Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 4. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 4. Hafta Hakkında Her Şey

4 haftalık gebelikte, vücudunuz çok aktif bir şekilde değişime uğrar. Bu dönemdeki değişimler çeşitlilik gösterebilir. Bazı anne adaylarında ruh hali dalgalanmaları, bulantı ve kramp gibi olağan erken hamilelik semptomları yaşanırken, bazı kadınlarda ise rahatsızlık verici PMS (menstrual öncesi sendrom) benzeri semptomlar yaşanabilir. Hatta bazı kadınlar, bunların hiçbirini hissetmeden bu dönemi geçirebilir. Hissedin ya da hissetmeyin, hamilelik testlerinin güvenilir bir sonuç vermesi için hala çok erken bir dönemde bulunuyorsunuz.

Hamilelikte 4. Hafta Hakkında Her Şey
Hamilelikte 4. Hafta Hakkında Her Şey
  • Bu hafta embriyonik dönemin başlangıcını belirliyor. Bugünden itibaren 10. haftanıza kadar, bebeğinizin tüm organları gelişmeye hatta bazıları çalışmaya başlayacak.
  • Embriyonuz bir haşhaş tohumu kadar ve gelişimini tehdit edebilecek şeylere karşı en hassas halinde.
  • Plasentanız oluşma sürecinde; bu haftanın sonunda kanınızdaki besinleri bebeğinize aktarmaya başlayacak.
  • Bu esnada, bebeğinizin içinde geliştiği amniyotik kese kırmızı kan hücreleri üretiyor. Bu şekilde plasenta devreye girene kadar bebeğinizi besleyecek.

Sizin Vücudunuzda Neler Oluyor?

  • Bu hafta içinde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kesin sonuç elde etmek için, bu haftanın sonunu bekleyip bir gebelik testi yapabilirsiniz.
  • Eğer testiniz pozitif çıkarsa, doktorunuzu arayıp ilk doğum öncesi randevunuzu alın.
  • Birçok doktor ilk randevuyu 8. haftadan önce vermez. Fakat sağlık durumunuzda bir sorun yaşıyorsanız, daha önce sorunlu bir hamilelik geçirdiyseniz ya da kontrol gerektirecek şüpheli semptomlarınız varsa hemen doktorunuzu aramanız önerilir.
  • İlaç kullanıyorsanız ya da başka kaygılarınız varsa bunları doktorunuzla paylaşın.
  • Hamile kaldıktan sonra, vücudunuzun ihtiyacı olan folik asit oranı biraz artacaktır. Doktorunuza danıştıktan sonra almanız gereken günlük folik asit takviyesini içeren multivitamin kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Gelecek 6 hafta bebeğinizin gelişimi için oldukça kritik ve önemli olacak. Gelişimini tam tamamlamamış olan plasenta ve göbek kordonu, görevlerini üstlenmeye başlayacak. Vücudunuza aldığınız herşey plasenta aracı ile bebeğinize ulaşacak; onun sağlığını ve gelişimini direkt olarak etkileyecek. Bu yüzden beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Kaynak: https://www.bebek.com/4-hafta-gebelik/

 

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir, Down sendromlu çocuk yetiştirmek, Down sendromlu çocuklar,

Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down sendromlu çocuklar, ebeveynlerin daha fazla desteğine, şefkatine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Down sendromlu çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir