Home / Genel / Saç Bakımı / Fazla Bilinmeyen Baş Ağrısı Sebepleri!

Fazla Bilinmeyen Baş Ağrısı Sebepleri!

Stresin beyin içerisinde ağrı mesajlarını ileterek ve sinirlerdeki hassasiyeti artırarak baş ağrısına neden olabileceği tahmin ve kabul edilmektedir.

Günlük yaşantımızda ve iş yerlerinde, stres seviyenizi yükselten herhangi bir unsur veya herhangi bir gerginlikten kaynaklanan baş ağrısı veya migrene karşı daha savunmasız hale getirebilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de stresin beyin içerisinde ağrı mesajlarını ileterek ve sinirlerdeki hassasiyeti artırarak baş ağrısına neden olabileceği tahmin ve kabul edilmektedir.

Peki bu baş ağrısı nasıl geçer? Linke tıklayarak baş ağrısından nasıl kurtulabileceğinizi ve neler yapabileceğiniz hakkında başka yerde bulamıyacağınız detaylı bir anlatım bulunmaktadır.

Baş Ağrısına Neden Olabilecek Unsurlar!

-Güçlü ve hatta güzel olan kokular birçok insanda migreni tetikleyebilmektedir. En sık olarak rastlanan baş ağrısına neden olabilecek koku suçluları boya, parfüm ve çiçeklerdir.

Güçlü ve hatta güzel olan kokular birçok insanda migreni tetikleyebilmektedir.

-Hava sıcaklık değişiklikleri migreni daha olası hale getirebilmektedir. İster sıcak ister soğuk hava dalgası olsun değişim baş ağrısını fazlasıyla tetikleyebilmektedir. Aynı şekilde örnek verecek olursak güneşli ve sıcak günlerde ya da yağmurlu havalarda da baş ağrısı görülebilmektedir. Takdir edersiniz ki havayı değiştiremiyeceğinize göre aşırı sıcak ya da soğuktan kaçınarak kendinizi koruyabiliriz.

-Yorucu bir aktivite bazen baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu tür baş ağrıları, migrene yakalanma olasılığı yüksek kişilerde yaygın olarak gözükmektedir. Nadiren de olsa, bu tür baş ağrıları beynin kanaması gibi ciddi bir sorunun işareti olabilmektedir..

-Çok sıkı bir atkuyruğu gibi kafadaki bağ dokusunu zorlayabilir; bu da saç dökülmesinin ve baş ağrısının oluşturmasına neden olabilmektedir. Baş bandı gibi örgü ve sıkı oturan şapkalar da bunu yapabilmektedir. Saçınızı, sizi rahatsız etmeyecek şekilde mümkün olduğunca gevşek toplamanız da fayda vardır.

-Baş-boyun kasları baş ve boyunda basınç oluşturmaktadır. Omuzlarınızı korumuyor, arkalık desteği olmayan bir sandalyede oturuyor veya görüş mesafenizden düşük ya da yüksekte bir monitöre bakıyorsanız, ne yazık ki sık sık gerilim tipi baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile çoğu zaman bu problemden kurtulabilirsiniz.

-Bazı insanlarda en önemli migren tetikleyicisi peynir olabilmektedir. Özellikle pastörize edilme süresi uzun olan peynirleri tükettiğinizde, içerisindeki tiramin adı verilen maddenin yüksek oranda bulunması nedeniyle baş ağrısı problemiyle karşılaşabilmeniz muhtemeldir.

-Yaygın olarak baş ağrınızın açlığınızdan kaynaklandığını her zaman anlayamayabilirsiniz. Açlık kan şekerinizin düşmesine neden olmaktadır. Ancak açlığınızı gidermek için tatlıları tercih etmeyiniz. Çünkü tatlılar kan şekerinizin bir anda yükselmesine ve ardından daha da düşmesine neden olabilmektedir.

-İşlenmiş gıdalar olarak özellikle salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş ürünler, baş ağrısını tetikleyebilecek nitrit, tiramin veya gıda katkı maddeleri içerir. Bun ürünlerin sizin için bir tetikleyici bir unsur olabileceğini düşünüyorsanız, bu gıdaları diyetinizden bir süreliğine çıkarmanızı tavsiye ederiz.

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Keratin bakımının faydaları, saç bakım, keratin bakımı, Keratin, saç,

Keratin Bakımı Anlatıldığı Kadar Yararlı Mı?

Keratin, saçın yanı sıra cildin ve tırnakların da ana bileşenidir. Saçın korteks denilen dış yapısında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir