Home / İlişkiler / Cinsellik / Hepatit B nedir, Hepatit B belirtileri nelerdir?

Hepatit B nedir, Hepatit B belirtileri nelerdir?

Hepatit B virüsü, kan yoluyla veya cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Virüs vücuda girdikten sonra eğer kişinin bağışıklık sistemi kuvvetliyse ya da direnç oluşumu söz konusuysa hastalık yapmayabilir.

Hepatit B belirtileri
Hepatit B nedir, Hepatit B belirtileri nelerdir?

Hepatit B nasıl bulaşır?

Hepatit B, kan ve cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Kan nakli, korunmasız cinsel ilişki, damar içi ilaç bağımlılarında aynı enjektörün kullanılması ve anneden bebeğe doğum sırasında bulaşabiliyor. Kan ve cinsel yolla bulaşıyor olması sonucu; diyalize girenler, kan hastalıkları nedeniyle sıkça kan ürünleri kullanmak zorunda olan kişiler, uygun steril şartların sağlanmadığı cerrahi ve dövme merkezlerinde işlem yaptıran kişiler, çok sayıda cinsel partneri olanlar veya korunmasız cinsel ilişkiye girenler risk gruplarını oluşturuyor. Bunların yanı sıra tırnak makası, tıraş bıçağı ile diş fırçası gibi kişisel eşyaların ortak kullanımıyla da geçebiliyor.

HEPATİT B HIV’DEN 100 KAT DAHA BULAŞICI

Hepatit B virüsü dış ortamda bir hafta canlı kalabiliyor ve Hepatit C’den 10 kat, HIV’den de 100 kat daha bulaşıcı oluyor. Bunun yanı sıra bu virüsle enfekte olan anneden doğan çocuklar özellikle önemli bir risk grubunu oluşturuyor. Bu nedenle çocukların doğdukları andan itibaren, yetişkinlerin ise bulaşma açısından yüksek riskli bir iş kolunda çalışıyorlarsa vakit kaybetmeden önce Hepatit B aşısı yaptırmaları gerekiyor. Bulaşma açısından yüksek risk taşımayan kişiler de isteğe bağlı herhangi bir yaşta aşı olabiliyor. Türkiye’de 1998 yılından itibaren her yeni doğana aşı yapılıyor.

Kaynak: Hürriyet

http://binterplast.com

hakkında Semra Mutlu

Check Also

İşte aşkın belirtileri!

14 Şubat Sevgililer Günü’nde aşka farklı bir açısından bakalım ve bedenimizde o sırada neler oluyor, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir