Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 5. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 5. Hafta Hakkında Her Şey

5 haftalık gebelik dönemi, hamileliğin iyiden iyiye kesinleştiği, anne adaylarının yaşadığı erken hamilelik belirtileri olan bulantı, kusma, yorgunluk ve göğüslerde yaşanan hassasiyetin sebebinden emin olduğu zaman dilimidir. Evde yapılan doğum kontrol testlerinin en iyi sonucu vermesi için de bu dönem çok uygundur. Adet görmeniz gerektiği halde görmediyseniz ve erken hamilelik belirtilerini yaşamaya başladıysanız, adetten 10 gün sonra yapacağınız doğum kontrol testi size neredeyse %99’a yakın doğru sonucu verecektir. Artık hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve henüz doktorunuza gitmediyseniz, doktorunuzdan bir randevu almanız hem sizin hem de bebeğiniz için en iyisi olacaktır.

Hamilelikte 5. Hafta Hakkında Her Şey
Hamilelikte 5. Hafta Hakkında Her Şey
  • Embriyonuz rahminizin derinlerinde inanılmaz bir hızla büyüyor. Bu noktada, bir susam tanesi boyutunda. Üç katmandan oluşuyor; ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bu katmanlar sonraki zamanlarda dokulara ve organlara dönüşecek.
  • Bebeğinizin beyni, omuriliği, sinirleri ve omurgası ektoderm adı verilen üst katmanda gelişmeye başladı. Bu katman ayrıca deri, saç, tırnak, süt, ter bezleri ve diş minesinin oluşumunu sağlar.
  • Kalp ve dolaşım sistemi orta katman olan mezotermde şekillenir. Mezoterm ayrıca kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuların şekillenmesini sağlar.
  • Üçüncü katman olan endoderm; akciğerleri, bağırsakları, boşaltım sistemini, tiroidleri, böbrekleri ve pankreası oluşturur.
  • Bebeğinize besin ve oksijen sağlayan ilkel plasenta ve göbek bağı göreve başladı.

Sizin Vücudunuzda Neler Oluyor?

  • Hamileliğe bağlı bazı rahatsızlıklar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Hamileğin ilk haftalarında birçok kadında göğüslerin hassaslaşması, bitkinlik ve idrar sıklaşması görülmeye başlar. Bunların dışında, ilerleyen haftalarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz.
  • Miktarı tam olarak bilinmese de hamilelikte alkolden uzak durmak önemlidir. Alkol bebeğin gelişimine zarar verebilir.
  • Bir egzersiz rutinine başlamak isteyebilirsiniz. Ekstra bir yük taşıyacağınız için egzersizler, vücudunuzu güçlendirmek ve dayanıklılığınızı arttırmak adına faydalı olacaktır.
  • Birçok anne adayı egzersizin hamilelik ağrılarını hafiflettiğini ve stresi azalttığını söylüyor. Bunun yanı sıra egzersizler sizi doğum sancılarına hazırlamak konusunda da yardımcı olur.
  • Hamilelik sırasında herhangi bir şekilde egzersiz yapmaya devam ettiyseniz, doğum yaptıktan sonra ayağa kalkmak daha kolay olur. Yapmaktan keyif alacağınız, güvenli ve orta derecede dinamik bir aktivite seçmenizi öneririz. Yürüyüş ve yüzme hamile kadınlar için iyi seçimlerdir.

Kaynak: https://www.prima.com.tr/hamilelik/hamilelik-takvimi/5-haftalik-gebelik?gclid=Cj0KCQjwkoDmBRCcARIsAG3xzl-Mb1dlf9vq4RUIt80UBUBv9kRXLKp2dzyBwhLbpXRNZAZSmes8PJYaAtFdEALw_wcB

hakkında Gizem Sürer

Check Also

hıckırık

Hıçkırık Deyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir

Hıçkırık Diyip Geçmeyin! Ciddi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir Hıçkırık, ansızın başlıyor ve çoğu zaman ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir