Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 18. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 18. Hafta Hakkında Her Şey

18 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz 14 cm ve ağırlığı 200 gram civarındadır.

18.haftalık gebelik döneminde hala ikinci trimester sürecinin içerisindesiniz. Herkesten duyduğunuz üzere hamileliğin en rahat 3 ayında olduğunuzu biliyorsunuz. Bu haftada, bebeğiniz size kendini hissettirmeye başlayacak boyutlara ulaşır. Her hareketini olmasa da yaptığı büyük hareketleri hissedebilirsiniz. Henüz ikinci trimesterın yarısına bile gelmemiş olmanıza rağmen, bebeğinizdeki farklılıkları gözlemleyebilirsiniz. Bebeğinizde olduğu kadar sizde de çok sayıda değişiklik meydana gelir. Uzun bir aradan sonra rahat rahat yemek yersiniz. Yorgunluklar ve ağrılar, size ikinci trimesterın kolay olduğunu söyleyenlere karşı isyan etmenize neden olabilir. Mümkün olduğunca rahat bir ruh halinde olmaya çalışın, çünkü bebeğinizi bu hafta önemli yenilikler bekliyor. Bu sayede sizin sesinizi daha iyi duyacak ve sizi daha gelişmiş sinir hücreleri ile hissedecek.

gebelik , anne, anneadayları, bebek, hamilelik, 18 haftalık gebelik, 18.hafta,
Hamilelikte 18. Hafta Hakkında Her Şey
 • Bebeğiniz yaklaşık 14 cm ve hızla büyümeye devam ediyor. Artık günlük bir rutini ve uyuma alışkanlığı var. Eğer erkekse, cinsel organları ultrasonda rahatça tespit edilebilir. Eğer bir kızınız olacaksa, rahmi ve yumurta kanalı şekillenip yerlerini buldu.
 • Eşsiz parmak izleri oluşmaya başlıyor ve tutuşu güçleniyor.
 • Kulakları çalışmaya başladı ve dışarıdan gelen yüksek seslere tepki verebiliyor. Bu tepkiler tekme şeklinde olabilir. Fakat bu sizin ilk hamileliğiniz ise, bu yumuşak hisleri fark etmiyor olabilirsiniz.
 • Küçük ciğerlerinde hava torbaları gelişiyor.
 • Bu aşamada hıçkırıkla tanışmış olması mümkün ama siz henüz bunu hissedemiyorsunuz.

Sizin Bedeninizde Neler Oluyor?

 • Yorgun, enerjisiz hissediyor olabilirsiniz. Bu yaygın belirti çoğunlukla hormon değişikliğinden ve daha yoğun çalışan kalbinizden kaynaklanıyor.
 • Dolaşım sisteminiz büyük değişikliklerden geçiyor, bu dönem içerisinde tansiyonunuzun normalden daha düşük olması normal.
 • Şu sıralar vücudunuza daha özenle davranın; oturduğunuzda veya yattığınızda yavaşça kalkın.
 • Gün içerisinde sıkça ve hafif yemekler tüketerek kan şekerinizi dengelemeye çalışın.
 • Gün içinde bolca sıvı tüketin.
 • Yatakta yan yatın. Eğer sırtüstü yatarsanız, rahiminiz büyük bir damarı tıkayıp, kanın kalbinize geri gitmesine neden olabilir. Bir yastığı belinizin altına veya bacaklarınızın arasına yerleştirerek, konforlu bir pozisyonda uyumaya dikkat edin.

Kaynak: https://site-backlink.com/RTPUx

hakkında elif oğuz

Check Also

bebeğin gelişimi, Bebek, hamilelik, psikolojik durumu,

Siz Öfkelenince, Üzülünce Bebeğiniz Hissediyor Mu?

Karnınızdayken, bebeğinizin deneyimleri tamamen sizin yaşadıklarınızla bağlantılıdır. O anda, siz onun her şeyisiniz. Siz, hem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir