Home / Anne & Bebek / Hamilelikte 12. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 12. Hafta Hakkında Her Şey

Hamilelikte 12. Hafta Hakkında Her Şey!

12 haftalık gebelik döneminde 6 cm boyuna ulaşan bebeğinizi muhtemelen ilk kez 12. haftadaki ultrason kontrolünde göreceksiniz.

Hamilelikte 12. hafta döneminin gelmesiyle birlikte artık ilk 3 aylık dönemin sonuna geldiniz ve 1 hafta öncesinin çok ötesinde bir gelişme sürecinin içerisine girdiniz. 12. haftaya girdikten sonra hamile olduğunuzu artık daha net bir şekilde hissedeceksiniz.

Bebeğin anne karnındaki gelişiminde belki de en önemli dönem 12. haftadır. Çünkü gebeliğin 12. haftasından itibaren refleksler gelişmeye başlar. Bebeğiniz, nihayet parmakları ve güçlenen kasları sayesinde göz kapaklarını hareket ettirmeye başlar. Ağzıyla emme hareketleri yapabilen 12 haftalık bebeğiniz, siz karnınıza dokunduğunuzda henüz hissedemeseniz bile kıvrılma hareketleri yaparak size cevap verecektir. Bu emme hareketleri aynı zamanda bebeğiniz için nefes alıp verme egzersizleridir.

gebeliğin 12. haftası, 12 haftalık gebelik, Hamilelikte 12. hafta
Hamilelikte 12. Hafta Hakkında Her Şey
 • Bebeğiniz yaklaşık 6 cm uzunluğunda yani büyükçe bir erik kadar.
 • Yüzü insan yüzüne benzemeye başlıyor. Gözleri yerlerini aldı, kulakları şekilleniyor. Saçları uzamaya, yumuşak el ve ayak tırnakları oluşmaya başladı.
 • Ağzında, sonrasında süt dişleri olacak 20 küçük tohumcuk oluşuyor.
 • Ses telleri doğduktan hemen sonra kullanılmak üzere tamamlandı.
 • Bazı kemikleri sertleşmeye başlıyor. Henüz hissetmemiş olabilirsiniz ama uyanık olduğunda başparmağını emebiliyor, hareket ediyor ve tekme atabiliyor.
 • Sindirim sistemi çalışıyor ve sindirim kasları esnemeye başlıyor. Buna doğduktan sonra, yediklerini bağırsaklarından itebilmek için ihtiyacı olacak.
 • Vücut gelişimi tamamlanmak üzere. Artık organlarının olgunlaşacağı dönem başlayacak ve bu süreç tam 28 hafta sürecek.
 • Kemik ilikleri akyuvarları üretmekle meşgul. Akyuvarlar onu doğduktan sonra enfeksiyonlara karşı koruyacak.
 • Bu ay yapılacak tahlillerde, bebeğinizin kalp atışlarını duyabileceksiniz.

Sizin Vücudunuzda Neler Oluyor?

 • Artık karnınız belirmeye başladı. Özellikle, bu ilk hamileliğiniz değilse gebelik kıyafetlerinizi giymeye başlamış olabilirsiniz.
 • Mide ekşimesi yaşamaya devam ediyorsunuz. Yattığınızda mide asidi yemek borunuzu aşabilir; yanmaya neden olan sebep bu.

kaynak: https://www.prima.com.tr/hamilelik/hamilelik-takvimi/4-haftalik-gebelik?gclid=Cj0KCQjwtr_mBRDeARIsALfBZA77rYVYMOKtQBii-V9Gse0c6kfvbfvh5-5aC40lVydEOans0SFhbfcaAjDwEALw_wcB

hakkında Gizem Sürer

Check Also

İbrahim Büyükak 18 yıl önce eşiyle çekildiği fotoğrafı paylaştı

İbrahim Büyükak 18 yıl önce eşiyle çekildiği fotoğrafı paylaştı Lise aşkı Nurdan Beşen ile evlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir