Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 16. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 16. Hafta Hakkında Her Şey

16 haftalık gebelik döneminde, hemen hemen bir avokado büyüklüğünde olan bebeğinizin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde hem kilosu hem de boyu 2 katına çıkacak.

Karnınızda kelebekler mi uçuşuyor? Büyük ihtimalle bebeğiniz tekmeliyor. Birçok anne adayı bu büyük değişimi 16. hafta gebelik dönemi ve 20 haftalık gebelik dönemi arasında deneyimliyor, fakat güçlü karate tekmeleri beklemeyin. İlk tekme o kadar güç algılanıyor ki genelde mide kasılması veya sindirim problemleriyle karıştırılıyor. Ve bunu ilk defa deneyimleyen anne adayları için ilk tekmeleri fark etmek oldukça zor.

aşerme, hamilelik , anne adayları, gebelik , 16 haftalık gebelik, 16. hafta,
Hamilelikte 16. Hafta Hakkında Her Şey
  • Bebeğiniz gelecek haftalarda daha da hızla büyümeye başlayacak. Kilosu iki katına çıkacak ve boyu uzayacak. Ama şu anda bir avokado büyüklüğünde. 11.5 cm boyunda ve 100 gr ağırlığında.
  • Artık çok aktif. Bütün kaslarını kullanıp, kollarını hareket ettirip ellerini birleştirebiliyor. Sinir sistemi geliştikçe hareket kabiliyeti de gelişecek.
  • Bebeğinizin göz kapakları ve kirpikleri de gelişiyor; gözleri yavaş yavaş hareket edebiliyor. Yüz ifadeleri yapmaya başladı ama henüz bunu kontrol edemiyor.
  • Bacakları neredeyse tamamen gelişti, kafası iyice dikleşti. Kulakları da son halini almaya çok yakın. Ayak tırnakları çıkmaya başladı.
  • İç organlarında da gelişmeler var. Örneğin kalbi kan pompalıyor ve gelişimi devam ettikçe miktarı artacak.

Sizin Bedeninizde Neler Oluyor?

  • Gözleriniz hamilelik hormonları yüzünden kuru ve kaşıntılı olabilir. Eğer lens kullanıyorsanız gözlük kullanmaya geçebilirsiniz. Bu sizi biraz daha rahatlatacaktır. Doktorunuzun önerdiği bir göz damlası da kullanabilirsiniz.
  • Bu aşamada aşermeniz normal. Hamilelik sırasında pek çok kadın bunu yaşar. Aşermek belirli bir şekilde olabilir, mesela şeftalinin sadece belli bir olgunlukta olanlarını istiyor olabilirsiniz. Daha genel de olabilir, baharatlı acı yemekler istemek gibi. Sağlıklı şeylere aşerdiğiniz sürece endişe duymadan istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ama besinlerinizi seçerken aşerdiğiniz yiyecek dışında da çeşitliliğin sağlandığından emin olun. Şu an besleyici gıdalar tüketmeniz bebeğin gelişimini ve gelecekteki sağlık durumunu etkileyecek.
  • Bazı kadınlar aşermeyi pika denilen şekilde yaşar. Pika alçı, boya parçaları, kil, kömür, tebeşir ve çamaşır deterjanı gibi yenmeyen maddelere karşı duyulan iştahtır. Pikanın mineral eksikliğinden kaynaklandığı düşünülür fakat aşerilen madde her zaman mineral miktarını düzenleyecek madde olmayabilir. Eğer anormal şekilde böyle bir istek duyarsanız doktorunuza danışın.

Kaynak: https://onedio.com/haber/hamilelikte-16-hafta-bebeginiz-artik-yuz-ifadeleri-yapabiliyor-832049

hakkında elif oğuz

Check Also

bebeğin gelişimi, Bebek, hamilelik, psikolojik durumu,

Siz Öfkelenince, Üzülünce Bebeğiniz Hissediyor Mu?

Karnınızdayken, bebeğinizin deneyimleri tamamen sizin yaşadıklarınızla bağlantılıdır. O anda, siz onun her şeyisiniz. Siz, hem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir