Home / Genel / Cilt Bakımı / Güneş Lekelerine Engel Olun!

Güneş Lekelerine Engel Olun!

Güneş lekelerinin ortaya çıkması sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Fakat, birçok kişi bu lekelerin hoş görünmediğini düşünür ve onları önlemek ister.

Güneş lekelerini önlemek için günlük işleriniz arasına bazı temel bakım ipuçlarını eklemeniz önemlidir. Güneş lekeleri zararsız olduğu ve herhangi bir sağlık riski taşımadığı halde, çoğu insan güneş lekelerinin kötü göründüğü düşüncesiyle, bu lekeleri önlemek ister.

Bu lekelerin oluşumunu en aza indirmek için UV ışınlarının derinize olan etkisini azaltmaya yardımcı olan ürünler kullanabilirsiniz. Ancak, cildinizin bu ışınlara maruz kalan alanlarını korumak adına, bu ürünlere basit yöntemlerle ekleme yapmanız önemlidir. Bu yazıda, sizler için 8 tavsiye paylaşacağız.

Güneş Lekeleri Nedir?

Güneş lekelerinin oluşmasını önlemek, Güneş lekeleri, leke, Güneş lekelerini önlemek,

Güneş lekeleri, aslında yaşlılık ile hiçbir ilgisi olmadığı halde, yaşlılık lekeleri olarak da bilinir. Bu lekeler, çoğunlukla güneşe sürekli olarak maruz kalan bölgelerinizde gelişen düz, kahverengi lekelerdir. UV ışınları, melanositleri çoğaltarak bu sonuca neden olur.

Şekilleri ve boyutları çeşitlilik gösterse de, bu lekeler yüz, boyun, omuzlar ve ellerin üstünde ortaya çıkma eğilimindedirler. Kanserli görünseler bile, bu lekeler tamamen zararsızdırlar ve belirli bir tedaviyi gerektirmezler. Bu nedenle, bu lekeleri önleme ve azaltma ihtiyacı sadece estetik sebeplerden kaynaklanmaktadır.

  • Bütün Yıl Boyunca Güneş Kremi Kullanın

Güneş lekelerinin oluşmasını önlemek için bütün bir yıl boyunca güneş kremi kullanmalısınız.

Güneş kremini sadece yaz boyunca kullanmamalısınız, çünkü cildiniz yağmurlu günlerde bile güneş radyasyonunun olumsuz etkilerine maruz kalabilir.

Eğer güneş lekelerini önlemek ve melanom riskini azaltmak istiyorsanız, koruma faktörü 50 ya da daha fazla olan güneş kremlerini kullanın.

  • Günün Belirli Saatlerinde Güneşten Kaçının

Birkaç dakika boyunca güneşlenmek sağlıklı olabilir çünkü, bu vücudunuzun D vitamini sentezlemesine yardımcı olur. Ancak, yapılacak en iyi şey günün en sıcak saatlerinde (10.00-15.00) güneşten kaçınmaktır çünkü güneş ışınları öğlen saatlerinde gerçekten yoğun ve zarar vericidir.

Eğer, bu saatler içinde kendinizi güneşten koruyamıyorsanız, iyi bir güneş kremi kullanmalı ve kol ve bacaklarınızı örtecek koruyucu kıyafetler giyinmelisiniz.

  • Güneş Lekelerini Önlemek İçin Şapka ve Güneş Gözlüğü Kullanın

Koruyucu kıyafetler giyinmenin yanı sıra, şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar da kullanmak iyi bir fikirdir. Bu aksesuarlar, UV ışınlarının kafanızı doğrudan etkilemesine engel olur ve böylece yüzünüzde güneş lekelerinin oluşması riskini azaltmaya yardımcı olur.

Aslında, UV kaplamalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır çünkü bu gözlükler, gözleri güneş ışınlarından ve göz çevresindeki hassas cildi erken yaşlanmadan korur.

Bu kaplamaya sahip gözlükleri güvenilir yerlerden almaya özen gösterin, çünkü her güneş gözlüğünde bu kaplama yoktur.

  • Güneş Lekelerini Önlemek İçin Parfümlü Ürünler Kullanmaktan Kaçının

Işığa duyarlı tepkimelere neden olabilecek ürün ve ilaçlara dikkat edin.

Güneş lekelerini önlemek için parfümlü ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Losyonlar ve parfümler, güneş lekelerinin oluşumuna neden olabilecek içeriklere sahiptirler.

Bu durum, melanin ve pigmentasyon aşırı artışını tetikleyen ışığa duyarlı tepkime nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, eğer güneşe maruz kalacaksanız bu tarz ürünler kullanmaktan kaçının. Bu ürünler yerine, yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın.

  • Güneş Lekelerini Önlemek İçin Yapısında Güneş Kremi Bulunan Makyaj Malzemeleri Kullanın

Cildi güneşe karşı koruma ihtiyacı, birçok şirketi içeriğinde güneş kremi bulunan ürünler geliştirmeye mecbur bıraktı. Bu nedenle, içeriğinde güneş kremi bulunan birçok bakım ve makyaj ürününü bulmak mümkün. Gerçekte, birçok farklı türde hafif boyalı güneş kremi mevcuttur.

Bu güneş kremleri, cildi daha pürüzsüz ve aynı zamanda da güneşten koruduğu için moda haline geldi. Eğer, güneş lekelerini önlemek istiyorsanız, bu ürünleri kullanmaktan çekinmeyin.

Kaynak: https://site-backlink.com/cNlf5

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir