Home / Sağlık / Diyet / Diyet yaparken kas ve yağ denge önemi!

Diyet yaparken kas ve yağ denge önemi!

Uzmanlar diyet yaparken zayıflamada en önemli unsurlardan birinin yağdan kilo vermek olduğunu söylüyor. Kiloyu yağdan verdiğinizde su ve kas kaybına kıyasla gözle görülebilir bir daralma meydana gelir. Yağdan verilen kiloların da geri alınması daha zor olacaktır.

sağlıklı kilo verme
Diyet yaparken kas ve yağ denge önemi!

Kış aylarında daha çok kilo alımı meydana geldiği konusuna vurgu yaparak, kilo vermede asıl önemli adımın “yağdan kilo vermek” olduğunun altını çizen Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, “kiloyu yağdan verdiğinizde su ve kas kaybına kıyasla gözle görülebilir bir daralma meydana gelecektir. Yağdan verilen kiloların da geri alınması daha zor olacaktır. Vücutta fazla yağların verilmesi ise kalp, şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğu rahatça gözlemlenecektir.” dedi.

Sağlıksız ve dengesiz bir şekilde, besin öğelerinizi yeterli miktarda almadığınızda ise, kas kaybı meydana gelebilir. Kas kaybı meydana gelen kişilerde duruş bozukluğu, yorgunluk hissi, vücutta sarkmalar ve metabolizmanın yavaşlaması durumu görülebilir. “Ben bunların hepsine razıyım sadece kilo vereyim” diyorsanız da “geçmiş olsun”, metabolizmanın yavaşladığından kilo vermenizde duracak, hatta eski yediklerinizi yeseniz bile, ciddi kilo alma durumu meydana gelecektir.

PEKİ NEDEN KİLOYU YAĞDAN VERMELİYİZ?

Vücudumuza aldığımız enerji kaynağı ne olursa olsun, fazlası vücudumuzda yağ olarak depolanacaktır. Bundan dolayı bir besin yararlı diye çok tüketilmemesi gerekmektedir. Kiloyu yağdan verdiğinizde su ve kas kaybına kıyasla gözle görülebilir bir daralma meydana gelecektir. Yağdan verilen kiloların da geri alınması daha zor olacaktır. Vücutta fazla yağların verilmesi ise kalp, şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://www.mynet.com/diyet-yaparken-kas-ve-yag-dengesi-nasil-olmalidir-110104757972

hakkında Semra Mutlu

Check Also

spor sonrası beslenme, Spor, spor sonrası beslenme menüsü,

Spor Yaptıktan Sonra Tüketmeniz Gerekenler

Sporun her açıdan size fayda sağlanmasını istiyorsanız, spor sonrası beslenme konusuna önem vermeniz gerekiyor. Spor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir