Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 7. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 7. Hafta Hakkında Her Şey

Her ne kadar hamile gibi görünmüyor olsanız da, 7. haftalık hamilelik döneminde birkaç kilo aldığınızı ve pantolonlarınızın dar gelmeye başladığını fark etmiş olmalısınız. Bu dönemde hamile kıyafeti giyecek kadar kilo almadınız, fakat önünüzdeki haftalar için alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Cildinizde de bu dönemde bazı değişiklikler fark etmeye başlamış olabilirsiniz. Eğer şanslıysanız, hamilelik ışıltısını taşıyacaksınız, fakat cildiniz hamilelik hormonlarına tepki verebilir, bu tamamen normal bir durumdur.

Hamilelikte 7. Hafta Hakkında Her Şey
Hamilelikte 7. Hafta Hakkında Her Şey
 • Bebeğiniz ortalama 12 mm uzunluğunda.
 • Kafası, vücudundan daha hızlı gelişiyor. Çünkü aslında beyni hızla gelişiyor.
 • Sindirim ve solunum aktiviteleri ortaya çıkmaya başlıyor. Ciğerinin olduğu yerde küçük solunum yolları oluşuyor.
 • Bebeğinizin bu hafta oluşan böbrekleri kalıcı ve vücuttaki atığı yönetecek. Embriyonuz henüz bir aylık olmasına rağmen 3 takım böbrek değiştirdi.
 • Bebeğiniz yaklaşık bir hafta sonra idrar üretmeye başlayacak. Bebeğiniz içinizde olgunlaştıkça, bu idrarın çoğu amniyotik sıvıya boşaltılacak. Sonra tekrar bebeğiniz tarafından tüketilip, aynı döngüyü tekrarlayacak.
 • Fiziksel olarak kollar, bacaklar, parmaklar şekilleniyor ve artık bir bebek gibi görünüyor. Elleri ve ayakları küçücük paletlere benziyor.
 • Bebeğinizin burun, ağız ve göz gelişimini gözlemleyebilirsiniz.
 • Hareketleri hissetmenize daha birkaç hafta var ama kaslar ve lifler de oluşuyor.
 • Bebeğinizin hamilelik sırasında ve sonraki 3 yılda aldığı besinler hücrelerinin programlanmasında rol oynayacak.

Sizin Vücudunuzda Neler Oluyor?

 1. Rahminiz geçen 5 haftaya göre iki kat daha büyük. Sabah bulantıları yüzünden yemek yemek keyifsiz bir hal almış olabilir.
 2. Yükselmiş olan kan hacminiz ve böbreklerinizde süzülen ekstra sıvı sebebiyle normalden daha çok tuvalet ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Bunun bir diğer nedeni de rahminizin büyümesiyle oluşan basınç.
 3. İlk üç aylık dönemde mide bulantısı yaşayan kadınlar 14-18. haftaya geldiğinde rahatlar. Fakat aynı şey tuvalet ihtiyacı için söylenemez. Bu, hamilelik boyunca artarak sürecek bir ihtiyaç olacaktır.
 4. Bağışıklık sisteminiz bebeğinizi kabullenmeye ve ikinizi de korumaya adapte oluyor. Şimdi doğal savunma mekanizmanızı sağlıklı ve dengeli beslenme diyetleriyle ekstra özen gösterek destekleme zamanı.
 5. Yeterince taze olmayan gıdalardan uzak durmalısınız.
 6. Pastörize olmayan peynirler, çiğ deniz ürünü ve kırmızı et, şarküteri ürünleri ve önceden hazırlanmış salata gibi risk oluşturabilecek ürünlerden uzak durmaya çalışmalısınız.
 7. Kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinin iyi pişmiş olmasına ve sıcak tüketilmesine özen göstermelisiniz. Bütün gıdaları dikkatlice yıkamalısınız.

Kaynak: https://www.bebek.com/7-hafta-gebelik/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir, Down sendromlu çocuk yetiştirmek, Down sendromlu çocuklar,

Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down sendromlu çocuklar, ebeveynlerin daha fazla desteğine, şefkatine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Down sendromlu çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir