Home / Genel / Diş Eti Morarması Sebebi Nedir?

Diş Eti Morarması Sebebi Nedir?

Diş eti morarması, adından dolayı ilk bakışta ağız sağlığında bir bozukluk olarak algılanabilir. Sağlıkla ilgili olmayan bu durum tamamen diş etinin yapısında ve genellikle dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Estetik açıdan sorun yaratır. Tıp ki cilt de olduğu gibi, diş etinin rengini veren pigmentlerin koyulaşmasından dolayı ortaya çıkar. Yani bir bakıma aşırı renklenmedir. Diş etine renk veren hücrelerin etkileşim durumunun farklılaşmasıdır. Dış etkenlere maruz kalmaya devam ettikçe de iyice rengi koyulaşır. Mordan daha çok grileşen, siyahlaşan diş etleriyle karşı karşıya kalınır. Ayrıca boğum boğum, büzüşüp şişmiş bir görünüm oluşturur.

Her yaş döneminde ve kadın – erkek fark etmesizin herkeste görülebilir.%90 ihtimalle bir hastalık habercisi olmayan bu durum bazen de bazı sağlık sorunun habercisi olabilir. Özellikle kadınlarda aşırı ve ani östrojen hormonu yükselmesi diş eti morarmasına neden olur. Bu dönemler ergenlik ve hamilelik dönemine denk gelebilir. Esmer kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Diş eti şişmesi, Diş , Diş eti, hastalık Diş eti kararması,

Diş Eti Neden Morarır

 • Diş eti kararması genetik yatkınlık önemlidir. Ailesinde diş eti morarması görülen kişilerde görülme olasılığı yüksektir.
 • Diş eti morarması‘nın bir diğer nedeni ise ağza yeni yapılmış dolgu, implant ya da köprü denilen eski dişleri kullanarak, kaybedilmiş dişler arasında bir protezin, diş etleriyle uyum sağlayamamasından dolayı diş etlerinde morarmaya rastlanabilir. Ayrıca sadece uyum problemi değil, hatalı olarak da yapılan bu tip tedavilerin en önemli belirtisi diş eti morarmasıdır. Bu gibi durumlarda ağızda tepkiye açan sorun yaratan olgu, ortamdan uzaklaştırılmalıdır ve yeniden yapılmalıdır.
 • Sağlıksız beslenmenin bir göstergesi; diş etlerine renk veren melanin tabakasının farklılaşması olarak kendini gösterebilir.
 • Düzgün yapılmayan ağız temizliğinden dolayı ortaya çıkabilen diş eti morarması sonucu ise diş eti çekilmeleri ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda ise diş kaybı olabilir.
 • Fazla alkol kullanılması, sık sigara tüketilmesi, çay, kahve, asitli içecekler ve kafein içeren ürünler içilmesi diş eti morarmasının ortaya çıkaran nedenler arasında sayılabilir.

Diş eti şişmesi ve morarması için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Tamamen doğal ve etkili olan bu yöntemler diş etinde morlukları kısa sürede yok etmenize yardımcı olacaktır. Diş eti morluğuna ne iyi gelir, diş eti morluğu nasıl geçer sorularına etkili yöntemlerden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağım.

 • Diş eti morarmasına iyi gelen su ve tuz karışımı

Bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve bununla her gün ağzınızı çalkalayın.

 • Diş etine zeytin yağı
 • Her gün akşam yatmadan önce diş etlerini az miktarda zeytin sürün ve diş etlerine masaj yapın.
 • Diş eti siyahlaşmasına iyi gelen ada çayı
 • Diş etlerini içerdiği antioksidanlar sayesinde koruyan siyahlaşmasını önleyen yeşil çay tüketin.
 • Diş etlerine aloe vera jeli
 • Direk aloe vera jelini diş etlerine sürebileceğiniz gibi aloe vera özlü diş macunlarıda diş eti kararmasını yok eden etkiye sahiptir.
 • Diş eti kararmasına kekik suyu
 • Diş eti morarmasına karşı kekik suyu kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/iNDhK

hakkında Gizem Sürer

Check Also

yüz sıklaştırma, kırışıklık, hifugold, ameliyatsız yüz gerdirme işlemi,

Kırışıklıklara Ameliyatsız Çözüm

Cilt, her katmanı ve her özelliğiyle gerçek bir mucizedir. İşçiliği kusursuz, işleyişi mükemmeldir. Ancak cildin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir