Home / Sağlık / Diyet / Diyet Yapıyorsanız Kahvaltıda Bu Besinleri Tüketmeyin!

Diyet Yapıyorsanız Kahvaltıda Bu Besinleri Tüketmeyin!

Diyet Yapıyorsanız Kahvaltıda Bu Besinleri Tüketmeyin!

Kahvaltı sabah tüketilen, günün ilk öğünüdür. Genellikle herkes tarafından bilinen gerçek, hafif gıdaların tüketilmesinin tercih edilmesi gerektiğidir.  Uzun yıllardır beslenme ile ilgili bilinen en doğru bilgilerden biri kahvaltının en önemli öğün olduğudur. Diyet yapan ya da yapmayan pek çok insan sağlıklı yaşamak için sabahları kahvaltı yapmak zorundadır. Ancak yapılan araştırmalar sabah kahvaltısında yenilen bazı besinlerin vücuda yarardan çok zarar verdiğini ve kilo alımına neden olduğunu ortaya çıkardı.  Uzmanlar, diyet yapan pek çok kişiye mutlaka kahvaltı yapmaları gerektiğini ve kahvaltısız yapılan bir diyetin kişiye bir fayda sağlamayacağını söylerler. Peki, diyet yapan kişilerin kahvaltısı nasıl olmalıdır? Kahvaltıda yenilmesi ve yenilmemesi gerekenler nelerdir?

Kahvaltınızın Sağlıksız Olmasına Neden Olacak Besinler

Hazır Kahveler 

Hazır kahve ya da kahve tozu, mayalanmış kahve çekirdeklerinden elde edilen bir içecektir. Kurutma işlemi dondurarak ya da sprey yardımıyla gerçekleştirilir. Sıkıştırılmış sıvı biçimindeki hazır kahve türleri de bulunmaktadır. Hazır kahveler hızlı yaşamın bir parçası olmaya başladığından beri her öğüne ya da öğün arasına eşlik etmeye başladı. Sabahları zinde olmak için içilen hazır kahveler, hem kilo almaya neden oluyor hem de sağlığınızı tehdit ediyor. Çoğu kişinin kendisini tok tuttuğunu iddia ederek kahvaltı yapmadan tükettiği hazır kahveler, aslında daha fazla kilo alınmasına neden oluyor. Uzmanlara göre yağ ve şeker bombası olan bu kahveler sabahları asla tüketilmemeli.

Portakal Suyu 

Portakal suyunu kahvaltıda tüketmenin içerdiği c vitamini nedeniyle sağlıklı olduğunu düşünenler olabilir. Ancak araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Portakal her ne kadar C vitamini deposu olsa da aynı zamanda içinde fazla şeker barındıran bir meyvedir. Neredeyse bir bardak portakal suyunun içinde 9 kaşık şeker bulunuyor. Bu nedenle sabah aç karnına ya da kahvaltının yanında portakal suyu içmek kilo alımına neden oluyor.

Mısır Gevreği

Mısır gevreği, popüler bir kahvaltı gıdasıdır. Değişik çesitleri bulunan mısır gevreklerinin Türkiye’de son yıllarda özellikle şehirlerde tüketimi artmıştır.  Karamelli, kakaolu, çikolatalı, ballı, fındıklı, meyve parçalı olarak sayısız çeşidi bulunan mısır gevrekleri, genellikle soğuk süte konularak yenir. Batılı yemek kültürünün hayatımıza girmesiyle sabah kahvaltılarında yerine alan mısır gevreği de kahvaltı sofralarında olmaması gereken besinlerin başında geliyor. İşlenmiş bir gıda olan mısır gevreği, her ne kadar diyet için kullanılıyor olsa da kilo alımına neden olabiliyor. Çünkü gevreklerin içinde de katkı maddeleri ve şeker bulunuyor.

Hamur İşleri

Birçok insanın özellikle de çalışanların kahvaltı için tercihleri poğaça, börek, çikolatalı hamur işleri oluyor. Ancak bunlar lezzetli olsalar da sağlık açısından sakıncalılar. Hamur işleri yerine yumurta, çökelek avokado  gibi yiyecekleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Böylece öğle yemeğine kadar sizi tok tutacak sağlıklı besinlerle  vücudunuzun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri karşılamış olursunuz. Diyet yapan ve zayıflamak isteyenler sabah kahvaltılarında poğaça, simit gibi yüksek karbonhidratlı besinler tüketmemelidir. Ekmekten daha zararlı olan bu besinler sabahları kahvaltı olarak asla tüketilmemeli. Bu şekilde karbonhidrat içeren besinler tüketildiğinde karbonhidrat hızla sindiriliyor ilk önce şekere daha sonrada vücuttan atılması zor olan yağlara dönüşüyor.

Kaynak: Yasemin

hakkında Gizem Sürer

Check Also

diyet, mantar, mantarın faydaları,

Diyetteyken Mantar Yemenin Faydaları

Mantar yemenin faydaları çoktur, çünkü bu yiyecek çinko, selenyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir