Home / Genel / Diş Tartarı Oluşumuna Karşı Etkili Önlemler Alın!

Diş Tartarı Oluşumuna Karşı Etkili Önlemler Alın!

Diş taşı olarak da bilinen diş tartarı birçok kişinin en büyük problemlerinden biri.

Tartar basitçe dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve protezlerine tutunarak oluşan yumuşak ve yapışkan bir bakteri tabakasının tükürüğümüzde bulunan minerallerle birleşmesi ve sertleşmesi sonucu oluşan tabakadır. Önlem alınmadığında çok farklı diş ya da ağız hastalığına davetiye çıkarır.

Eğer siz de diş tartarının oluşmasını engellemek istiyorsanız aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz!

Diş tartarını engelleme, diş tartarı, doğal yöntemler,
 

1- Günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalayın

Eğer tartarı dişlerinizden uzak tutmak istiyorsanız bunun ilk adımı dişlerinizi günde en az 2 defa, mümkünse 3 defa fırçalamaktır. Bu dişlerinizden plağı ve tartarı uzak tutacaktır.

2- Mutlaka diş ipi kullanın

Diş tartarını engellemenin altın kurallarından biri de diş ipi kullanmaktır. Çoğu zaman diş fırçası dişlerinizin çevresinde kalan yemek kalıntılarını yeterine temizleyemez. Özellikle sık sık şeker ve nişasta tüketenlerin mutlaka kullanması gerekir. Günde en az 1 kez diş ipi kullanarak plak ve tartar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

3- Anti-plak etkili gargara kullanın

Plağı ve tartarı önlemenin bir diğer yolu dişlerinizi fırçaladıktan sonra anti-plak etkili gargara kullanmak olacaktır. Gargaralar genellikle plağın daha kolay çözülmesine yardımcı olur. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımında yardımcı rol oynar.

4- Şekerli ve nişastalı yiyecekler yerine bol lifli gıdalar tüketin

Tartar oluşumu için önlem almanız her şeyi rahatça tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Aslında vücudumuz için zararı olan her şey dişlerimiz için de zararlıdır. Özellikle asitli içecekler, şekerli ve nişastalı yiyecekler plak ve tartar oluşumuna davetiye çıkarır. Eğer bu yiyecekleri tüketiyorsanız hemen ardından dişinizi fırçalamaya, fırçalayamıyorsanız bol su içmeye özen gösterin.

5- Sigara içmeyin

Oldukça klişe olsa da diş sağlığının, özellikle dişlerin görüntüsünün en büyük düşmanı sigara. Sigara kullanmayarak plak ya da tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/kF84o

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir