Home / Güncel Haberler / Flört Şiddeti Çekiyor Olabilir misiniz?

Flört Şiddeti Çekiyor Olabilir misiniz?

En sık 16-24 yaş aralığında görülse de aslında her yaş grubundan insanın maruz kalabileceği bir şiddet türüdür.

 

Şiddet, belli kalıplara sığdırılıp sadece fiziksel olarak algılansa da aslında pek çok türü var. Bunlardan belki de en sinsi olanı flört şiddeti. Flört şiddeti; aşkın, sevginin ve fedakarlığın arkasına sığınıyor ve uygulayan kişinin yaptıklarını masum duygularla örtmesiyle çok daha kötü bir hale geliyor. Eğer siz de flört şiddetini ilk kez duyuyorsanız belki de bundan önce ya da şu an bu şiddet türüne maruz kaldığınızın farkında değilsiniz. Gelin birlikte flört şiddeti hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Flört şiddeti, temelde romantik bir ilişkide taraflardan birinin diğeri tarafından gördüğü  psikolojik, sosyal ve dijital şiddet olarak tanımlanabilir. Genellikle flört şiddetini uygulayan kişi karşı tarafa şiddet uygulayarak egemenlik kurmaya çalışır. Amacı, gücünü göstermek ve karşı tarafı kontrol altına almaktır.

Flört şiddeti; cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik durum, eğitim düzeyi, cinsel yönelim ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin başına gelebilir ve herkes tarafından uygulanabilir.

 

 dijital, psikolojik, sosyal, Şiddet, flört şiddeti,

Psikolojik flört şiddeti

Kişinin partnerinin saygısını ve güvenini zedeleyecek biçimde konuşması ve davranması psikolojik flört şiddeti olarak tanımlanabilir. Aslında flört şiddetinin en zor fark edilen türüdür. Kişinin partnerine bağırması, hakaret ve küfür etmesi, ne yapması ve ne giymesi gerektiğini söylemesi, küçük düşürmesi, ismini karalaması, suçlaması, yıkıcı eleştiriler yapması koruma bahanesiyle yönlendirmesi psikolojik flört şiddetine örnek olarak verilebilir.

Sosyal flört şiddeti

Kişinin partnerinin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, kontrol etmeye ve sosyal çevresinden soyutlamaya çalışması, yalnızlaşmasına neden olması sosyal flört şiddeti olarak tanımlanabilir. Kiminle görüşeceğine karışma, sosyal ilişkilerini yasaklama, karşı cinsten arkadaşlarla konuşmasını yasaklama ve bunları yaparken “kıskanıyorum” bahanesine sığınma sosyal flört şiddetine örnek olarak gösterilebilir.

Dijital flört şiddeti

Kişinin partnerini teknolojik araçlar aracılığıyla kontrol etmeye çalışması, tehdit etmesi ya da dijital ortamda ne paylaşıp paylaşmayacağından kimlerle iletişim kurup kurmayacağına kadar her şeye müdahale etmek istemesi dijital flört şiddetidir.

Israrlı takip

Kişinin, ayrıldığı ya da hala birlikte olduğu kişiyi sürekli takip etmesi ya da gözlemesi, ısrarlı takip sayılır. Bu takip karşı tarafta korku uyandırma ve göz dağı verme amacıyla yapılır.

Gündelik hayatta sıkça duyduğumuz ve flört şiddetinin belirtisi olan bazı cümleler:

  • O kızı Facebook’tan sil!
  • Benden ayrılırsan ailene her şeyi anlatırım.
  • O adamla bir daha görüşmeyeceksin.
  • Beni terk edersen intihar ederim.
  • O eteği giymeyeceksin.
  • Gece neden çevrimiçi oldun?
  • Dayak yemeyi hak ediyorsun.
  • Ben aradığımda o telefon açılacak!
  • Ben erkeğim, yaparım ama sen yapamazsın.
  • Kadın dediğin gece vakti dışarı çıkamaz.

Kaynak: https://site-backlink.com/uEbJR

hakkında elif oğuz

Check Also

yasak aşk, ünlüler,

Yasak Aşk Yaşayan Ünlüler

Pek çok ünlü, yaşadığı yasak aşk hikayesiyle magazin dünyasını derinden sarstı. İşte bugüne kadar ünlüler dünyasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir