Home / Sağlık / Günde ne kadar su içmeliyiz?

Günde ne kadar su içmeliyiz?

Günde 8-9 bardak veya 2-2,5 litre su tüketmek vücudunsu ihtiyacını karşılamaktadır. Suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; dilimlenmiş meyve dilimleri veya havuz, kereviz gibi sebzelerde suyu tatlandırabilirler. Çay, kahve gibi içecekler vücuttan suatımını artırdığı için suyun yerine konmamalıdır.

ne kadar su içmeliyiz
günlük su tüketimi

Uzmanlar yağ yakımını hızlandırmak, vücuttan toksinleri atmak ve ideal kiloyu koruyabilmek için her gün düzenli olarak 2-25. litre su içmek gerektiğine dikkat çekiyor. Vücudun neredeyse yüzde 60’ı sudur ve suyun düşündüğünüzden çok daha önemli ve farklı görevleri vardır: Vücut ısısının korunması, oksijen ve besinlerin hücrelere taşınması, böbrek ve bağırsak fonksiyonlarının sürdürülmesi, vücut dokuları ve derinin nemlenmesi, eklemlerin kayganlığı ve daha pek çok şey su sayesinde başarılır. İşte, suyun faydaları…

CİLDİ ARINDIRIR: Ciltteki pürüzleri, siyah noktaları ve kırışıklıkları mümkün olduğunca azaltır VE sivilcelere karşı savaşır. Su, vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırdığı için yaşlanmayı yavaşlatır. Cilt hücrelerini tamir ederek, cildin esnekliğini arttırır bu da cildin daha parlak ve daha canlı görünmesiyle sonuçlanır.

Çocuk ve yaşlılara dikkat!

Bilinci yerinde birinde vücut, su ihtiyacını susama duygusuyla belirtiyor. Bu ihtiyaç ileri yaşlarda, çocuklar ve ağır hastalık durumlarında bazen fark edilemeyebiliyor. İşte bu nedenle çocuk, yaşlı ve hastalarda susama duygusuna pek güvenmemek gerekiyor.
Aslında sağlıklı olanı, susamayı beklemeden vücuda düzenli sıvı kazandırmak. Belirli aralıklarla ve sık sık su içmek. Mineral zengini, alkali suları tercih etmekte de yarar var. Özellikle “mineral zenginliği” konusu oldukça önemli.
İçinde bol magnezyum, kalsiyum ve az sodyum olan sular daha değerli.

Az ya da çok su içmeyin

Ertürk, az ya da çok su içmek ile ilgili şu bilgileri verdi: “Normal koşullarda şuuru açık, gıdalara erişebilen, ciddi bir nörolojik ya da psikiyatrik bozukluğu olmayan bir insanda beklenmeyecek bir durum olan ağır sıvı eksikliği, alım eksikliği veya aşırı kayba yol açan durumlarda, özellikle de yaşlılarda ve bebeklerde çok ciddi sağlık sorunlarına, hatta ölüme yol açabilir. Bunun aksine özellikle çok kısa sürede aşırı sıvı alınması da özellikle kalp veya böbrek hastalığı olan bireylerde ani ve hayatı tehdit eden sağlık sorunlarına yol açabilir.”

Kaynak: Hürriyet

hakkında Semra Mutlu

Check Also

vitamin , lezzet , portakal, portakal suyu,

Portakal Suyunun Zararı Olabilir mi? Portakal İle Yiyeceklerinizde Harikalar Yaratın

Vinegret sos yapımında portakal suyu kullanmak hem salatanıza ilginç bir turunçgil aroması katacak hem de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir