Home / İlişkiler / Etkili İletişim Nasıl Mı olur? İşte En Etkili İletişim Yolları…

Etkili İletişim Nasıl Mı olur? İşte En Etkili İletişim Yolları…

Herkesin kendi iletişim tarzı vardır fakat çok az kişi etkili iletişim konusunda uzmandır. İletişimdeki aksaklıklar sosyal problemlerden, duygulara, öfkeye, boşanmaya ve hatta şiddete kadar uzanan sonuçlardan meydana gelir.

İletişimin etkili olmasının ardındaki psikolojiyi anlamak yeni alışkanlıklar edinmemize ve mesajımızı daha etkin bir şekilde iletmemize yardımcı olur.

konuşma, dinleme, iletişim , sosyal problemler

Etkili iletişim genellikle şu yöntemlerle sağlanabilir:

Göz teması kur ve sürdür

Göz teması aynı zamanda bir senkronizasyon sinyali olarak kullanılır. İnsanlar cümlelerini sonlandırırken geri bildirim alma ya da konuşmayı devretme eğilimindedirler. İletişim sırasındaki kesintilerde, gülme esnasında ve kısa sorular cevaplanırken sıklıkla göz teması kurulur.

Öte yandan göz teması kurmama; düşünce sürecimiz boyunca utanma, kötü davranışların cezalandırılması veya iletişim akışında bir eksiklik olduğunu gösterir. İnsanlar konuşurken geçirilen sürenin %75’i kadar, dinlerken ise %40’ı kadar göz teması kuruyor. Konuşan taraf göz teması kurarak dinleyicinin dikkatini çekiyor ve o dikkati üzerinde tutuyor. Sosyal olarak baskın, parlak ve dışa dönük olanlar konuşmada sosyal olarak kapanık olanlardan daha etkin iletişim kuruyor.

Net olmaya özen göster

Bir şeyi söylemek ile amacı olan cümleler kurmak arasında büyük bir fark vardır. Anlamlı ve karşıdaki kişiyi ana mesaja yönlendiren kelimeleri kullan. İletişim amacını her zaman göz önünde bulundur ve konudan uzaklaşma. Kelimelerinin ne ifade ettiğini bilirsen mesajının net bir şekilde anlaşılması kolaylaşır.

Başkala düşüncelere karşı duyarlı ol

Birçoğumuz kafamızda netleştirdiğimiz gündem ile iletişim kurmaya ve konuşmaya başlıyoruz. Net bir amaçla konuşmak ve dinlemek kolay olsa da esnek olmayı unutmamalıyız. Eğer karşı taraf duymayı beklediğiniz şeyi söylemiyorsa bile ona uyum sağlayın. Onlar konuşurken başını salla, gülümse ya da olumlu sözler söyle . Bunlar aktif bir dinleyici olmana yardımcı olur ve konuşma istediğin gibi ilerlemediğinde dahi planlama yapmanı gerektirmez. Diğerlerinin ne söylemeye çalıştığını veya ne hissettiğini anlamaya çalışmak bile yorumunun doğru olup olmadığına bakılmaksızın- ortak memnuniyetini artırmak için yeterlidir.

Karşındaki kişiyi dinle

Hepimizin çevresinde şu tip insanlar vardır: dinlemeden konuşmayı seven, söyledikleri etrafındaki herkesi etkiliyormuş gibi düşünen fakat asla dinlemenin iletişimde önemli bir unsur olduğunu bilmeyen insanlar.

İyi iletişim kurabilenler bilirler ki iletişimde konuşmak ve dinlemek arasında bir alışveriş vardır. Ayrıca konuşmacı ve dinleyici arasında karşılıklı saygıya dayanan ve birbirlerinin duygularını önemseyen bir paylaşım da vardır.

Bazı insanlar sadece kendileri hakkında konuşurlar çünkü gerçekten çevresindeki insanlardan daha ilgi çekici bir hayata sahip olduklarını düşünürler. Buna karşın birçok insan kendi duygu ve düşüncelerinden çok etkilenir, bu duygu düşünceleri paylaşmak istemez. Her iki durumda da monologlar dinleyicilere yanlış mesajlar gönderir. Oysa diyaloglar insanları birbirine daha da yakınlaştırır.

kaynak: https://site-backlink.com/wyhR6

hakkında elif oğuz

Check Also

cinsel ilişki haberleri, cinsel ilişki

Cinsel ilişki anketinden çıkan sonuç şaşırttı

Cinsel ilişki anketinden çıkan sonuç şaşırttı İnsanlar Kulaklık Takıp Cinsel İlişkiye Giriyor Bu Anket Olay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir