Home / Sağlık / Epilasyon Yanıkları Gündemde, Merdiven Altı Uygulamalara Dikkat!

Epilasyon Yanıkları Gündemde, Merdiven Altı Uygulamalara Dikkat!

Epilasyon Yanıkları Gündemde, Merdiven Altı Uygulamalara Dikkat!

Merdiven altı yapılan estetik uygulamalar can yakmaya devam ediyor. Son olarak Adana’da bir vatandaşın, gittiği bir güzellik merkezinde lazer epilasyon yaptırması ve vücudunda yanıklar oluşması konuyu tekrar gündeme taşırken Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof Dr Emel Erdal Çalıkoğlu önemli uyarılarda bulundu: “Basında yer alan vakalar buz dağının sadece görünen kısmı. Bize başvuran estetik ve kozmetik işlem mağduru hasta sayısı ne yazık ki basına yansıyan haberlerden kat kat fazla. Bu durum bizi halk sağlığı açısından endişelendiriyor.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Adana’da bir güzellik merkezinde, vücuduna lazer epilasyon yaptıran bir vatandaşın, kalıcı yanıklar oluşması sonucu güzellik merkezini dava etmesinin gündem olması üzerine Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof Dr Emel Erdal Çalıkoğlu şöyle konuştu:

KİMLER LAZER EPİLASYON UYGULAMASINI YAPABİLİR?

“Kuaför, güzellik salonu gibi tıbbi işletme olmayan yerlerde lazer epilasyon işlemi yapılması kesin olarak yasaktır. Bu iş yerlerinde ancak tıbbi cihaz kategorisinde olmayan IPL (fotoepilasyon) cihazları o da sadece epilasyon amacıyla kullanılabilir. Oysa neredeyse her sokak başında lazer epilasyon yapan bir güzellik salonu mevcut. Bu durum halkımızın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor çünkü hekim kontrolünde yapılmayan lazer uygulamaları ciltte ciddi yanık, kalıcı iz ve lekelenmelere yol açabiliyor. Derneğimize merdiven altı tıbbi estetik uygulamalar ve lazer yanıkları ile ilgili her geçen gün daha çok sayıda mağdur edilmiş hasta başvuruyor.

epilasyon, lazer, lazer epilasyon, epilasyon yanığı, lazer epilasyon sonrası yanık, estetik ve kozmetik işlem mağduru hasta
Epilasyon Yanıkları Gündemde, Merdiven Altı Uygulamalara Dikkat!

“DENETLEMENİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNE VERİLMESİ OLUMLU”

Basında yer alan vakalar buz dağının sadece görünen kısmı. Bize başvuran estetik ve kozmetik işlem mağduru hasta sayısı ne yazık ki basına yansıyan haberlerden kat kat fazla. Bu durum bizi halk sağlığı açısından endişelendiriyor. Son yasal düzenlemeler ile güzellik salonu ve kuaförlerin denetimleri yeniden İl Sağlık Müdürlükleri’ne verildi. Bu gelişmeyi olumlu buluyoruz ve İl Sağlık Müdürlüklerimizin bu alandaki denetimlerini artırmasını istiyoruz.

“GÖNÜLLÜYÜZ, YETER Kİ MERDİVEN ALTI BİTSİN”

Bu denetimlerde dermatoloji uzmanlarımız talep edildiği takdirde hiç kuskusuz gönüllü olarak Sağlık Müdürlüklerimize yardımcı olacaktır. Merdiven altı estetik ve kozmetik uygulamaların son bulması için başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurumlarla işbirliği yapmaya hazırız.

Lazere bağlı yanıkların sınıflandırılması
Yanıklar bulundukları yere, yaranın derinlik ve önemine göre 4 sınıfa (dereceye) ayrılırlar:
1.BİRİNCİ DERECE YANIKLAR: Derinin sadece yüzey tabakası etkilenmiştir. Deri kızarık ve kurudur, 5-6 günde iyileşme görülür, iz bırakmaz, yanan bölgede ağrı ve şişlik görülebilir. (Güneş, lazer yanığı).
2.İKİNCİ DERECE YANIKLAR: Derinin daha derin tabakaları etkilenmiştir. Deride kızarıklık vardır, içi su dolu kabarcıklar oluşmuştur. Bu kabarcıklar kendiliğinden açılabilir ve içindeki sıvı dışarı sızabilir bu sıvı berrak ve temizdir. Kabarcıklar hiçbir şekilde patlatılmamalıdır. İkinci derece yanıkta deride renk değişikliği olur, ağrılıdır. Genellikle 3-4 haftada iyileşir, iz oluşabilir.
3.ÜÇÜNCÜ DERECE YANIKLAR: Derinin bütün tabakaları etkilenmiştir (kas, yağ, sinir, damar) hatta bazen yanık kemiğe kadar ulaşmıştır. Yanık deri, sıklıkla beyazdır kahverengi ya da siyah görünümde olabilir. Sinirler de etkilendiği için ağrı duyulmayabilir. Üçüncü derece yanıklar çok ciddi yanıklardır ve süratle tıbbi tedavi gerektirirler. Yanığın derecesi kadar kapladığı alanda yanığın ciddiyetinin ve tedaviye yaklaşımının belirlenmesinde önemlidir.
4.DÖRDÜNCÜ DERECE YANIKLAR: Yanan vücut bölümleri kömürleşmiştir. Derinin bütün tabakalan, deri akı dokular ve kemikler zarar görmüştür.
Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde, koyu renk tenlerde, güneşte veya solaryumda bronzlaşmış tenlerde, lazer uygulama öncesi peeling ya da kese yapanlarda, bazı cildi hassaslaştıran ilaç kullananlarda veya aşırı doz verilen ciltlerde hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Kabuklanma olabilir. Bu durum 1-7 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Bu süreçte kişinin o bölgeyi nemli tutması ve güneşten koruması gerekir. Çünkü derinin dış etmenlere karşı koruyucu katmanı hasar görmüş olduğundan zarar görmeye açık durumdadır.

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Kabızlık, kabızlığa iyi gelen yiyecekler, kabızlığa doğal çözümler

Kabızlık Çekenler İçin Etkili Olan Üç Yiyecek

Sık sık kabızlık çekiyorsanız, su tüketiminizi artırmanın yanı sıra, laksatif etkisi olan besinleri de dahil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir