Dinlenirken meydana gelen bu semptom huzursuz bacak sendromundan kaynaklanır.

Semptomlar geceleri ortaya çıkar. Teşhis konulan hastaların çoğu gün içerisinde bacaklarını sürekli hareket ettirme ihtiyacı hissetmemektedir.

Geceleri meydana gelen bacak krampları. Uyku sırasında bile periyodik olarak bacakları hareket ettirme isteği meydana gelebilir.

Hareket ettikçe gelen rahatlama hissi. Rahatsızlık, kaşıntı ve ağrı hissi devam etse de, bacakları hareket ettirmek karıncalanmayı azaltabilir.

Mümkün Tedaviler

  • İlk olarak, eğer rahatsızlık hissediyorsanız bacaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Yataktan çıkıp birkaç dakika yürümek de faydalı olabilir. Bu sendromun kötü yanı, kişilerin uykusunu etkilemesi ve gece boyunca dinlenmeyi zorlaştırmasıdır.
  • Bu nedenle, uyku kalitesini artırmak için farklı terapiler ve tedaviler denemek gerekir. Sendromu azaltan bazı psikolojik yaklaşımlar da mevcuttur. Bazı uzmanlar bilişsel davranışçı terapiyi önermektedir çünkü bu sendrom çoğu zaman psikolojik ve duygusal sebeplerden kaynaklanabilmektedir.
  • Huzursuz bacak sendromundan muzdarip olduğunu düşünen kişiler tıbbi yardım almalıdır. Önemsiz gibi görülse de, bu sendromun semptomları yaşlandıkça kötüleşebilir. Tanı koymak için bir test bulunmasa da, doktor tarafından sendrom teşhis edilebilir.

Kaynak: https://site-backlink.com/gLPlw

hakkında elif oğuz

Check Also

topuk , Çatlak topuklar, ayak bakımı,

Çatlak Topuklardan Kurtulmak İçin Doğal Tedaviler

Çatlak topuklardan kurtulmak için mi uğraşıyorsunuz? Bu yazı tam size göre! Çatlak topuklar zayıf ayak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir