Home / Kişisel Gelişim / Hayatını İyileştirmenin Yolları

Hayatını İyileştirmenin Yolları

Hayatını iyileştirmenin tek yolu; onu daha iyi hale getirecek seçimler yapmaktır. Bir şeyleri değiştirmek ve her şeyi bir anda iyileştirmek için kapsamlı değişiklikler yapman gerektiğini düşünüyor olabilirsin. Fakat gerçek şu ki damlaya damlaya göl olur.

Hayatını gerçekten iyileştirmeye başlamak istiyorsan, zaman içinde geliştirebileceğin küçük ama anlamlı adımlarla başla. Yeni ve heyecan verici aktiviteler gerçekleştir. Yavaş başla ki çabuk bunalma.

İşte zihnini açmana, stresten arınmana ve yaşamda gerçekten neyin önemli olduğunu hatırlamana yardımcı olacak yedi adım! Bugün başla ve sadece yedi gün içinde hayatındaki küçük ama derin gelişmeleri fark edeceksin.

1. Yeni bir beceri edin

Her zaman öğrenmek istediğin ama hiç zaman ayıramadığın şey ne? Uzun süredir aklını kemiren bir şey seç ve bunu öğrenmek için bir plan yap. Planı yaptıktan sonra bu yeni beceride ustalaşmana yardımcı olacak kaynakları ara. Bulduğun kaynaklarla yeni becerilerin üzerinde çalışmak için her gün 15-30 dakika ayır ve ana hedefine bir adım daha yaklaş.

2. Kendini ödüllendir

İnsanlar kendi kendini ödüllendirmenin özel günlerle sınırlı büyük ve nadir bir olay olması gerektiği fikrine kapılır; önceden planlanması ve çok çalışarak kazanılması gerekiyormuş gibi. Gerçek şu ki böyle olmak zorunda değil. Güzel bir şeyi hak etmek için kendini zorlaman gerekmez. Aslında, sürekli yoksunluk içinde yaşamak yerine arada bir makul dozlarda kendini şımartmak çok daha sağlıklı.

3. Egzersiz yap

Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli bir parçası olmanın yanı sıra ruh halini iyileştirmek, kilonu kontrol etmek, iştahını bastırmak ve stresin etkilerini azaltmak için harika bir yoldur. Eğer gün içerisinde yeterli hareket edemediğini düşünüyorsan şimdi başlamanın tam zamanı! İlk önce egzersiz yaparken neyi hedeflediğini düşün: Kilo vermek mi, esnekliği artırmak mı yoksa vücut geliştirmek mi istiyorsun? Net hedefler belirle ki ilerlemeni ölçebil.

4. Sade ortamları tercih et

Bir öğenin sende uyandırdığı duygulardan yola çıkarak ortamını sadeleştir. Düzenli ve temiz bir ortamda yaşamak hayatını iyileştirmenin harika bir yoludur. Stresini azaltabilir ve daha verimli çalışmana yardımcı olabilir. Dağınıklığı olmayan bir yaşam alanı evinde ve iş yaşamında kolaylık ve memnuniyet hissi yaratır. Düzgün ve düzenli bir alan günlük işleri daha verimli bir şekilde gerçekleştirmeni de sağlar çünkü her şey hazırdır ve ihtiyacın olan şeyleri nerede bulacağını bilirsin.

5. Ölmeden önce yapmak istediklerini liste haline getir

Bu liste hayatında neyin önemli olduğunu görmek ve netleştirmek için harika bir yoldur. Liste istediğin uzunlukta olabilir ve başarmak istediğin hem kısa hem de uzun vadeli hedefleri içerebilir.

Nihai amaç; her günden en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olmaktır. Günlerin bulanık bir şekilde akmasına izin vermek yerine yaşamına amaç, odak ve yön vermek için bir liste kullan.

Hangi deneyimleri yaşamak istediğini belirlemene ve başarmak istediğin şeylere ulaşmana yardımcı olabilir. Listeye sahip olduktan sonra bu maceraları yaşamaya, dünyanı keşfetmeye ve seni her gün gülümsetecek anıları yaratmaya başlaman gerekir.

6. Korkulalrınla yüzleş

Korkularını tanımlamak için zaman ayır. Bazı korkular gerçektir ancak diğerleri basitçe köklü endişelerdir. “Gerçek” korkularla kontrolden çıkmış en kötü durum senaryolarını ayır. Korkularınla karşı karşıya kaldığında cesaret toplarsın ve bu karanlık düşüncelerin üstesinden gelmeyi öğrenirsin. Korkuların üzerinden çalışırken bilgeliğini geliştirirsin. Bazı korkuların gerçekleşebilir ama sıkıntıyla yaşamak sezgilerini geliştirmeye yardımcı olur.

7. Eski arkadaşlarına ulaş

Eski bir arkadaşla tekrar bağlantı kurmak kadar güzel bir his yok. Eski dostlukları canlandırdığında geçmişinle yeniden bağlantı kurarsın. Ve bu bağlantıların hala her zaman olduğu kadar güçlü olduğunu görebilirsin; bıraktığın yerden devam edebilirsin.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/daha-iyi-bir-yasam-icin-50-tavsiye/3

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ergen, Çocuk, Arkadaş baskısı, arkadaş, baskı,

Arkadaş Baskısı Konusunda Çocuklarınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Arkadaş baskısı çocukların özgüvenini ve kararlarını etkileyebilir. Desteğinizi göstermeniz ve çocuklarınızın özgürlüklerini kaybetmemelerine yardımcı olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir