Home / Güncel Haberler / ‘Falcı herşeyi bildi’ bunların olayı nedir ?

‘Falcı herşeyi bildi’ bunların olayı nedir ?

Falcı falcı dolaşmak moda. Köşe başında kahveci açan bir de tabela koyuyor, “Fal bakılır” diye. Özellikle kadınlar meraklı. Birbirlerine tavsiye ediyorlar, üşenmeyip gidiyorlar da.

Falcı
Falcı herşeyi bildi

Falcı falcı dolaşmak moda. Köşe başında kahveci açan bir de tabela koyuyor, “Fal bakılır” diye. Özellikle kadınlar meraklı. Birbirlerine tavsiye ediyorlar, üşenmeyip gidiyorlar da.  Bir de astrologlar var. Güya doğum anınızdaki yıldızların durumuna göre haritalar çıkarıyorlar. Bu yıldızların geçmişinizi, geleceğinizi, hatta 7 sülalenizi etkileyeceği fikrindeler. Aşk var mı? Çocuk var mı? İhanet var mı? Sanki falcı hepsini bilecek. İnanan inanır. Herkesin kendisi ile alakalı bir durum. Bana ne? Ama ben size bugün bunun neden böyle olduğunu bilimsel bir yolla anlatacağım.

Antik Yunan’da Delfi kâhinleri çok önemli bir yere sahipti. Kendilerinin veya ülkelerinin geleceklerini Delfi adasındaki kâhinlere danışırlardı. Savaşa barışa bile böyle karar verirlerdi. Kâhinlerden öğrendikleri genellikle her anlama gelebilecek laf yığınıydı. Sonra bunu kendilerince yorumlarlar “Kâhin böyle demişti” derlerdi. Aslında olan şuydu. Kâhinlerden fikir almak için adaya giderler ve bazen aylarca adada kalıp beklerlerdi. Tabii bu arada da konuşurlardı, sohbet ederlerdi. Bu konuşmalar onların kim olduğunu, ne olduğunu anlatırdı. Sonra bu bilgiler ilgili yerlere taşınır ve danışmak isteyenlerin karşısına çıkardı. Adaya gidenler de tabii şaşkınlık içinde kalırlardı. Tıpkı telefonların dinlenip kimin ne isteyeceğini bilmek gibi.

Bir dostum, astrologlara meraklıydı. Hatta bunun Türk olanına da değil. Amerikalısı modaydı. Parası olmayan kahve içer fal baktırır, parası olan ise çok lüks otel odalarında seansına 200 dolar vererek Amerika’dan gelen Yahudi’ye danışır. Neyse bu dostum ve eşi, yani karı koca bu senede iki kez İstanbul’a gelen Astrolog için daimi müşteriydiler. Bu zat yıldızlara bakar onların geleceği ile ilgili kehanetlerde bulunurdu. Dostum bu konuşmaları kayda alır, astroloğun bir daha ki gelişine kadar dinler dururdu. Hayatını buna göre belirlerdi. Adamın bir dakika bile boşluğu yoktu. Hala öyledir diye düşünüyorum. Çünkü muhtemelen böyle müşterisi bol bir memleketi bir daha bulamaz.

Bir biriciklik yanılsaması, nihayetinde de biraz saflık olabilir, ama son tahlilde değişmeyen şey, astroloji gibi, falcılık gibi bilimsel olarak objektifliği kanıtlanamamış pek çok alana gösterilen yoğun rağbetin temelinde yatan en güçlü mekanizmalardan birinin bu olduğu.  Forer bu çalışmasıyla bilimsel düşünce tarihine “insanların başka herkes için de geçerli olabilecek kadar geniş, belirsiz ifadeleri bunun hiç farkına varmadan kendilerine özel görmeleri” anlamına gelen “Forer etkisi” deyimini kazandırmıştı. Şimdi hemen, “Türkiye’de bunca şey yaşanırken bula bula bunu mu yazdın?” demeyin. Biraz düşünün. Yazıda sadece isimleri değiştireceksiniz. Ve kendi iradesini, yaşamını, başkalarının uyduruk görüşlerine, eseneklerine dayandıranların dramını göreceksiniz.

Kaynak: https://www.gazetebirlik.com/yazarlar/falcilar-nasil-biliyor/

hakkında Semra Mutlu

Check Also

bikinili fotoğraf, fotoğraf, Berna Keklikler , Instagram ,

Berna Keklikler’in Deniz Pozu Sosyal Medyada Olay Oldu!

Survivor 2017’in güzel yarışmacısı Berna Keklikler güzelliğiyle takipçilerini kendine hayran bıraktı. Keklikler’in bir takipçisi fotoğrafa, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir