Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 3. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 3. Hafta Hakkında Her Şey

3 haftalık gebelik döneminde, ilk trimesterin (hamileliğin birinci 3 ay’ı) başlarındasınız demektir. Hamilelik başlangıcından 13. aya kadar süren ilk trimester, bebeğinizi kucağınıza aldığınız doğum anına kadar hayatınızda en çok değişiklik yaşadığınız dönem olacak. Genellikle anne adayları 2. ya da 3. haftada regl günlerindeki gecikmenin ardından hamile olduklarını fark ederler. Henüz hamile olduğunuz dış görünüşünüzden belli olmasa bile, aslında vücudunuz hem içeriden hem de dışarıdan birçok değişikliğe uğruyor. Büyümenin, diğer hamilelik dönemlerine göre en hızlı olduğu ilk trimesterda, bebeğinizin beyninin, kalbinin ve omurgasının gelişimini onunla beraber yaşayarak deneyimleyeceksiniz. 3 haftalık gebelik belirtileri arasında sırt ağrısı, yorgunluk ve hafif kramplar gibi kişiden kişiye değişiklik gösteren birçok farklı semptomlar görülebilmektedir.

Hamilelikte 3. Hafta Hakkında Her Şey
 • Şu an karnınızda çok fazla şey oluyor. Bebeğiniz, çılgınca büyüyen bir hücre topu. Bu hücre topuna Blastosist deniyor.
 • Blastosist rahime yerleştikten sonra, plasentayı oluşturacak kısmı hCG adlı gebelik hormonunu üretmeye baslar. Bu hormon yumurtalıklarınıza yumurta üretimini durdurma talimatini verir. Aynı zamanda da yoğun östrojen ve progesteron üretimini tetikler.
 • HCG hormonu, gebelik testinin “pozitif” çıkmasının nedenidir. Bu haftanın sonunda bir gebelik testi yapıldığında sonuç pozitif olacaktır. (Test negatif ise ve adet görülmediyse birkaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.)
 • Bu arada, amniyotik keseyi oluşturacak oyukta, amniyotik sıvı blastosistin çevresinde birikmeye başlıyor. Bu sıvı gelecek hafta ve aylarda bebeğinizi muhafaza edecek ve koruyacak.
 • Şu anda küçük blastosistiniz, rahminizdeki küçük damarlara bağlı olan ve mikroskopik kanallardan oluşan, basit bir döngü sistemi aracı ile oksijen, besin alıyor ve atıkları atıyor. Önümüzdeki hafta bu görevi plasenta devralacak.

Sizin Vücudunuzda Neler Oluyor?

 •  Yumuşak ve şiş göğüsler: Birçok kadın bu hissiyati, adet dönemi öncesi belirtilerinden çok daha yoğun olarak hisseder ve tanımlar.
 • Bitkinlik ve yorgunluk: Progesteron adlı hormonun çoğalması ve bebeğinizin oluşum süreci sizde sanki maraton koşmuşsunuz gibi bir hisse neden olabilir.
 • Sıkça idrar boşaltma ihtiyacı: Hamile kaldıktan hemen sonra devreye girer.
 • Koku algısında artış: Kokuların daha yoğun hissedilmesi sıkça görülen belirtilerdendir. Bu durum, bir anda yükselen östrojen seviyesinden kaynaklanır.
 • Tiksinme hissi: Belirli gıdalara karşı üretilen tiksinme hissi; iştah artışından daha sık görülen bir belirtidir.
 • Mide bulantısı, kusma ve sabah halsizliği: Çoğunlukla birkaç hafta sonra başlar. Fakat bazı anne adaylarında bu belirtiler daha erken de görülebilir.
 • Yüksek vücut ısısı: Vücut sıcaklığınız 18 günü aşkın bir süredir hafif yüksekse, bu da büyük olasılıkla hamile olduğunuza dair bir işarettir.
 • Hafif kanama: Adet zamanında kırmızı, pembe veya kahverengi renkte hafif kanama yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şiddetli ağrınız da varsa hemen doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.
 • Hamileliğin ikinci haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 2. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak : https://www.anneysen.com/hafta-hafta-hamilelik/3-haftalik-gebelik-gelisimi-hamileligin-3-haftasi-ceninin-1-haftasi

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir, Down sendromlu çocuk yetiştirmek, Down sendromlu çocuklar,

Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down sendromlu çocuklar, ebeveynlerin daha fazla desteğine, şefkatine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Down sendromlu çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir