Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 13. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 13. Hafta Hakkında Her Şey

13 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin parmak uçları artık parmak izine sahip, damarları ve organları saydam cildinin altında görülebiliyor ve vücudunun büyüklüğü artık kafasına yetişmeye başladı – şimdiye kadar vücudu toplam büyüklüğünün sadece 3’te 1’i kadardı.

Karnınız hala büyüyor ve hormonlarınız sizi biraz sakarlaştırabilir. Bağlarınızın gevşemesini sağlayan relaxin hormonu her ne kadar sadece pelvis bölgeniz için gerekli olsa da bütün vücudunuzu etkiler ve sizi sakarlaştırır. 13. haftalık gebelik döneminde neler oluyor, hep beraber bakalım…

13. hafta gebelik, gebelik, 13. hafta
Hamilelikte 13. Hafta Hakkında Her Şey
 • Şu an bebeğiniz yaklaşık olarak 25 gr ağırlığında ve 8 cm boyunda. Önümüzdeki haftalarda bebeğinizin oranları dengelenecek. Şu an kafası vücudunun 1/3’ü kadar.
 • Uyanıkken çok aktif; esniyor, tekmeliyor, dönüyor, küçük parmaklarını oynatıyor.
 • Cildinde ince yumuşak tüyler belirmeye başladı.
 • Emme ve yutma refleksleri güçleniyor.
 • Cinsel organları; yumurtalıklar, testisler gelişti.
 • Karaciğeri çalışmaya başladı ve pankreası insülin üretmeye başlayacak.

Sizin Bedeninizde  Neler Oluyor?

 • Bebeğinizin doğumuna aylar olsa da göğüsleriniz ve süt kanallarınız emzirmeye hazırlanıyor. Yakında “Kolostrum adı verilen sıvıyı üretmeye başlayacaklar. Bu sıvı besinlerle dolu ve bebeğinizi ilk besleyecek süt.
 • Göğüsleriniz büyüdükçe ağırlaşıyor ve sertleşiyor. Telli sutyenlerin zararları kanıtlanmış olmasa da, göğüslerinizin doğal değişimini engelleyebileceği, gelişen süt kanallarına zarar verebileceği için birçok uzman, bu sıralarda telsiz sutyen kullanmanızı öneriyor.
 • Gelecek hafta ikinci trimestrin ilk haftası başlayacak ve ilk hamilelik belirtileriniz hafifleyecek.
 • Vajinal akıntınızın arttığını gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durum ve hamileliğiniz boyunca artarak devam edecek. Bu akıntı östrojen artışından ve pelik bölgedeki kan dolaşımının hızlanmış olmasından kaynaklanıyor. Önemli bir amacı var: Doğum kanallarını enfeksiyonlardan korumak ve sağlıklı bakteri sayısını dengelemek.
 • Bu dönemde libidonuzun yükselme ihtimali yüksek. Hamileliğiniz süresince cinsellik anlamında gel-gitler yaşayacaksınız. Zaman zaman istekli, zaman zaman isteksiz olabilirsiniz. En iyisi bu konuyu akışına bırakın ve bedeninizin isteklerini dinlemeye çalışın.

Kaynak: https://www.gebelik.org/tr/hamilelik-hafta-hafta-gebelik-13-haftalik-gebelik.html

hakkında Gizem Sürer

Check Also

İbrahim Büyükak 18 yıl önce eşiyle çekildiği fotoğrafı paylaştı

İbrahim Büyükak 18 yıl önce eşiyle çekildiği fotoğrafı paylaştı Lise aşkı Nurdan Beşen ile evlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir