Home / Sağlık / Gecelere Kabus Olan Diş Ağrısı İçin Neler Yapabiliriz?

Gecelere Kabus Olan Diş Ağrısı İçin Neler Yapabiliriz?

Şiddetli bir çürük diş ağrısı özellikle ve genellikle geceleri başlamaktadır. Çünkü hormonsal değişiklikler ile damar içi basıncın artması ve damarsal genişlemeler bu ağrıları gece daha şiddetli hissetmemize sebep olabilmektedir.

Birçoğumuz genel itibariyle dişlerimizden yana sıkıntıdayızdır, hele ki gece uykudan uyandıran ağrılar resmen uyandırırken hepimize kâbusu yaşatmaktadır. Peki bu diş ağrısı nasıl geçer, ağrıyı hissetiğimiz gibi neler yapmalıyız ve anlık dahi olsa diş ağrısını hafifletmek için neler yapabiliriz? Biz bu yazımızda dişlerin neden ağrıdığı konusunu ve neler yapabileceğimiz hakkında yüzeysel bilgiler vereceğiz dilerseniz ” diş ağrısı nasıl geçer? ” tıklayarak çok daha derin ve detaylı güvenilir bilgiler bulabilirsiniz!

Şiddetli bir çürük diş ağrısı özellikle ve genellikle geceleri başlamaktadır. Çünkü hormonsal değişiklikler ile damar içi basıncın artması ve damarsal genişlemeler bu ağrıları gece daha şiddetli hissetmemize sebep olabilmektedir. Bizlere bu kabusu yaşatan diş ağrıları için çözümler bulunmaktadır.

Nedir Bu Çözümler?

Diş ağrısı çektiğimiz bölgeye kesinlikle halk arasında yaygın bilinen olarak kolonya, alkol vb. şeyler sürmemeliyiz.

Gece yapılacak çözümler olarak başta gelebilecek çözümlerden birisi tabiki medikal bir ilaç alarak en yakın bir diş hekimine ivedi bir şekilde gitmektir. Eğer diş hekimine gidemiyorsak çürük diş ağrısı çektiğimiz bölgeye kesinlikle halk arasında yaygın bilinen olarak kolonya, alkol vb. şeyler sürmemeliyiz. Çünkü bu maddeler diş etini tahrişe sebep olarak ikinci bir ağır ağrıya daha sebep olabilmektedir. Bunların yerine kesinlikle medikal bir ilaç kullanarak ağrıyı dindirip sabah ilk iş diş hekimi kontrolüne gitmeliyiz. Diş hekimi sizlere kanal tedavisi veya başka bir işlem yaparak ağrımızı rahatlatıp ve gerekli müdahaleyi yaparak diş ağrınıza son verebilmektedir.

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi bakteriyel bir enfeksiyon sonucuyla dişleriniz veya diş etlerimizde oluşabilecek irin birikintisi olarak bilinmektedir. Diş apsesinin ana semptomu, apse bölgesinde fazlasıyla şiddetli, zonklayan bir diş ağrısı türüdür. Ağrı genellikle aniden ortaya çıkabilmekle birlikte birkaç saat ya da birkaç gün içinde giderek kötüleşebilmektedir.

Diş Apsesi İçin Neler Yapmalıyız?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan diş apsesi başka organlara zarar verebilmektedir. Sinirlerde yapılan bir müdahaleden sonra kanal tedavisi yapılabilmektedir. Eğer kanal tedavisinin yapımını ertelersek, dişin sinirlerinde oluşan iltihap kök ucundan çevre kemik dokularına doğru yayılmalara başlayabilmektedir. Kemik dokusuna yayılan iltihap, kemikte ciddi bir basınç oluşturarak şiddetli ağrıya sebep olur ve yine tedavi edilmez ve diş hekimine gidilmezse oluşan apse eğer risk altında bir hasta ise diğer organlarımıza ciddi zararlar verebilir.

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ağrı, Baş ağrısı, Baş ağrısının sebebi ,

Baş Ağrsına Doğal Kesin Çözüm

Baş ağrısı günlük yaşantımızın neredeyse bir parçası haline gelmiş durumda. Her zaman kullandığımız ağrı kesici haplar, baş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir