Home / Anne & Bebek / Gebeliğim süresince nasıl sağlıklı seyahat edebilirim?

Gebeliğim süresince nasıl sağlıklı seyahat edebilirim?

Sağlıklı seyreden bir gebelik sürecinin 36. haftasına dek seyahat edebilirsiniz, ancak gebelik dönemindeki seyahatlerinizle ilgili olarak birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda var.

 

İlk ve son 3 ayın genellikle kusma kanama veya ağrı gibi problemlerle daha iç içe olduğunu göz önüne alarak, orta 3 aylık dönem seyahat için en uygun süreç gibi görünüyor.

Zira bu dönemde bulantılarınız azalmış bel ve kalça ağrılarınız henüz başlamamış ve hareketlerinizi kısıtlayacak ölçüde kilo almamış olacaksınız. Yine de, erken doğum tehdidi, hipertansiyon veya çoğul gebelik gibi risk teşkil eden herhangi bir durum varsa, orta 3 aylık dönem dahil seyahat etmeniz güvenli olmayacaktır.

SEYAHAT ÖNCESİ DOKTORUNUZLA GÖRÜŞÜN

Seyahatinizden hemen önce, gebeliğinizi takip eden doktorunuzla görüşmeniz ve kısa bir kontrolden geçmeniz doğru olur. Yanınıza varsa reçeteli ilaçlarınızı, gebelikte kullandığınız vitaminlerinizi ve ihtiyaç duyabileceğiniz ağrı kesici veya barsak düzenleyici gibi ürünleri de almayı unutmayın. Gebelik takip ve tıbbi bilgilerinizi içeren herhangi bir kaydın da çantanızda olması iyi olacaktır.Seyahat edeceğiniz bölge ile ilgili uyarıları önceden öğrenmiş olmaya çalışın ve varış noktasına ulaşabileceğiniz en kısa yolu seçmeye çalışın.

KARA YOLU İLE SEYAHAT PLANLIYORSANIZ…

Kara yolu ile seyahat ediyorsanız, sürüş aralıklarına sık molalar ekleyerek araçtan inip yürümeye ve bacaklarınızı germeye çalışın. Emniyet kemeri hayati önem taşır, düz kısmı karnın altından çapraz kısmı da karnın üstünden geçirilmeli ve yolculuk boyunca çıkarılmamalıdır.

UÇAK İLE SEYAHAT PLANLIYORSANIZ…

Uçakla seyahat planlıyorsanız, uçuş firmanızdan seyahat raporu gerekliliği konusunda bilgi alın. Uçuş öncesi gazlı içecek ve yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Mümkünse koridor kısmındaki koltukta seyahat edin ve her 2 saatte bir bacaklarınızı germe egzersizi yapın veya kalkıp birkaç kez koridorda yürüyün.

GEMİ İLE SEYEHAT PLANLIYORSANIZ…

Gemi ile uzun süreli bir seyahat planlıyorsanız, öncesinde doktorunuzdan onay alın ve deniz tutması için kullanabileceğiniz ilaç seçeneklerini belirleyin. Gemide ve durmayı planladığınız noktalarda mutlaka bir sağlık personeli bulunduğundan emin olun. Ellerinizi sıkça yıkayarak ve yiyecek içeceklerin temizliğine özen göstererek viral ishal salgınlarından kaçınmaya çalışın.

KAYNAK: https://www.mynet.com/gebeligim-suresince-seyahat-edebilir-miyim-1230648-mykadin

hakkında elif oğuz

Check Also

ağrı, Baş ağrısı, Baş ağrısının sebebi ,

Baş Ağrsına Doğal Kesin Çözüm

Baş ağrısı günlük yaşantımızın neredeyse bir parçası haline gelmiş durumda. Her zaman kullandığımız ağrı kesici haplar, baş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir