Home / Sağlık / Diyabetle Savaşmanıza Yardım Eden Besinler

Diyabetle Savaşmanıza Yardım Eden Besinler

Diyabetle Savaşmanıza Yardım Eden Besinler

Vücutta, midenin arka kısmında yer alan pankreas, kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardan biri ve en önemlisi de insülindir. İnsülinin salgılanamaması ya da salgılamanın etkisiz kalması sonucunda, hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker hücreye giremez ve giremediği için bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunan şeker, bütün hücrelere zarar verir. Çünkü fazla şeker vücutta zehir etkisi yaratır. İşte diyabetin yani şeker hastalığının en basit şekilde açıklaması budur.

pankreas, insülin, insülin sirenci, şeker hastalığı, diyabet, tip 1 diyabet, tip 2 diyabet, şeker hastalığında ne yenir, şeker hastaları ne yiyemez, diyabete iyi gelen besinler
Diyabetle Savaşmanıza Yardım Eden Besinler

İsveç ve Finlandiya’da yapılan bir araştırmada uzmanlar, diyabetin  aslında beş farklı türü olduğunu tespit etmiş ve doğal doğal olarak her birine farklı tedaviyle yaklaşılması gerektiğini savunmuş. Herkesin bildiği gibi diyabet normalde tip 1 ve tip 2 diye iki farklı gruba ayrılıyor. Diyabet dünya genelinde her 11 yetişkinden birini etkiliyor ve kalp hastalığı, felç, körlük, böbrek yetmezliği ve uzuv kaybı riskini arttırıyor. Peki siz evinizde bu rahatsızlık için neler yapabilirsiniz? İlk önce beslenme rutininizi düzelterek başlayabilir ve sağlıklı yiyecekleri bilerek bunlara yönelebilirsiniz.

Beyaz Dost: Yoğurt

Sütün ve süt ürünlerinin proteini genelde insanı tok tutar. 2017 yılında bir araştırma analizi yayınlayan araştırmacılar, yoğurdun tip 2 diyabetle de savaştığını yazıyor. 2015’te Medicina’da yayınlanan bir inceleme ise yoğurtta bulunan probiyotiklerin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Bitter Çikolata

Şaşırdınız biliyoruz. 2015 yılında, İtalyan araştırmacılar, bitter çikolatada bulunan bir tür antioksidan olan kakao flavanoidlerinin insülin direncini durdurmada başarılı olduğunu gösterdiler. Yine de çok fazla tüketmenin zararlı olacağını vurgulayalım.

Sarı Üzüm Kurusu

İspanya’da 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, günde herhangi bir kuru meyveden 90 gram tüketmek, tip 2 diyabet riskini düşürebiliyor. Suyunun kurumuş olması meyvenin içindeki faydalı özlerin korunmasını sağlayan bir faktör.

Börülce

Mercimek, nohut, fasulyeler ve börülceler sağlık için en çok tercih etmeniz gereken şeylerden bazıları. 2017’de İspanya’da yapılan bir araştırma, haftada yaklaşık 250 gram baklagil tüketen kişilerin diyabet riskinin, çok az miktarda tüketenlere oranla yüzde 35 daha düşük olduğunu buldu.

Turp

Bu kök sebze beta-karoten bakımından zengin ve bu pigment vücutta A vitaminine dönüşüyor. Hollanda’da yakın zamanda yapılan bir araştırma, A vitamini bakımından zengin bir beslenme planı olan kişilerin tip 2 diyabete yakalanma risklerinin de düşük olduğunu buldu.

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

yağ yakımı, korse, korse kullanımı, Bel inceltmek,

Korse Kullanmak Zararlı Mı?

Vücudumuz yaradılışı gereği birbirinden bağımsız hareket edebilen bölümlerin hep beraber koordineli bir şekilde hareket etmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir