Home / Genel / Evde Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Olur?

Evde Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Olur?

Batık tırnaklar sorunu gerçekten çok büyük acı ve ağrı veren bir sorundur.

Oluşumu ise kısaca sert tırnağın yumuşak şekilde olan tırnak kenarlarındaki et kısmanı baskı yapması ile içeri doğru girerek can açıtıcı bir duruma bürünür. Bu batma işleminden belli bir süre sonra iltihaplı bir yara oluşur işte bu durum artık dahada can sıkıcı bir hal almasına sebep olur. Tırnak batması genel olarak ayak başparmaklarında dahada sık görülür.

Evde Batık Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Batık tırnak sorunu yaşayan kişiler ayakkabı giymeleri ayakta durmaları zamanla zorlaşır. Hassas olan bölge acı ve ağrı sebebi ile artık dayanılmaz bir hale gelebilir. Batık tırnağın oluşmasın başlıca sebepler dar ayakkabı giymek, yanlış tırnak kesimi, tırnakları çok kısa kesmek, ayağa gelen darbeler ve aşırı kilo sebep olmaktadır.

Böylesine büyük bir sorunla karşılaştığınızda doktora gitmeden evde batık tırnak tedavisi için çözüm önerileri bulabilirsiniz. İşte sizlere doğal evde batık tedavisi için öneriler;

Tırnak Batması İçin Öneriler

  • Her akşam düzenli şekilde ayaklarınızı sıcak suya koyunuz su ne kadar sıcaksa o derece iyi olur. Bu işlemi her gün yapmaya çalışın hatta mümkünse 2 defa yapabilirsiniz.
  • Düzenli şekilde her akşam ayak banyosu yapmalısınız. Ayaklarını yıkarken antibakteriyel sabunlarla yıkamayı tercih etmelisiniz.
  • Banyodan önce batık tırnaklar için gerekli malzemelerle ayak bakımı yapmalısınız. Tırnak makası, pedikür makası ve pamuk ile batık tırnak bölgesi dikkatli şekilde tırnak bakımı yapılmalıdır.
  • Temiz ve sterill bir iğne ile batık olan tırnağı dikkatli bir şekilde kaldırın oluşan boşluğa pamuğu koymaya çalışın, pamuğu fazla itmeden koymanız yeterlidir. Pamuğu çok ileri itmek enfeksiyon riskini arttırabilir. Bu işlemden sonra batık olan bölgeye az miktarda Teramisin yara merhemi sürebilirsiniz.
  • İşlem bittikten sonra ayak parmağınızı gazlı bez ile sarın ve ama dikkatli olun bu işlemden sonra ayağa bütün gün ayakkabı içinde olacağınızdan ara sıra ayaklarını çıkarıp hava almasını sağlamalısınız.
  • Banyodan sonra mutlaka ayaklarını kuru tutmanız gerekli.

Eğer ayağınızda ileri derece enfeksiyon varsa ve acı veriyorsa bu durumdu sizin müdahale etmeniz yanlış olur en iyi yöntem bir doktora gidip tedavi olmaktır.

Evde bulunduğunuz sürede ayaklarınızın hava almasını sağlamalıyız bunun için mümkünse çaroplar çıkarılmalıdır. Ayrıca akşamları kesinlikle çorap ile yatmamalısınız.

Her gün düzenli şekilde ayak parmakları kontrol edilmelidir. Ayağınızda batık sorunu olanlar her gün ayaklarınızdaki pamuğu değiştirmelidirler bu şekilde yaptığınızda 2 hafta gibi bir sürede parmaklarınızdaki bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ayak tırnaklarınızı düzenli şekilde kesmediğinde uzayan tırnaklar ayakkabı içerisinde şekilleri bozulduğundan parmaklarınızda batık oluşma riski çok yüksektir. Bu yüzden dar ayakkabı giymemeli ve tırnaklarımızı fazla uzatmamalıyız.

Kaynak: https://site-backlink.com/YHC4G

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir