Home / Anne & Bebek / Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down sendromlu çocuklar, ebeveynlerin daha fazla desteğine, şefkatine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar.

Down sendromlu çocuklar da diğerleri ile aynı ihtiyaçlara sahiptir ve onlara da diğer çocuklara davranıldığı gibi davranılmalıdır.

Her çocukta olduğu gibi, iyi bir iletişim Down sendromlu çocuk yetiştirmek söz konusu olduğunda da kilit rol oynar. Buna ek olarak, anne babalar çocukların sağlığını ve beslenmesini yakından takip etmelidir.

Eğer Down sendromlu bir çocuğunuz varsa, becerilerini geliştirmek için aktiviteler yapmalarını teşvik etmelisiniz.

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir, Down sendromlu çocuk yetiştirmek, Down sendromlu çocuklar,

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir?

Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni olmak, başlı başına bir maceradır. Ayrıca biraz da sıkıntılı olabilir çünkü bu konuda yeterli bilgi yoktur.

Eğer çocuğunuzda bu sendrom varsa endişelenmeyin. Çocuğunuzu destekleyip ona sevginizi gösterdiğiniz sürece, Down sendromlu bir çocuk yetiştirmenin pek farkı yoktur.

Down sendromlu bir çocuğa nasıl davranılması gerektiğine dair pek çok ipuçları vardır. İlk olarak, çocuğunuzun tamamen normal olduğunun bilincinde olmalı ve bu şekilde davranmalısınız. Bunun için, anlayışlı olmak gerekir.

Ayrıca, çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi de göstermelisiniz. Down sendromlu bir çocuk yetiştirmede size yardımcı olabilecek ipuçlarına bir göz atalım.

  • İyi bir şekilde iletişim kurun

Çocuğunuzla aranızda iyi bir iletişim olması çok önemlidir. Down sendromlu bir çocukla konuşurken kendinizi ifade etme biçiminize daha fazla dikkat etmelisiniz.

Bu sendroma sahip çocuklarla konuşmak genellikle daha uzun sürer. Benzer şekilde, çocukların dil ve iletişim problemleri olabilir.  Bununla birlikte, umutsuzluğa kapılmamalısınız. Sabırlı olmaya ve çocuğunuzla konuşmak için uygun bir yöntem bulmaya çalışın.

  • Kardeşleriyle ve diğer çocuklarla iletişim kurmaya teşvik edin

Down sendromlu çocuklar, farklı zamanlarda ortaya çıkan gelişim aşamalarına sahiptir ancak bu durum onların başkalarıyla etkileşime girmesini engellemez.

Kardeşleriyle veya diğer çocuklarla etkileşim halinde olmak, çocuğun tamamen veya tatmin edici seviyede gelişmesine olanak tanıyacaktır.

Ayrıca, etraflarındaki yetişkinlerle de iletişim kurmak önemlidir. Çocuğunuzu başkalarıyla konuşmaya ve fikir alışverişi yapmaya teşvik ederseniz, kendisini iyi hissedecektir. Böylece, sizin yakın çevreniz de çocuğunuzun durumu hakkında bilgi sahibi olur.

  • Çocuğunuzun nasıl bir okula gitmesi gerektiğine karar verin

Bu sendroma sahip bir çocuk, normal bir devlet okuluna gidebilir. Ayrıca, kendisi gibi Down sendromlu olan veya olmayan çocuklarla iletişim kurma fırsatı sunacağı için, devlet okulu tavsiye edilir. Böylece çocuk öz güvenini geliştirebilir ve ilişkiler kurabilir.

Eğitim söz konusu olduğunda, Down sendromlu çocukların diğerlerine kıyasla farklı bir öğrenme temposu olacağını unutmamak gerekir. Bu sorun, anne babanın evdeki yardımı ve öğretmenin desteğiyle çözülebilir.

Down sendromlu çocukların farklı gelişim aşamalarından geçtiklerini her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

  • Çeşitli aktiviteler yapmalarını sağlayın

Hepimizin özel bir yeteneği vardır. Down sendromlu çocuklar da farklı değildir ve onların da belirli alanlarda özel yetenekleri olabilir. Down sendromlu çocuklar, her aktiviteyi etkili bir şekilde tamamlayabilir.

Önemli olan, yeteneklerini keşfedebilmeleri için onları cesaretlendirmektir.Çocukların yapabileceği aktivitelere bir göz atalım:

Kaynak: https://site-backlink.com/v3rDM

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir