Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 19. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 19. Hafta Hakkında Her Şey

19 haftalık gebelik döneminde göbeğiniz bir anda gözünüze büyük görünmeye başlayabilir ama acele etmeyin, çünkü önümüzdeki haftalarda çok daha büyük bir karın sizi bekliyor.

19.haftalık gebelik döneminde, 14. haftadan 27. haftaya kadar süren ikinci trimesterin içindesiniz demektir. Hatta neredeyse ikinci trimesterın ve hamileliğinizin yarısına geldiniz. Bebeğinizle artık aranızda daha farklı bir bağ var. Birbirinizi hissedebiliyor ve duyabiliyorsunuz. Her ne kadar ikinci trimester, hamileliğin en kolay dönemi olarak adlandırılsa da, dünyaya bir hayat getirmenin kolay olmayacağını biliyorsunuz. Fiziksel sıkıntılar bu hafta sizi zorlayabilir. Bebeğinizin gelişimindeki yenilikler ise sizi mutlu edecektir.

anne, bebek, anne adayları, doğum, doğum kontrol, gebelik , 19.haftalık, 18. hafta hamilelik, 19 haftalık,

  • Bebeğiniz yaklaşık 15 cm boyunda. Geçen haftadan tam 1 cm daha uzun.
  • Dilindeki tat tomurcukları tamamen gelişti ve içinde yaşadığı amniyotik sıvının tatlı tadı nedeniyle, tatlı tatları tercih ediyor.
  • Hassas duyma yeteneği, yetişkinlerin algılayamadığı çok yüksek ve çok düşük frekansları algılamasını sağlıyor.
  • Bebeğinizin damarları şeffaf cildinden görülebiliyor. Verniks denilen mum dokulu beyaz koruyucu zar tüm vücudunu kaplamak üzere gelişiyor.
  • Sinirlerinin etrafını saran ve ‘Myelin’ adı verilen yağlı dokusu gelişiyor. Bu doku sinirleri izole edip, beyin ile kas arasındaki bağlantıyı kuran motor nöronlarını destekliyor. Ve bu durum, hareketlerinin daha koordine olmasını sağlıyor.
  • Karnınız büyüdükçe bahaneniz “İki kişi için yiyorum” olabilir. Fakat üçüncü trimestıra ulaşmadan kalorilerinizi fazla arttırmanıza gerek yok. Kalorilerinizi doğru şekilde almanız; sağlıklı bir diyet ile kendinizin ve bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamanız için yeterli.

Hamileliğinizin bir önceki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 18. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizin Bedeninizde Neler Oluyor?

  • Muhtemelen büyük olduğunuzu düşünüyorsanız ama gelecek haftalarda daha da hızla büyüyeceksiniz.
  • Özellikle pozisyonun değiştirdiğinizde ağrı hissediyor olabilirsiniz. Bu endişelenilecek bir durum değil. Ama ağrı dinlendiğinizde de devam ediyor veya şiddetleniyorsa mutlaka doktorunuzu arayın.
  • Avuçlarınızda kırmızılık gözlemliyor olabilirsiniz. Bu, östrojen fazlalığından kaynaklanıyor ve endişelenmenize gerek yok. Cildinizde bazı bölgeler koyulaşabilir. Bunun nedeni de geçici pigment fazlalığı. Eğer bu kararmalar dudağınızda, yanaklarınızda ve alnınızda oluşuyorsa, onlara “Hamileliğin maskesi” deniyor. Ayrıca meme uçlarınızda, gamze ve yara izlerinizde, kollarınızda ve vulvanızda kararmalar fark edebilirsiniz. Göbek deliğinizden pantolonunuza doğru inen koyu çizgi ‘Kara Çizgi’ olarak biliniyor. Bu koyu bölgeler doğumdan sonra geçecektir.
  • Güneşten korunmayı ihmal etmeyin.

etiket; anne, bebek, anne adayları, doğum, doğum kontrol, 

Kaynak: https://site-backlink.com/94NIn

hakkında elif oğuz

Check Also

bebeğin gelişimi, Bebek, hamilelik, psikolojik durumu,

Siz Öfkelenince, Üzülünce Bebeğiniz Hissediyor Mu?

Karnınızdayken, bebeğinizin deneyimleri tamamen sizin yaşadıklarınızla bağlantılıdır. O anda, siz onun her şeyisiniz. Siz, hem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir