Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 15. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 15. Hafta Hakkında Her Şey

15 haftalık gebelik döneminde, gelişimine hızla devam eden bebeğiniz artık bir elma boyutunda ve yaklaşık olarak 50 gram ağırlığında.

15.hafta gebelik döneminde gelişimine hızla devam eden bebeğiniz artık bir elma boyutunda ve yaklaşık olarak 50 gram ağırlığında. Yüz hatları belirginleşmeye devam etmekte ve gününün çoğunluğunu uyku ile geçirmektedir. Henüz daha göz kapakları tam olarak şekillenmemiş olsa da, bebeğiniz artık ışığı fark edip ondan kaçabiliyor. Bunun yanı sıra bebeğiniz yutma, emme gibi daha özelleşmiş yetenekleri yavaş yavaş kazanmaya başlıyor. Hatta bunlara ek olarak tat alma duyuları da gelişmiş durumda. Ama maalesef aldığı tatları hatırlamayacak. Yine hatırlamasa bile gelişimine katkı sağlayabilecek bir yeteneği de bu dönemde geliştiriyor. Bu haftalardan itibaren artık bebeğiniz sizi duyabiliyor. Ona bol bol şarkı söyleyebilirsiniz.

gee15 haftalık gebelik, 15.hafta,
Hamilelikte 15. Hafta Hakkında Her Şey
  • Şu an bebeğiniz yaklaşık 10 cm boyunda.
  • Kemikleri sertleşmeye devam ediyor. Bacakları kollarından daha uzun ve bütün eklemleri hareket edebiliyor.
  • Kulakları durması gereken yerden biraz daha yukarıda ama son hallerini almak üzereler.
  • Tat alma duyusu gelişiyor ve yüz kasları şekillendiği için bazı yüz ifadeleri yapabiliyor.
  • Bebeğinizin derisi hala çok ince. Karnınızın içine bakabilecek olsanız, derisinin altından kaburgalarının ve damarlarının göründüğünü fark edersiniz. Şuan oldukça aktifler ve uyanık kaldıkları zamanı vücutlarını hareket ettirip kaslarını uzatarak pratik yapmak için kullanıyorlar. Hatta başparmaklarını emmeye başlamış bile olabilir.

Sizin Bedeninizde Neler Oluyor?

  • Bu noktada hamilelik hormonları vücudunuzda değişimler yaratmaya başlayacak, özellikle dişler ve dişetlerinde. Bakteri ve plak oluşumunda artış ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz.
  • Burnunuzun daha fazla aktığını, daha fazla salya salgılandığını ve daha fazla terlediğinizi gözlemleyeceksiniz. Bunun sebebi vücudunuzda sıvı miktarının artmasıdır. Burun kılcalları genişlediğinden kanamaların görülmesi yaygındır.
  • Hamilelik boyunca bağışıklık sisteminiz zayıfladığından enfeksiyon ve soğuk alma gibi şikâyetleriniz olabilir. Birçok ilaç, hamilelik için güvenli olmadığından mutlaka doktorunuza danışarak kullanın.
  • Zihinsel açıdan hafızanızın eskisi kadar keskin olmadığını hissedebilirsiniz. Dikkat süreniz de kısalmış olabilir.
  • Bol bol sıvı alın. Şu an bol sıvı almanız her zamankinden çok daha önemli. Suya ilave olarak süt, meyve suyu ve çorba gibi sıvı gıdalar da tüketilmeli.

Kaynak: https://www.anneysen.com/hafta-hafta-hamilelik/15-haftalik-gebelik-gelisimi-hamileligin-15-haftasi-ceninin-13-haftasi

hakkında elif oğuz

Check Also

bebeğin gelişimi, Bebek, hamilelik, psikolojik durumu,

Siz Öfkelenince, Üzülünce Bebeğiniz Hissediyor Mu?

Karnınızdayken, bebeğinizin deneyimleri tamamen sizin yaşadıklarınızla bağlantılıdır. O anda, siz onun her şeyisiniz. Siz, hem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir