Home / Genel / Doğal Tedavi Yöntemleri İle Gerginliğinizi Kontrol Edin!

Doğal Tedavi Yöntemleri İle Gerginliğinizi Kontrol Edin!

Eğer gerginlik yüzünden sık sık karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğenin rahatlatıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, pesto sos da hazırlayabilirsiniz.

Gerginlik,  anksiyete, stres, rahatsızlık ve taşikardinin semptomlarının da eşlik edebileceği bir durumdur. Eğer sık sık bu durumdan muzdarip oluyorsanız, bir yardım almaya ve bu doğal tedavi yöntemlerini denemeye çalışın.

Bu yazımızda, sinirlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak bitkilerden bahsedeceğiz. Böylece, gerginlik hissettiğinizde bunları deneyebilir, sakinleşebilir, dinlenebilir ve enerjinizi sağlıklı şeyler için harcayabilirsiniz.

bitki, Gerginlik, doğal tedavi yöntemleri,

  • Lavanta

Lavanta, eski zamanlardan beri rahatlatıcı özelliğiyle bilinen bir bitkidir.Bunun yanı sıra, güzel aroması sayesinde insanlar duş almadan önce küvete lavanta yağı da damlata bilmektedir.

Bir tülbent veya geçirgen bir kumaştan küçük parçalar keserek,  içlerini lavantayla doldurup kumaşların ağzını bağlayabilirsiniz. Bu kumaşları yastığınızın altına koyabilir veya küveti doldurduğunuzda suyun içerisine atabilirsiniz.

  • Gerginlik için fesleğen kullanımı

Fesleğen, yemeklerde çok sık kullanılan bir aromatik bitkidir. Sindirime yardımcı özellikleri ile bilinir. Eğer gerginlik yüzünden karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğen rahatlamanıza yardımcı olabilir. Stresli durumlarda bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Fesleğenden bir bitki çayı yapabileceğiniz gibi, taze fesleğeni soslarda, salatalarda veya kremalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir pesto sos hazırlayarak dondurucuda saklayabilir ve lazım olduğunda kullanabilirsiniz.

  • Bergamot

Kolonya ve parfümlerde kullanılan bergamot esansiyel yağı, acı portakal ağacının kabuklarından elde edilir. Bu sebeple, rahatlık veren ferahlatıcı aroması ile ünlüdür.

Bu esansiyel yağ gerginliği doğal bir biçimde azaltmanıza yardımcı olur. Eğer aromasını seviyorsanız,  parfümünüz de veya çamaşır yumuşatıcınız da bergamot aromalı olanlara yönelebilirsiniz.

  • Gerginlik için güveyi otu

Güveyi otu, sadece Akdeniz çevresinde yetişse de bütün dünyada popülerdir. Eski tıpta, güveyi otu sindirime yardımcı olması için ve doğal bir antibiyotik olarak kullanılırdı.

Günümüzde, güveyi otu pek çok ülkede yiyecekleri tatlandırmak için tüketilmektedir. Yani eskisi gibi tıbbi sebeplerle kullanılmamaktadır.

Güveyi otu çayı, gerginlik, anksiyete veya stres semptomlarını yan etkiye sebep olmadan ortadan kaldırır.

  • Portakal

Lezzetli, tatlı ve ferahlatıcı bir aroması olan portakal, gerginliğin en iyi doğal tedavilerinden bir tanesidir. Aslında, turunçgillerin hepsi bu konuda oldukça faydalıdır.  Portakal kabuğunu kullanarak bitki çayı veya smoothie yapabilirsiniz. Ayrıca limon kabuğunu rendeleyerek dondurucuda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.

  • Gerginlik için papatya

Papatya çayı, gergin ve stresli hissettiğiniz durumlarla başa çıkmak için harika bir yöntemdir. Bu bitki çayı hem çok rahatlatıcı özelliklere sahiptir, hem de hafif ağrıları azaltır. Bu nedenle, her zaman el altında bulundurmakta fayda vardır.

Papatya esansiyel yağını isterseniz ev kokusu olarak da kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi, badem, susam veya jojoba yağı gibi başka yağlarla karıştırmak isterseniz, bu karışımı masaj yağı olarak kullanabilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

  • Melek otu

Melek otu, sindirime yardımcı ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Bununla birlikte, şifalı özellikleri olan Çin melek otu kullandığınızdan emin olun.İlginç bir şekilde, melek otu kökü Hindistan’da epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Çin melek otunun yatıştırıcı etkileri, gerginliği, stresi, anksiyeteyi, insomniayı ve hatta migreni tedavi etmek için harika bir alternatiftir.

Eğer bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, papatya ve portakal kabuğu ile birlikte bir çay hazırlayın. Bu çayı tatlandırmak isterseniz, bal kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/AHSBV

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir