Home / Genel / Gastriti Kontrol Etmeye Yarayan 3 Alışkanlık

Gastriti Kontrol Etmeye Yarayan 3 Alışkanlık

Gastriti kontrol etmek için, beslenme şeklinize dikkat etmelisiniz. Büyük porsiyon yiyecekler tüketmek yerine, gün içerisinde daha sık ve küçük porsiyonlar tüketmelisiniz.

Daha önce midede yanma hissi meydana geldi mi? Bu, gastrik mukozanın iltihaplandığının bir göstergesi olabilir. Ortaya çıkan semptomlar, vücudunuzun kendini koruma şeklidir. Bu yazıda sadece üç sağlıklı alışkanlık ile gastriti kontrol altına alabilmeyi öğrenin.

Gastritin çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin, doktorunuzun tok karna kullanmanızı tavsiye ettiği bir ilacı aç karna almak midenizi rahatsız edebilir. Buna ek olarak, sağlıksız beslenmek veya alkol içmek de gastrite sebep olabilir.

Bu yazımızda gastritin diğer sebeplerini ve alışkanlıklarınızda yapacağınız basit değişikliklerle gastriti nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

gastriti kontrol altına alabilme, gastrik, midede yanma hissi,

Gastrit Nasıl Kontrol Altına Alınır?

1. Yeterli miktarda su için

Gastriti kontrol altına alabilmek için, bol miktarda su içmelisiniz çünkü su vücudu arındırır. Bunun yanı sıra, mide yanmasından kaynaklanan rahatsızlığı bir süreliğine hafifletir.

Bununla birlikte, çok fazla su içmenin gastriti kötüleştirebileceğini de göz önünde bulundurun çünkü çok fazla su içmek vücudun asit seviyelerinde dengesizliğe yol açabilir.

Günlük önerilen miktar olan 8 bardak suyu (yaklaşık 2 litre) içmeden önce, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuzu düşünün. Eğer sürekli hareket halinde olmanızı gerektiren bir mesleğiniz varsa veya spor yapıyorsanız, 8 bardaktan fazla su içmeniz gerekebilir.

Bununla birlikte, eğer daha hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, 2 litre su fazla olabilir. Ne zaman su içmeniz gerektiğine karar verebilmek için vücudunuzu dinlemeye çalışın.

2. Dengeli beslenin

Eğer gastriti kontrol etmek istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızda belirli değişiklikler yapmanız gerektiğini göz önünde bulundurun.

  • Belirli yiyeceklerden uzak durun: Çikolata, turunçgiller, domates veya soğan gastrit semptomlarını artırabilir. Bunları diyetinizden tamamen çıkarın veya az miktarda tüketin.
  • Yavaş yemek yiyin: Yiyecekleri iyi çiğnememek ve kısa sürede çok miktarda yemek tüketmek gastriti kötüleştirebilir.
  • Öğün sayınızı artırın: Günde 2-3 öğün yemek sağlıklı değildir çünkü bu öğünlerde büyük porsiyonlar tüketirsiniz ve bu da sindirimi etkiler. Bunun yerine, günde 4-5 öğün beslenmeyi deneyin. Böylece açlık hissiniz azalır ve midenize yiyecekleri daha iyi sindirme fırsatı sunarsınız.
  • Yasak yiyecekleri tüketmeyin: Baharatlı, yağlı ve acı yiyecekler, midenizi rahatsız edeceğinden gastritiniz varsa bunlardan uzak durmalısınız.
  • Daha fazla meyve sebze tüketin: Yukarıdaki tavsiyelerin yanı sıra, meyve sebze tüketiminizi artırın.

3. Kötü alışkanlıklarınızı değiştirin

Kötü alışkanlıklara devam ederek gastritten kurtulamazsınız. Aşağıda gastrik mukozayı etkileyen ve semptomları kötüleştiren durumların bir listesini bulabilirsiniz:

  • Kafein: Kahvede, bazı gazlı içeceklerde ve çaylarda bulunur. Kafein gastrik mukozayı tahriş eder bu nedenle gastriti tetikler. İlk başta zorlanacak olsanız da, kafein tüketimini bırakmalısınız.
  • Alkollü içecekler: Bir bardak şarap içmek sağlık açısından iyi olsa da, aşırıya kaçmak ve sarhoş olmak gastriti kötüleştirir. Alkolü az miktarda ve her gün olmayacak şekilde tüketmeye özen gösterin. Tamamen iyileşmek istiyorsanız, alkolü hayatınızdan uzun bir süre çıkarın.
  • Tütün: Eğer tütünün sadece ciğerlerinizi etkilediğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sigara içmek, gastriti kontrol etmenizi imkansızlaştıran bir alışkanlıktır. Daha az sigara içmeye veya sigarayı tamamen bırakmaya çalışın.

Bu yazıda bahsettiğimiz üç alışkanlığın, gastrit semptomlarını kontrol etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir