Home / Genel / Egzama Nedir? İşte Belirtileri

Egzama Nedir? İşte Belirtileri

Egzama Nedir?

Egzama çeşitli etkenlerle oluşan deride kızarıklık, kaşıntı, şişme, deride kabarıklık ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. En belirgin özeliği ise deri üzerinde oluşan kabarcıklardır.Egzamanın çeşitler vardır bunlar Akut, Kronik, Kuru ve Yaş olarak dört kısma ayrılır.

Deride kızarıklık, kuru kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar ile kendini gösteren egzama bir anda oluşmamaktadır. Belli evrelerden geçer oluşan egzamanın kesin bir tedavisi yoktur. Çocuklarda oluşan egzama ise zamanla kendiliğinden kaybolur. Çok fazla egzama türü bulunmasın karşın en sık görülen egzama türü atopik dermatit olarak bilinmektedir. Egzamanın görülme sıklığı 10/1 olarak bildirilmiştir.

Egzama vücudun her yerinde görünmesine karşın en çok kafa, ense, kol ve bacaklarda daha sık görülür. Astım ve saman nezlesi olan kişilerde egzama görülme olasılığı çok fazladır. Egzama sonra oluşan kuruluk ciddi kaşıntıya ve cilt kuruluğun neden olur bunun sonucunda uyku bozukluğu görülür. Ayrıca sürekli kaşınma ciltte tahrişe ve bazı cilt sorunlarına neden olur.

Egzama Neden Oluşur?

Tıp dünyasının çok ileri seviyelere gelmesine rağmen halen egzama nedenleri tam olarak bilinmemektedir ama bu alanda yapılan çalışmalar ile hastalığı tetikleyen faktörler az çok bilinmeye başlanmıştır. Kullandığımız ilaçlar, aileden gelen kalıtsal etkenler, cilde temas eden kozmetik ürünler bu hastalığın meydana çıkmasında etkili oldukları yapılan araştırmalar ile bilinmiştir. Hastalığı tetikleyen etkenler belirlenerek mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.

Egzama neden olur sorusuna halen net bir cevap bulamayan bilim adamları sadece egzamayı tetikleyen etkenleri bularak bunlardan uzak durmanız sağlayarak egzamayı yok etmektedirler. Genetik faktörlerin yanında çevresel etkenlerde egzama neden olur, egzama nedenler ise

  • Cildi tahriş eden kimyasal ürünler
  • Alerjik tepkiler
  • Kozmetik ürüler
  • Mikroplar
  • Bazı gıdalar ve bitkisel yağlar
  • Stres ve sinirlilik hali
  • Hormonal değişiklikler

Egzama hastalığı el veya ayaklarda içi su olan kabarcıkların oluştuğu alerjik bir hastalıktır. Hastalık artık ileri evredeyse kabarcıklar yerini kepeklenmeler ve kabuklara bırakabilir. Genelde 20-50 yaş aralığında ve yaz aylarında görülür. Egzama bulaşan hasta ciddi rahatsız olur, egzama hastalığının belirtileri ve tedavisi alt kısımdadır, ilerleyen evrelerde mutlaka doktorunuza danışın. Egzama uzun yıllar sürebilir.

Egzama Nasıl Geçer, Egzama Belirtileri Nelerdir, Egzama Neden Oluşur, Egzama, cilt sorunları, egzama nedenleri,

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın belirtileri arasında deride kızarıklık, şiddetli kaşıntı, deride acı hissi, deride pullanma, kabarma ve deri çatlakları en belirgin özellikleridir. Egzamanın ilerleyişi genel olarak evre evre olarak devam etse de bazı hastalarda bütün hastalık belirtileri aynı anda görülebilir.

Akut egzama genel olarak kaşıntı ve akıntı görülmektedir. Kronik egzama da ise durum biraz daha ciddi olup cilt hastalığı ileri seviyeye gelmiştir kronik egzamada şiddetli kaşıntı, pullanma ve kabarcıklar oluşmaya başlar bu belirtiler vücudun herhangi bölgesinde olabilir.

Genellikle el, parmak araları, avuç içi, elin arka kısmında görülür. Nadir olarak ayak tabanında da egzama görülebilir. Kaşıntı ve acıya sebep veren egzama hastalığı, hastanın eliyle yapacak birçok işi zorlaştırabilir.

Egzama nadir olarak saçta da görülebilir. Egzama saçta pul pul olarak gözlemlenir. Sakın kaşımayın. O pul pul olan şey kepek değil deridir. Kaşıdıkça egzama artabilir. Bu yüzden asla kaşınmaması gerekir. İlerde kanamaya kadar bile gidebilir. Bu husus dikkate alınmalıdır.

Egzama Nasıl Geçer?

Etkin ve hızlı tedavi yöntemleri için doktora başvurulması en iyi yöntemdir. Melisa otu suyu da özellikle saç egzamasına iyi gelen bir bitki suyudur.

Akut egzama harici kullanacağınız kremler ile geçmektedir. Akut egzamalar genel olarak ağızdan alınan ilaçlar yada kremler ile kısa süre iyleşmektedir. Kronik egzama ise uzun süreli bir tedavi süreci vardır mümkün oldukça tetikleyici etkenler ortandan kaldırılmaya çalışılır. Mümkün oldukça stresli ortamlardan kaçmak ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Kimyasal ürünlere mümkün oldukça temas edilmemelidir. Asit özelliği fazla olan yiyeceklerden uzak durulma (limon, domates) en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Herhangi bir sağlık sorunun neden olmamasına karşın cildi kurutan ve kaşındıran egzama ilerleyen evrelerde su dolu kabarcıkların oluşmasına neden olur. Kesinlikle bunlar kaşınmamalıdır, kaşımak ciltte enfeksiyon riskine neden olur. Eğer rahatsız edecek derecede kaşıntı varsa kaşıntıyı geçiren kremler kullanmak gereklidir. Eğer daha önce egzama sorunu yaşadıysanız bu konuda daha hassas ve dikkatli olmalısınız egzamanın tekrarlama durumu çok yüksektir.

Kaynak: https://site-backlink.com/SWH1z

hakkında Editör

Check Also

 hızlı tırnak uzatma yöntemleri, tırnak, hızlı tırnak uzatma yolları,

Tırnak Uzatma Yolları

Sağlıklı bir tırnak ortalama günlük olarak 0,1 mm. kadar uzar. Tırnakların günlük bu şekilde uzaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir